Infokommunikációs csúcstalálkozó Budapesten
A csúcstalálkozón 16 ország informatikai szektorának kormányzati és iparági képviselői, újonnan csatlakozott és csatlakozásra váró államok szakminiszterei, az Európai Unió soros elnökségének képviselői, valamint az iparági nemzeti szövetségek vezetői vettek részt. A konferencia első napja az európai szintű összefogás és tapasztalatcsere jegyében telt, míg a második napon a különböző országok nemzeti IKT-szektorait képviselők eszmecseréje folyt.
A versenyképesség növekedése olyan mértékű makrogazdasági kérdés, amit az államnak a megfelelő szabályozás létrehozásával és a fejlesztés támogatásával kell megteremtenie. Ám a támogatáshoz forrásokra van szükség! — jelentette ki nyitóbeszédében Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter. Magyarország a 2007-2013 közötti programozási időszakban minden erejével azon lesz, hogy most még meglévő hátrányait leküzdje, felzárkózzon, és versenyképes országként legyen jelen az európai piacon.
A délutáni szekciót Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter nyitotta meg, aki beszédében kiemelte: a dinamikus fejlődés alapját, a gazdasági stabilitást az egyes kormányoknak kell biztosítaniuk, amelyhez az unió megfelelő keretet biztosít. Véleménye szerint "minden egyes ágazatba be kell vinni az informatikai szektor eszközeit".
Az Európai Unió versenyképességének hosszú távú javítása, a modernizáció és a gazdasági növekedés dinamizálása nagymértékben függ a tagállamok IKT-szektorainak fejlettségétől. Ezen a téren az újonnan csatlakozott és csatlakozás előtt álló országok jelentősen lemaradtak. A nyugat- és kelet-európai országok közötti infokommunikációs különbségeinek felszámolásában két tényező játszik döntő szerepet: a szélessávú infrastruktúra fejlesztése és a tartalomfejlesztés. A szükséges beruházások feltételeinek megteremtése a kohéziós alapok egy részének átcsoportosítását igényli, ennek hiányában az egyes tagországok kormányai nem képesek finanszírozni a jelentős költségekkel járó fejlesztéseket – hangsúlyozta az infokommunikációs csúcstalálkozó megnyitóján az Informatikai Vállalkozások Szövetségének elnöke.
Kovács Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy az infokommunikációs szektor fejlesztésében rejlő lehetőségek kiaknázása hozzájárul a gazdaság növekedésének gyorsításához, s így hazánk, valamint az Európai Unió versenyképességének további javításához. Kovács Zoltán elmondta: a megfelelő infrastruktúra az alapja a tudásalapú társadalom és gazdaság megteremtésének.
A megfelelő szabályozásra és források biztosítására nem csak nemzeti, de uniós szinten is nagy szükség van. „Az Európai Uniónak egységes Európaként, és nem 25 különböző ország szövetségeként kell megjelennie a világ térképén- emelte ki Marc MacGann, az EICTA igazgatója.
A csúcstalálkozó résztvevői 17 pontos deklarációban foglalták össze közös véleményüket és az IKT-fejlesztésekre vonatkozó szándékaikat, amelyet az Európai Unió döntéshozóinak kívánnak eljuttatni. A résztvevők örömmel üdvözölték a budapesti kezdeményezést, és hangot adtak reményüknek, miszerint a mostani csúcstalálkozót további regionális és uniós „workshopok” követik, ahol a most megfogalmazott deklaráció eredményeiről is beszámolhatnak majd.
A Budapest Deklaráció teljes anyaga megtalálható a www.ihm.gov.hu weboldalon.
Kapcsolódó cikkek
- A szélessávú internethasználat javíthatja az EU-versenyképességét
- 122 millió európai az interneten
- Növekvő net-populáció egész Európában
- Ismét magyar tag a legnagyobb európai infokommunikációs szövetség elnökségében
- Gyorsul Európa digitális forradalma
- NETWORKSHOP 2007 - Informatikai konferencia
- Az európaiak hetente 11 órát interneteznek
- EU, Lisszabon és a nemzeti akcióprogram
- Vállalatvezetési tanácsok elsőkézből
- Az európai uniós háztartások felében van internet
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.