Sikeres volt a választási informatikai rendszer főpróbája
Rytkó Emília, az OVI vezetője emlékeztetett rá: a magyar választási rendszer olyan, hogy informatikai támogatás nélkül lehetetlen a választást lebonyolítani. Mint mondta, az elmúlt négy hétben is informatikai támogatással oldották meg a szavazókörök, a kijelölt szavazókörök kialakítását, az új választási honlap és az értesítők elkészítését.
Az irodavezető felhívta a figyelmet a mostani népszavazás egyik informatikai újdonságára: ez az első alkalom, hogy az összes településen a kiadott igazolásokat egy központi rendszerben kezelik, nyilvántartják és első alkalommal fogják tudni már a szavazást követő negyedik napon megállapítani, volt-e kettős szavazás.
A népszavazás napján, vasárnap reggel az első adatok, amelyek megjelennek az OVI honlapján, arról fognak tájékoztatni, hogy a magyarországi 11 ezer szavazókörben összesen mennyi választásra jogosult van. Ezt követően kétóránként, a nap folyamán összesen hat alkalommal közlik a részvételi adatokat.
A szavazókörök bezárása után a szavazatszámláló bizottságoknak és a velük dolgozó jegyzőkönyv-vezetőknek a legrövidebb időn belül meg kell küldeniük egy adatlapon az előzetes adatokat a központba. Az OVI honlapján vasárnap este 7 órától lesznek ezek az adatok elérhetőek, de ez még nem a jegyzőkönyvek feldolgozása alapján keletkezett végeredmény lesz, hiszen meg kell várni, amíg megérkeznek és az Országos Választási Bizottság összeszámolja a külképviseleteken leadott szavazatokat is. Rytkó Emília közölte: március 14-én lehet végleges jogi eredménye a népszavazásnak.
Kedden ezt a folyamatot modellezték: a "kosztümös főpróbán" minden állomáshelyről megpróbáltak eljuttatni a központba egy-egy teszt-adatlapot, valamint tesztelték a rendszer terhelhetőségét és a szavazat-összesítést is.
Deményné Kertész Krisztina, az OVI informatikai szakértője a sajtótájékoztatón elmondta: minden olyan számítógépről küldtek most adatot, amely a választás éjszakáján "dolgozni fog", vagyis a teszt-adatmennyiség megegyezett a vasárnap várhatóval.
Az informatikai eszközrendszer megfelelő teherbírású gépekből áll össze, és megerősítettük a biztonsági rendszert is - hangsúlyozta a szakember.
Az adatok begyűjtéséről szólva azt mondta: két közigazgatási rendszer infrastruktúráját használják hozzá, az egyik a minden városban működtetett okmányirodai rendszer, a másik - ezen a választáson ebben a szerepkörben debütáló - a kistelepülések polgármesteri hivatalaiban működtetett anyakönyvi szolgáltató rendszer, amely külön hálózaton csatlakozik a központhoz.
A kistelepülések minden választási adatot maguk rögzítenek, nem kell az adatlapot bevinni a körzetközponti okmányirodába - magyarázta a szakember, hozzátéve: ettől azt várják, hogy az adatok gyorsabban fognak érkezni.
Rytkó Emília megjegyezte: a keddi informatikai főpróba után szerdán tartják az igazgatási főpróbát, vagyis a jegyzőkönyvek ellenőrzését. Az informatikai és igazgatási próbán közel 20 ezer ember vesz részt, a próba hivatalos értékelése még hátravan.
Kapcsolódó cikkek
- Feljelentés a Wikipedia ellen náci jelképek miatt
- Virtuális hidegháború fenyegeti a világot?
- Kóka: az internet a demokrácia 21. századi megjelenési formája
- Irán blokkolja a Google-t
- Amerika-ellenes iráni számítógépes játék
- E-petíció dönthetne a társadalmat érintő kérdésekről
- MMS-cenzúra Iránban
- Nigéria: mobiltelefonnal a választási csalás ellen
- Kínai DoS-támadások a Marx archívum ellen
- Klikk-kampány az internetes cenzúrázás ellen
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.