Nem túl jó a magyar munkaerő informatika felkészültsége
Az elnök, aki egyben a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója is, kifejtette: 2008 az e-Befogadás éve is, ezért szeretnék elérni, hogy a magyar kis- és közepes cégek többet költsenek a dolgozók informatikai képzésére.
Az elnök úgy vélte: aki még nem szerzett informatikai képzettséget, az gazdaságilag hátrányos helyzetben van, ezért fontos, hogy a TITAN program minél több emberhez jusson el.
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke, a magyar dolgozók informatikai képzettségére vonatkozó felmérést ismertetve úgy fogalmazott: a magyar munkaerő informatika felkészültsége nem túl jó.
A kutatás során ezer, 10 főnél többet foglalkoztató céget kérdeztek meg. A szegmensbe összesen 30 ezer cég és 1,8 millió foglalkoztatott tartozik Magyarországon.
A felmérésből kiderült, hogy a munkavállalók harmada használ számítógépet, ezen belül a vezetők 80 százaléka. A cégek negyedénél használják intenzíven az informatikát, de a számítógépet használó alkalmazottak 70 százalékának semmilyen informatikai képzettsége nincs.
A kutatás szerint a szegmensbe tartozó cégek éves szinten 10 milliárd forintot költenek informatikai képzésre, dolgozónként mintegy 300 ezer forintot.
A kutatásból kiderült, hogy a cégek csak azon dolgozók informatikai tudásával elégedettek, akik ezt főiskolán vagy egyetemen szerezték. A cégvezetők ugyanakkor azt is megfogalmazták, hogy a dolgozóik általában nem rendelkeznek megfelelő informatika gyakorlattal, s tudásuk nem eléggé naprakész.
Keresztesi János, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének elnöke, aki egyben a FreeSoft vezérigazgatója is, kifejtette: a magyar munkaerő-piacról több tízezer jól felkészült, informatikai tudással is rendelkező dolgozó hiányzik. Éppen azért nagyon fontos lenne a mérnök- és az egyéb informatikai szakemberek képzésének fejlesztése.
Hozzátette, hogy a szakértelem hiánya miatt kevés kis- és közepes magyar cég tudja az informatikát gazdasági előnyszerzésre használni.
A TITAN, Tréning-keretprogram az Információs Társadalom Alkalmazkodóképességének Növelésére programot május közepén jelentette be több informatikai cég és a magyar kormány. A projekt célja, hogy a magyar piacon is minél több jól képzett információ- és kommunikációtechnológiai szakembert képezzenek a magyar vállalatok nemzetközi versenyképességének növelése és az e-Befogadás társadalmi és gazdasági alapjainak megteremtése érdekében. A tervek szerint a január 1-jétől már életképes program jórészt uniós forrásokra épül. A projekt minden kis- és közepes cég számára elérhető lesz azért, hogy növelni tudja digitális képességeit.
A cél az, hogy az első évben 10 ezer informatikai szakemberhez, 25 ezer üzleti vezetőhöz jusson el a program, illetve ezen túlmenően százezres nagyságrendben a munkavállalókhoz is. A program további célja, hogy 5 év alatt több mint 1 millió állampolgárhoz jutassanak el informatikai tudást.
A mintegy 10 milliárd forint forrásigényű TITAN-programban részt vesz a Microsoft, a Cisco, a HP és az Intel magyar leányvállalata, a Magyar Telekom, a rEVOLUTION Software, az XAPT, a FreeSoft, valamint
az Inforum, illetve az Informatikai Vállalkozások Szövetsége.
Kapcsolódó cikkek
- Alapkövetelmény lesz a digitális írástudás a munkaerőpiacon
- Informatikai tudáshiány elé néz Európa
- Közösségi állásportált indított a Népszabadság
- A Pannon várhatóan 200 alkalmazottját bocsátja el
- Közösségi portálok: az álláskeresés buktatói?
- Nagy elbocsátások az amerikai technológiai ágazatban tavaly
- Amerikában a szélessávú internethálózatok bővítésével teremtenek munkahelyeket
- Szinte minden munkához kell már információs technológiai ismeret
- Megválik alkalmazottai harmadától az AOL
- Négyszáz fős létszámleépítés a Magyar Telekomnál
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.