Sigma 28-300mm f/3.5-6.3 DG Macro
ˇ Fókusztávolság: 28-300 mm
ˇ Felépítés: 15 lencsetag 13 csoportban
ˇ Legnagyobb blende: F/3,5-6,3
ˇ Legkisebb blende: F/22
ˇ Látószögek: 75,4-8,2°
ˇ Közelpont: 0,5 m
ˇ Szűrőméret: 62 mm
ˇ Méretek: 74x86 mm
ˇ Tömeg: 0,49 kg
ˇ Ár: kb. 85.000 Ft
Felépítés és kezelhetőség
Meglepően kompakt kis objektívet foghatunk kezünkben, bár tele állásban 78 mm-rel hosszabb, szinte 2x akkora mint nagylátószögű állásban, ugyanakkor kiegyensúlyozottan, finoman mozog a két végpont között. A mozgó részen, a kézi fókuszgyűrű előtt helyet kapott a nagyítási arány kijelzése is. A zoomgyűrű elfoglalja az objektív kb. 2/3-át.
Ebben az olcsónak számító kategóriában luxus lenne az ultrahangos motor, és bár fókuszálás közben hallani a motort, hangja nem zavaró és a fókusz is eléggé gyors. Ez valószínűleg az objektív rövidségének köszönhető, ugyanis az lencsetagoknak szinte alig kell mozogni. Ezt bizonyítja az is, hogy manuális élességállítás esetén sem kell negyed fordulatnál többet tekerni az fókuszgyűrűn. A zoomgyűrűn feltüntették a 28, 35, 50,70, 100, 200 és 300mm fókusztávolságokat, és a filterek szerelmeseit megörvendeztetheti az is, hogy sem a külső gyűrű, sem a zoomgyűrű nem fordul el.
Minőség
Ha figyelembe vesszük, mennyi kompromisszumot kell kötni egy 11x-es zoomtartomány gyártásakor, akkor kijelenthetjük, hogy ez az objektív a legtöbb helyzetben elég jól teljesít. A hordótorzítást - bár nagylátószögű állásban kivehető - eléggé becsületesen leszorították -2,27%-ra, ezt úgy kell érteni, hogy a +/- 1,5%-os torzítási érték már szemmel látható. Tele állásban a hordótorzítási érték 0,89%-os, szemmel nem is érzékelhető.
Nagylátószögű állásban szinte alig róható fel valami a Sigma objektívnek. A felbontás jó, a kromatikus aberrációt is sikeresen orvosolta a gyártó. Viszont mint azt már a többi zoomobjektívnél megszoktuk, a tele állás felé haladva egyre csökken a teljesítmény, és hát ez egy nagy zoomátfogású objektív. Azért ijedtségre semmi ok, a kontraszt- és a felbontásveszteség fokozatos, és a szupertele állásban is elfogadható minőségű rajzolatot kapunk.
Az egyetlen olyan terület, ahol a Sigma elmarasztalható az a sarkoknál jelentkező kromatikus abberráció, mely a fókusztávolság növelésével egyre zavaróbb. Összehasonlítva elődjével, a DG bevonat meglepően sokat számít, és nagyrészt ennek köszönhető a kontraszt és az általános képminőség javulása.
Értékelés
Ha egy sokoldalúan kihasználható objektívre van szükségünk, és nem feltétlenül akarunk egész nap makrózni-telézni, és nem szeretjük cserélgetni az obikat, a Sigma 28-300mm figyelemre méltó alternatíva. Kisebb fókusztávon jó minőséget produkál, bár tele állásban veszít valamennyit kontraszt és felbontás tekintetében. Mindazonáltal a fél méteres közelpontnak köszönhetően nagyon sokoldalú objektívvel van dolgunk.
Előnyök:
ˇ hatalmas fókusztáv
ˇ kompakt és könnyű
ˇ nagylátószögű állásban kiváló
ˇ jó ár-teljesítmény arány
Hátrányok:
ˇ kromatikus aberráció tele állásban
ˇ kisebb kontrasztveszteség tele állásban
Kapcsolódó cikkek
- A Sigma kiadja az SD14 harmadik firmware-frissítését
- Megérkeztek a Sigma SD14 DLSR kiegészítők
- Sigma SD14 firmwarefrissítés
- Tokina AT-X DX 10-17mm F/3,5-4,5 Fisheye objektív
- Elképesztő: Zeiss Apo Sonnar T* 4/1700 teleobjektív
- Új Sigma 18-200mm F3,5-6,3 DC OS és APO 200-500mm F2,8 EX DG objektívek
- A Sigma is bemutatta újdonságait
- Két új professzionális objektív a Pentaxtól
- A Sigma SD14 DSLR márciustól kapható lesz
- Öt dolog, amit tudni kell a cserélhető objektívekről
Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
Susan Meiselas nyerte az Outstanding Contribution to Photography díjat
Susan Meiselas kapja a Sony World Photography Awards 2025 rangos Outstanding Contribution to Photography díját, az elmúlt öt évtizedben a médiára gyakorolt hatásának elismeréseként. A mélyen elkötelezett megközelítése miatt ünnepelt Meiselas erőteljes munkásságot hozott létre, és a dokumentarista fotográfiáról alkotott elképzeléseit az emberek közösségükben való éleslátó ábrázolásával bővítette.
Innovatív technológiával és szakértelemmel inspirálja a Sony a jövő generációját
Nagy sikerrel rendezték meg a Sony és a Down Alapítvány közös nyári táborát, melynek keretében a részt vevő értelmi fogyatékossággal élő gyerekek és fiatalok megtanulhatták a Sony által rendelkezésre bocsátott fényképezőgépek és kamerák alapszintű használatát. Az együttműködés még tovább folytatódik idén egy vidéki fotós túrával és egy kiállítással.
Kisebb, könnyebb és gyorsabb az új Sony objektív
A Sony bejelentette az FE 85mm F1.4 GM II (SEL85F14GM2) prímobjektívet, amely a nagy felbontást és lenyűgöző bokeh hatást kivételes módon, kompakt házban ötvözi a gyors autofókusszal (AF). A második generációs objektív megörökli a bokeh hatás és a felbontás magas szintű kombinációját, amely az első generációs típusnál már komoly elismerésnek örvendett, és ráadásként a legújabb technológiákat is alkalmazza.