IHM-MTA együttműködési megállapodás
Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke azt emelte ki: az elvi megállapodást a későbbiekben a részfeladatokat érintő újabbak követik. Az együttműködés alapján az IT társadalmat érintő szociológiai, jogi kutatásokat az MTA végzi és átadja a tárcának, illetve a kormánynak, amely eldönti, hogy felhasználja-e azokat.
Kovács Kálmán kiemelte, hogy az európai versenyképességnek két alappillére van: az egyik a tényleges gazdasági növekedés, a másik pedig a társadalmi kohézió, ami azt jelenti, hogy a munkavállalók hogyan képesek bekapcsolódni a társadalom, a gazdaság életébe, anélkül, hogy kimaradnának, az IT nyújtotta hétköznapi előnyökből.
Megemlítette, az e-kormányzat, az e-közigazgatás, az e-egészségügy, az e-kultúra által hozzáférhető előnyöket, amelyek időt és pénzt takarítanak meg a használók és a szolgáltatást nyújtóknak egyaránt. Véleménye szerint ezek túlmutatnak a technológia fejlesztésén, ezért ennek társadalmi, szociológiai, jogi vetületének megértéséhez szükséges tudást az MTA kutatóitól várja a szaktárca.
Vizi E. Szilveszter kiemelte: az MTA biztosíték arra, hogy az össztársadalmi érdekek és a kor legmodernebb tudományos eredményei, párt politikai befolyásolás nélkül megjelenjenek az IT fejlesztéspolitikában, és azok megvalósulhassanak.
Az MTA elnöke emlékeztetett arra, hogy az IHM-mel és előd minisztériumaival nem új keletű az együttműködés, mivel a rendszerváltás utáni első IT fejlesztési programok kidolgozását éppen az MTA kezdeményezte, és élenjárt a tudomány legújabb eredményeinek honosításában.
Kifejtette, hogy az e-kormányzat, az e-business, a távoktatás, a távtanulás, az e-learning középtávon 100 milliárd forint nagyságrendű össztársadalmi megtakarítással járnak.
Vizi E. Szilveszter elmondta: "úgy képzelem, hogy 2030-ban a munkahelyek 30-40 százaléka az otthonokban lesz, a jövő parlamentje is virtuális lesz, és akár minden nap lehet majd interneten keresztül népszavazást tartani". Hozzáfűzte: az MTA feladata az is, hogy a valóság előtt járva jelezze az IT által várható, előforduló társadalmi problémákat, és ezek megoldására válaszokat fogalmazzon meg.
Kapcsolódó cikkek
- ProCurve infrastruktúrán készül a jövő internetének koncepciója
- Kockacukor-méretű üzemanyagcella
- Innováció - És lőn világosság, vezeték nélkül
- Elektromos árammá alakítja a processzor-hőt egy új találmány
- Beszélő papírt fejlesztettek ki
- MTA és T-Mobile: újabb mobiltársadalom-kutatási kötet
- Xerox: Színmódosítás hangutasításra
- Múzeumban az ős-Dell
- Globális kutatóhálózatot indított az EMC
- Mind az 1,8 millió ismert fajt felsoroló internetes enciklopédia
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.