Informatikai labort avattak a Pannon Egyetemen
Informatikai labort avattak szerdán a veszprémi Pannon Egyetemen; a termet a legkorszerűbb számítógépes rendszerrel szerelték fel, összesen 50 millió forintos fejlesztési költséggel.
Az informatikai laborban 52 számítógép található - mondta az avatóünnepen Friedler Ferenc, az egyetem műszaki-informatikai karának dékánja. Hangsúlyozta: a költségekből 35 millió forintot a kar a saját keretéből biztosított. A fennmaradó 15 milliót az egyetemmel kapcsolatban álló, jelentősebb hazai cégek adták össze - tette hozzá.
A dékán hangsúlyozta: a mai technológiai fejlesztés alapja az innováció, amely azonban informatika nélkül nem képzelhető el. Elmondta: a kar alapvető célja az, hogy a feladata nem merüljön ki csupán az órák leadásában, a szűken vett oktatásban, hanem szerteágazóbb kapcsolatrendszer - például kutatás-fejlesztési tevékenység - is legyen a tanárok és a hallgatók között. Mint mondta: ne csupán diplomát kapjanak a végzősök, hanem a karrierépítéshez is lehetőségeket kínáljanak.
A dékán ismertetése szerint a kar az oktatás mellett kutatás-fejlesztési centrumként is működik, több nagy projekten is dolgoznak, amelyhez nemzetközi szintű és elismertségű kutatók, professzorok kellenek. Mint mondta, a karon 19 professzor rendelkezik a tudományok doktora fokozattal, két kutató pedig Londonból és Manchesterből érkezett, olyan angol egyetemekről, ahol a legnívósabb informatikai mérnökképzés zajlik Európában.
Friedler Ferenc elmondta: a kar éves költségvetésének csak egyharmadát adja az oktatás normatív finanszírozása, a döntő hányadát már évek óta a tudományos kutatás biztosítja. A professzor rámutatott: egy amerikai céggel például nemrég közös informatikai biztonságfejlesztő központ létrehozásáról állapodtak meg.
Tájékoztatása szerint az informatikai kar biztonságfejlesztő központjának kutatásai - amelyben partnerük a hazai információ-biztonsági piacon vezető szerepet betöltő Kürt Zrt. - felkeltették egy jelentős amerikai cég érdeklődését, amely szándéka szerint a veszprémi egyetemre "hozza át" a kutatási-fejlesztési témáit. Több millió dollárt érő fejlesztésekről van szó – tette hozzá a dékán.
Friedler Ferenc utalt arra is, miszerint a hazai cégek mellett több nemzetközi nagyvállalkozás is érdeklődött már a kar informatikai fejlesztőközpontja iránt, s a tárgyalások alapján egyre bizonyosabb, hogy tovább fog bővülni a profi, s más kutatási témákat is sikerül Veszprémbe hozni.
Kapcsolódó cikkek
- Microsoft Imagine Cup 2008: környezetbarát gondolkodásra ösztönzi a diákokat
- Számítástechnika, nem csak fiataloknak
- Megjelent a pedagógiai módszertani reformot támogató informatikafejlesztési pályázat
- Új online közösségi csereprogram tanárok számára
- Segédlet az elektronikus cégbírósági eljárásokhoz
- Átadták a "Linux 48" IBM szoftver programozói bajnokság díjait
- Kiállítás a <19 Szabadfogású Számítógép verseny díjnyertes munkáiból
- Internetes verseny indult középiskolásoknak
- Számítógépes nyelvészeti konferencia Szegeden
- NJSZT: a DE! program folytatódik
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.