IBM Cell Broadband Engine: a BMF egyedülálló lehetőséghez jut!

Kovács Attila, 2008. március 4. 16:17

A mai napon közös sajtótájékoztatón jelentették be, hogy a Budapesti Műszaki Főiskola (BMF) Neumann János Informatikai Kara (NJIK) és az IBM Böblingen Laboratórium együttműködési megállapodást írt alá, amelynek értelmében a BMF NJIK részt vesz az IBM Cell Broadband Engine (Cell/BE.) többmagos processzorral kapcsolatos kutatás-fejlesztési tevékenységében. Az eseményen Michaels Malms, a böblingeni laboratórium vezetője és Paál Péter, az IBM Magyarország vezérigazgatója is megjelent.

A megállapodás már nem a Cell Broadband Engine alkalmazásával, hanem elsődlegesen magának az architektúrának a továbbfejlesztésével kapcsolatos. A BMF NJIK csapata Sima Dezső egyetemi tanár, a kar alapító főigazgatójának vezetésével egy éven keresztül elemezni fogja a többmagos processzorokon alapuló rendszerek architektúrájának tervezési terét és a fontosabb többmagos architektúra típusok teljesítménypotenciálját. Sima így értékelt: „Karunk egyedülálló lehetőséghez jutott, a megállapodás révén együttműködünk a világhírű böblingeni IBM kutatóközponttal, és a Cell Broadband Engine-nel kapcsolatos jövőbe mutató fejlesztésekbe is betekintést nyerhetünk.” Hozzátette: „A processzorok fejlesztése nagyon szép, de nagyon nehéz feladat. A többmagos processzorokat a szükségszerűség szülte, ám továbbfejlesztésük iránya egyelőre nem átlátható”. 
 
A mai megállapodás szorosan kapcsolódik ahhoz, hogy az IBM magyar egyetemekkel és főiskolákkal együttműködve életre hívta budapesti Cell kompetenciaközpontját. Ez a nyílt szakmai szervezet lehetőséget nyújt a felhalmozott elméleti tudás és gyakorlati tapasztalat kamatoztatására a Cell processzorral kapcsolatos területeken. A központ azért jöhetett létre, mert az IBM Böblingen Laboratórium 2002 óta folytat kutatási és fejlesztési projekteket Magyarországon az IBM Global Procurement Services Group (IBM GPSG) közreműködésével, amely a kompetenciaközpont létrehozását kezdeményezte.

Michaels Malms a Prím kérdésére elmondta, a böblingeni IBM laboratórium műszaki-technikai szakemberlétszáma 1800 fő, egyharmaduk hardver-, kétharmaduk szoftverfejlesztésekben vesz részt. Néhány további fontos kutatásuk, fejlesztésük: Linux on Cell, Linux on SytemZ, a SystemZ mainframe számítógép új lapkakészletei, QS21 és 22 szerverek és operációs rendszere. A központ vezetője azt is megemlítette, hogy idén várhatóan megjelenik a Cell processzor alapú blade-ekből kialakított IBM szuperszámítógép, amely Malms szerint a maga nemében a világ legnagyobbja lesz.
 
Paál Péter szerint: „Az IBM számára kiemelt jelentőségű a felsőoktatási intézményekkel történő együttműködés: nemcsak szakembereink utánpótlását biztosítjuk így, de a projektjeinkbe bekapcsolódó hallgatók és oktatók közreműködésével megsokszorozzuk a rendelkezésünkre álló szellemi erőforrásokat és növeljük innovációs képességünket.”

Peter Altevogt, a böblingeni kutatólaboratórium projektvezetője szerint: „Sima Dezső és csapata világszerte elismert a korszerű számítógép-architektúrák tervezése terén, ezért döntöttünk úgy, hogy együttműködünk a Budapesti Műszaki Főiskolával. A Budapesti Műszaki Főiskolán kifejlesztett tervezésitér-elemzés nagyon jó alapul szolgál a fejlesztések fő vonalait megjelenítő architektúra típusok összehasonlító vizsgálatához.”
 
A Cell/BE processzorról: az IBM, a Sony csoport és a Toshiba által közösen fejlesztett Cell/BE processzort különösen számításigényes alkalmazásokra hegyezték ki, többek között multimédia-eszközökhöz, virtuális világok megjelenítéséhez, valós idejű videocsevegéshez, interaktív tévéműsorokhoz, valamint egyéb, „képéhes” feldolgozási környezetekhez. A Cell/BE processzor olyan termékekben van jelen például, mint a Sony PS3 játékkonzolja, vagy az IBM BladeCenter QS21 típusú szervere.

Kulcsszavak: BMF k+f IBM

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01