Áttörések várhatók a processzorok területén

Kovács Attila, 2008. július 22. 13:59

A számítógép architektúrákkal foglalkozott a Szoftvertechnológiai Fórum mai, sorrendben a 27. rendezvénye. A budapesti Aranytíz Központban délelőtt kezdődött szakmai eseményen Sima Dezső, a Budapesti Műszaki Főiskola Neumann János Informatika Kar alapítója "A többmagos processzorok változatossága" című egyórás előadásában a jövő várható processzorfejlesztési kihívásait, a lehetséges fejlesztési irányokat körvonalazta. Sima professzor legfontosabb megállapításai így összegezhetők:

- az IC-gyártási technológiák fejlődése terén ma is folytatódik az a folyamat, ami több mint 40 éve a Moore-törvényként fogalmazódott meg, vagyis az egy lapkán megvalósítható tranzisztorszám 24 havonta megduplázódik;

- a növekvő többlet-tranzisztorszám egymagos processzorokban egyre kisebb mértékben hasznosul többlet-teljesítményként. Az említett két folyamat együttese 2005 körül szükségszerűen vezetett a többmagos processzorok robbanásszerű elterjedéséhez;

- a többmagos processzorok homogén vagy heterogén felépítésűek lehetnek. A homogén többmagos processzorokat magszámuk alapján célszerű tovább osztani hagyományos, asztali vagy szervergépekben hasznosuló 2-8 magszámú többmagos processzorokra, és az ennél több magot tartalmazó, sokmagos processzorokra, melyek jelenleg kísérleti stádiumban vannak (pl. az Intel 16/24 magszámú Larrabee vagy 80 magos Tile processzora), tekintettel arra, hogy sokmagos processzoroknál a nagy magszámok miatt mind a kapcsolóhálózat mind a szükséges tár- és I/O sávszélesség biztosítása új megoldásokat igényel;

- a heterogén processzorok kétféleképpen: mester/szolga elven (pl. IBM, Toshiba és Sony Cell processzora), vagy csatolt (add-on) elven működhetnek. Nagy jövő előtt állnak a több száz - lebegőpontos számításokra is alkalmas - feldolgozó egységet is tartalmazó legújabb GPU-k (pl. GeForce GTX 280, AMD/ATI 9250 grafikai processzorai), melyek csatolt elven működtethetők hagyományos processzorokkal. Az igazi nagy áttörés az egy lapkán való integrálásukkal várható egy-két éven belül.

A fórum másik vendége Norvégia igencsak északi részéről érkezett. Bruce Shriver professzor (Tromső Egyetem), aki a mikroprocesszor architektúrákkal foglalkozó nemzetközi iparág ismert és beható konzultánsának számít, "Biológiailag inspirált számítástechnika: de hol van az ilyen rendszerekben a szoftver?" címmel tartott előadást.

Kulcsszavak: tudomány processzor

Hardver ROVAT TOVÁBBI HÍREI

AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19

A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.

2024. november 24. 15:33

Ezekből a nyomtatókból 100 millió darabot adott el az Epson

A Seiko Epson Corporation (TSE: 6724, „Epson”) 2010 októberében indította útjára első nagy kapacitású tintatartályos tintasugaras nyomtatóját Indonéziában. 2024-re ezeket a nyomtatókat mintegy 170 országban és régióban értékesítették. Az Epson nagy kapacitású tintatartályos nyomtatóinak összesített globális értékesítése mára meghaladta a 100 millió darabot.

2024. november 24. 12:02

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36