Már pályázhatnak a diákok a nemzetközi weboldalépítő versenyre
Az Oracle oktatási alapítványa (Oracle Education Foundation, OEF) a 9 és 19 év közötti diákok és tanáraik számára idén is kiírta a ThinkQuest nemzetközi versenyt, amelyben a csapatok bármilyen oktatással kapcsolatos webhely készítésére vonatkozó pályázataikkal indulhatnak. Az Oracle ez évben is nagy érdeklődésre számít, hiszen az előző tanévben is több mint 80 magyar – köztük nem egy többnemzetiségű, például szlovák-magyar – csapat adott le pályamunkát. A nemzetközi megmérettetésre 2008. április 2-ig adhatják be munkáikat a csapatok a világ bármely tájáról, így Magyarországról is.
A feladat a technológiai ismeretek bővítése mellett számos olyan, a 21. században nélkülözhetetlen képességet és készséget fejleszt, mint a csapatmunka, kritikus gondolkodás, önállóság és problémamegoldás. A résztvevők egyúttal publikáltan webes szerzőkké is válnak, hiszen munkáik a népszerű ThinkQuest Könyvtárban évente mintegy 30 millió érdeklődő számára válnak elérhetővé. A weboldalak tartalma tetszőleges lehet, a ThinkQuest 2007 nyertes csapatainak egyike például a veszélyeztetett állatokat állította munkájuk középpontjába. A 2007-es évben indult magyar csapatok is számos érdekes témát dolgoztak fel munkáikban, így például az egészséges táplálkozást, Napóleont, Magyarország történelmi épületeit és az űrturizmust.
A ThinkQuest 2008 nemzetközi versenyre beterjesztett pályázatokat szakpedagógusok értékelik ki. A jelentkezési határidő 2008. április 2., a csapatoknak így akár hét hónapjuk is lehet a pályamunkák összeállítására. A csapatok szabadon válogathatják össze tagjaikat, tehát nem elvárás, hogy egy oktatási intézményben tanuljanak. A verseny egyik kiemelt célja a közös munka ösztönzése, hiszen a weboldalépítésénél különböző területeken szerzett tapasztalatok és képességek összerakásából származik a legjobb eredmény. Így szükség van a tartalom előállításához az adott témában elmerülni tudó csapattagra, a programozáshoz értő résztvevőre, a megjelenés megtervezéséhez megfelelő esztétikai érzékkel rendelkező csapattagra, stb. A verseny nyelve az angol, így a nyelvismeret alapkövetelmény a csapattagokkal szemben.
A győzteseket az Oracle Education Foundation különféle díjakkal jutalmazza. Korcsoportonként a legjobb öt csapat notebookokat, illetve 1000 dolláros ösztöndíjat kap, a legjobb három team tagjai pedig az évenkénti san francisco-i ThinkQuest Live eseményre utazhatnak el.
A hazai részvevők között az Oracle külön versenyt hirdet, amelynek nyertesei közt szintén értékes díjakat (pl. webkamera, pendrive, mp3 lejátszó) sorsol ki. A győztesek a nyereményeket az Educatio oktatási kiállításon vehetik át, ahol egyben a pályaműveiket is megtekintheti a közönség.
A versenyre a csapatokat a vezetőjük nevezheti be a www.thinkquest.org honlapon az „Enroll Now” menü alatt.
További információk a részvétel iránt érdeklődő tanulók és tanáraik számára: Sulyok Myrtill (myrtill.sulyok@oracle.com)
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.