Ösztöndíj diákoknak: A jövő Nobel-díjas fizikusa
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának Fizikai Intézete a magyar fizikusnevelés legfontosabb műhelye, az elmúlt évszázad során számos kiválóságot adott hazánk és a világ tudományának. Az ELTE TTK az egyetemi rangsorok alapján ma Magyarország legtehetségesebb hallgatóit képzi a természettudományos, műszaki és informatikai képzést folytató egyetemi karok közül. A Fizikai Intézet végzős fizikus hallgatóinak vannak a legszélesebb lehetőségei doktori témájuk kiválasztására, vagy kutatóként való elhelyezkedésre a hazai és külföldi multinacionális vállalatok és bankok hazai kutatási egységeinél. A hallgatókat az ország legkiválóbb fizika professzorai oktatják, akik közül eddig tízen szerepeltek a Mindentudás Egyetemének programjában.
Az utóbbi évtizedek gazdasági-társadalmi változásai megnehezítették, hogy a legtehetségesebb fiatalok a kutatói pályát válasszák, és a tudomány nagy és fontos kérdéseivel foglalkozzanak. Európai Uniós csatlakozásunkkal hazánk visszaintegrálódott a fejlett országok közösségébe, mely a következő évtizedekben megteremti a most felnövekvő nemzedék számára annak a lehetőségét, hogy hazánkban világszínvonalú kutatómunkát végezzen, és tehetsége révén elnyerje a világ legfontosabb tudományos elismerését, a Nobel-díjat.
Kiből lehet a jövő magyar Nobel-díjas fizikusa?
Fontos, hogy a hallgatók és tudósok e kiválósági centruma maga is előremutató célokat tűzzön ki ebben a folyamatban. Ennek első lépése az ELTE Fizikai Intézet és a Pázmány-Eötvös Természettudományi és Információs Alapítvány részéről indított kezdeményezés. „A jövő Nobel-díjas fizikusa” ösztöndíj célkitűzése, hogy felkeltse a kutatói pálya iránti érdeklődést a pályaválsztás előtt álló diákok körében, és motiválja őket már az egyetemi tanulmányok megkezdése előtt. Az ösztöndíjra jelentkezni egy tudományos kutatási tervvel, vízióval, ötlettel lehet, amelynek témája a fizika, illetve határterületei, mint például az informatika, a biológia és a kozmológia. A pályamunka legyen rövid, tömör és lényegretörő, maximum 3 oldal terjedelemben vázoljon egy elképzelt tervet arra vonatkozóan, hogy a pályázó milyen tudományos téma iránt érdeklődik, a természet mely titkát szeretné felderíteni, milyen kutatást szeretne végezni, amiért egyszer majd akár Nobel díjat kaphat.
A beérkező pályaműveket az ELTE Fizikai Intézet professzoraiból álló bizottság olvassa és bírálja el. A legjobb pályamunkát benyújtó diák összesen 1 millió forint értékű ösztöndíjat kap a 2007/2008-as tanév során. A pályázatnak legkésőbb 2007. május 31.-ig meg kell érkeznie az Alapítvány címére, 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A.
A pályázat benyújtásának feltételei a http://fizika.elte.hu honlapon találhatók.
Sajtóközlemény
Kapcsolódó cikkek
- Kiemelkedően jó Grepton eredmények a Microsoft támogatási pályázatán
- Következő generációs CRM a felsőoktatásnak
- Elektromos árammá alakítja a processzor-hőt egy új találmány
- GTS-Datanet pályázat a jövőről, diákoknak
- Beszélő papírt fejlesztettek ki
- SharePoint portál az ELTE-n
- A NetAcademiával képezteti leendő tanácsadóit a Microsoft
- ECDL a szakképzésben - kölcsönös átjárhatóság
- Elektronikus tananyag-piactér és a digitális könyváruház indul
- Webfejlesztői verseny Microsoft platformon
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.