Virtuális hidegháború fenyegeti a világot?

Mintegy 120 ország fejleszt különböző megoldásokat az internet fegyverként való használatára, miként lehetséges például a pénzügyi piacok és a kormányzati informatikai rendszerek megtámadása - olvasható a McAfee éves beszámolójában.
A hírszerző szolgálatok már régóta rutinszerűen ellenőrzik más országok informatikai hálózatait a rendszerek gyenge pontjait keresve évről évre egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak.
Az ipari kémkedés ellen és a hálózatokat ért támadások kivédésére a kormányoknak sürgősen erősíteniük kell a védelmi rendszereiket. "A virtuális bűnözés mára már globális szintre emelkedett" - mondta Jeff Green a McAfee Avert Labs. alelnöke.
"Egyértelműen kirajzolódott, hogy a fenyegetés nem csupán ipari vállalatokat és egyes embereket érint, hanem egyre inkább nemzeti szintű kockázatot jelent" - hangsúlyozta Green.
A jelentés szerint Kína a virtuális hidegháború frontvonalán jár, az ázsiai országot már az Egyesült Államokból, Németországból és Indiából is megvádolták.
"A kínaiak voltak az elsők, akik a virtuális támadásokat politikai és katonai célok megvalósítására használták" - mondta James Mulvenon a washingtoni hírszerzési és kutatási központ igazgatója.
A jelentésben szereplő adatokat a brit Szervezett Bűnözés Elleni Ügynökség (SOCA), az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) és a NATO tudományos munkatársainak, tisztségviselőinek segítségével
gyűjtötték össze.
Idén áprilisban és májusban az észtországi kormányzati és magánweboldalak elleni támadás csak a jéghegy csúcsa volt - derül ki a riportból. Észt források szerint a több ezer támadással az ország elektronikus infrastruktúráját kívánták tönkretenni. A szálak a kezdetektől fogva Oroszországba vezettek, bár a Kremlben tagadták, hogy bármi közük lenne hozzá.
A korábban megszokottól a május-júniusi események összetettségükben és szervezettségükben különböztek. "Finoman összehangolva indítottak sorozatos támadasokat meghatározott célok ellen változatos technikákkal" - idéz a jelentés egy névtelenséget kérő NATO-tisztviselőt.
A McAfee tanulmánya arra figyelmeztet, hogy ezek a jövőben még jobban megtervezettek lehetnek. A kezdeti kísérletezgetések után mostanra összehangolt akciók fenyegetnek, amelyeknek katonai, politikai céljai vannak, vagy gazdasági, ipari kémkedésre használják őket.
A tanulmány teljes terjedelmében itt olvasható.
Kapcsolódó cikkek
- A mobiltelefont is védik a McAfee 2008-as biztonsági megoldásai
- McAfee ePO: kivételes biztonság- és megfelelőségkezelési platform
- Internet: A gyermekek túljárnak a szülők eszén
- Online Armageddonra készülnek a Storm Worm alkotói
- A McAfee Rootkit Detective elfogja a rejtőzködő rosszindulatú programokat
- Az adathalászat növekedést, a botok előfordulása csökkenést mutat
- E-petíció dönthetne a társadalmat érintő kérdésekről
- Még nem fertőzött a PC-je? Kattintson ide, és az lesz...
- Adatlopástól félnek az internetezők
- Cyberbullying: Az új típusú támadás főként a tizenéveseket célozza
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Mit nézünk ma? Így választ mozit a magyar néző
A hazai közönség leginkább vígjátékot vagy akciófilmet választ a moziban, és bár az elnyert díjak nem befolyásolják a film kiválasztását, a rendező személye fontos tényező – derül ki az Etele Plaza és az ETELE Cinema közös online kutatásából. A magyar mozirajongók döntő többsége a film műfaja, a főszereplők és a mozielőzetesek alapján választja ki, hogy melyik alkotásra vált jegyet, miközben a kérdés, hogy hazai vagy külföldi filmre essen a választás, megosztja őket.
Pécsett folytatódott a HR Fest: A régió munkaerőpiaci kihívásai és lehetőségei
Március 20-án Pécsett folytatódott a HR Fest, az ország egyik legnépszerűbb HR rendezvénysorozata, amely ezúttal a dél-dunántúli régió munkaerőpiaci kihívásaira összpontosított. Az egész napos eseményen neves szakértők osztották meg tudásukat, miközben a helyi gazdasági szereplők a fiatal munkaerő megtartása és a beruházások ösztönzése érdekében folytattak eszmecserét. A rendezvényen szó esett a British American Tobacco pécsi beruházásáról, valamint a helyi kis- és középvállalkozások növekedési lehetőségeiről is.
Az Amazon Web Services bemutatta az Ocelot kvantumchipet
Az Amazon Web Services (AWS) mérnökei új szemléletmódot alkalmaztak a kvantumchipek építésében. Ahelyett, hogy csupán a kvantumbitek (qubitek) számát növelték volna, főként a zajok hatékonyabb csökkentésére helyezték a hangsúlyt. Ennek eredményeként létrehozták az Ocelot kvantumchip prototípusát, amely előrejelzéseik szerint akár öt évvel is közelebb hozhatja a kvantumszámítógépek széles körű elérhetőségét.
Humanoid robotok, Nobel-díj és MI-orvosok: Mi vár ránk a következő évtizedekben?
Ha valakinek rendelkezésére áll 12–14 millió forint, januártól Magyarországon is megvásárolhat egy humanoid robotot. De mit gondolnak a magyarok a technológiai újítások, különösen a mesterséges intelligencia (MI) kapcsán? Elképzelhető-e, hogy a jövőben egy robot nyeri az aranyérmet valamelyik olimpiai sportágban? Vagy akár egy MI nyeri el a Nobel-díjat? Hajlandóak lennének-e MI-orvossal vagy MI-ügyvéddel konzultálni? A legfrissebb nemzetközi kutatás eredményeit most megosztjuk.
Okos klímatechnológia a jövő otthonaiban
A Samsung részt vesz az ISH 2025 rendezvényen, amely március 17. és 21. között zajlik Frankfurtban, és amely a világ vezető szaniter-, fűtési és légkondicionáló (HVAC) ipari szakkiállítása. A vállalat innovatív megoldásokat mutat be, amelyek célja a kényelmet és az összekapcsolhatóságot javítani lakossági és kereskedelmi környezetekben.