A Montana csatlakozik a crackerellenes felhívásokhoz
A GTS DataNet nyilatkozata:
Péntek hajnalban ismét feltörték az Elender internetszolgáltató szervereit, és az eredeti honlapot megváltoztatva a korábbihoz hasonló oldalt helyeztek el. A hacker ezúttal a szerverek adminisztrátori jelszavait tette közzé, amely a rendszer összes jelszavához, a felhasználói jelszavakhoz is hozzáférést biztosít. A betörő azt állította, hogy az ügyfelek adataival üzletelt is, és hogy az "információkereskedelemért" a konkurencia jól megfizette.
A GTS DataNet, az egyik legnagyobb magyar internetszolgáltató mélységesen elítéli ezt a betörést, és felhívja mind a szakma, mind pedig a internetezők növekvő csapatát, hogy csatlakozzék ehhez az elmarasztaláshoz. Aki az Elender, vagy bármely más szolgáltató jó hírnevével játszik, az az internetes világ egészét járatja le, az egész virtuális világ, illetve az e-commerce jövőjét veszélyezteti.
A GTS DataNet, amely eddig is minden lehetőt elkövetett és ezután is mindent megtesz, hogy rendszere biztonságos maradjon, elítéli a hasonló jellegű akciókat, és valamennyi versenytársának ugyanezt javasolja.
** ** ** ** ** ** **
A Prím Online csatlakozik a felhíváshoz, s mint már megírtuk, ha a hozzáférés- vagy tartalomszolgáltató cégektől kapunk majd ilyen értelmű nyilatkozatokat e-mailben a prim@prim.hu címre, akkor - folyamatosan kibővítve ezt a hírt - jelezzük, hogy kik azok, akik ugyancsak egyetértenek a GTS DataNet közleményében megfogalmazottakkal.
Sokan arra hivatkoznak, hogy az ilyen támadásokért csak hálás lehet minden szolgáltató, hiszen a hackertámadások felfedik a biztonsági réseket. A Prím Online megítélése szerint külön kell választani azt a kérdést, hogy a szolgáltató megfelelően védekezett-e, attól a kérdéstől, hogy milyen mértékű bűncselekmény az idegen felségterületre való behatolás. Az előbbi kérdésre az Elender eddig is megadta és ezután is nyilván megadja ügyfeleinek a választ, ám ha bármikor bárkinél e téren bárki bármilyen elővigyázatlanságot állapítana meg, az egy szikrányi felmentést sem adhatna egy hackertámadás elkövetőinek. Ha a lakásunkon kevés a zár vagy a vasrács, nem működtetünk riasztót, akkor valószínűleg drágább a biztosítás, vagy éppenséggel nem fizet a biztosító, ne adj' isten még tőlünk követelnek kártérítést, amikor a lakásunkból eltűnt valami ránk bízott érték, ám ha elkapják azt, aki kipakolta értékeinket, nyilvánvalóan ugyanannyi a bűne és a büntetése, mint amennyi akkor, ha közben öt-hat riasztót is hatástalanítani kellett volna.
A biztonsági óvintézkedések nagyon fontosak. Nyilván majd éppen nekünk, az informatikai szaksajtónak sok cikket kell publikálnunk a védelemről, a biztonsági auditálásról és egyebekről, mert ez szükségszerű, ezzel IS foglalkozni kell, függetlenül attól, hogy tökéletes védelem nincs, amerikai felmérések szerint a site-ok kilenctizedét már feltörték, s közte volt a Pentagon, a CIA és mások. Ám akkor, amikor adva van egy áldozat és adva van egy bűnös, nem az áldozat (többnyire vélt okokon alapuló) hibáztatásának, hanem a bűnöző egyértelmű elítélésének van itt az ideje. Mondjuk ki, hogy a nyitott ajtón se szabad senkinek bejönni a házunkba, hacsak nem mi invitáljuk őt. Ha ezt kimondtuk, akkor már beszélhetünk arról is, hogy lehet-e és hogyan lehet alaposabban bezárni azt az ajtót.
** ** ** ** ** ** **
Az első csatlakozó levél:
* * *
A naplo-PÓK Webstúdió, mint internetszolgáltató, messzemenően elítéli az ilyenfajta támadásokat az interneten. Az igazi hackerek ugyan betörnek egy rendszerbe, de azzal válnak az internetes társadalom elismert és megbecsült részévé, hogy ezt nem használják ki, nem anyagi haszonszerzés céljából játsszák ki a szerverek, hálózatok védelmét, hanem felhívják a rendszergazda figyelmét a biztonsági lyukakra. Természetesen az ilyen, a média által felpumpált ügyekben könnyen lehet manipulálni a közvéleményt - ezt megmutatta a "viszkis" története is, ez ellen kellene az internetes médiának harcolnia, megmaradnia az objektív tájékoztatásnál, véleményformálásnál.
Üdvözlettel
Szentmarjay Tibor
naplo-PÓK Webstúdió
** ** ** ** ** ** **
A Montana közleménye:
* * *
Bár a hacker-cracker fogalmak tartalmára vonatkozóan gyakran támad vita, ez az akció nem kétséges, hogy hová sorolható: erkölcsi és anyagi károkozás határozott szándékával elkövetett cinikus tett, amelynek hatása sajnos messze túlmutat a konkrét eseten. A Montana és a Noreg vezetői egyértelműen úgy gondolják, a magyar informatikai vállalkozásoknak határozott erkölcsi kiállással kell gátat szabniuk a további hasonló cselekményeknek.
** ** ** ** ** ** **
Kapcsolódó cikkek
- A hálózati biztonság területén erősít a Montana
- Az adatvesztésnek főként emberi okai vannak
- McAfee Elite VAR státuszt nyert a Montana Rt.
- Outpost Pro Tűzfal 2.5-ös verziója már Magyarországon is
- Megerősített védelem a Kaspersky szoftverei által a GTS-Datanetnél
- McAfee Security-MKGI: 500 milliós közbeszerzési keretszerződés
- Noreg szakmai nap: Valóban hatékony információvédelmi megoldások
- Új alkalmazás a Montana-tól - MonSafe
- Montana-Noreg: nyolcvanan az információvédelmi szakmai napon
- Szignum: közvélemény-kutatás 17 hazai IT- és távközlési cégről