Európai Innovációs és Technológiai Intézet: alakuló ülés
A hatékonyság és a versenyképesség növelését, a kapacitások jobb kihasználását és az innovatív, tehetségközpontú szemlélet fontosságát emelte ki az Európai Bizottság elnöke, a magyar kormányfő, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és a többi magas rangú hazai és nemzetközi felszólaló az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EITI) igazgatótanácsának hétfői alakuló ülésén, Budapesten.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint mágnesként vonzhatja majd a tehetségeket az EITI, amely a modernizáció, a kutatás-fejlesztés referenciamodellje lehet.
Az ötödik európai szabadság megvalósulásában, a tudás szabad áramlásában is segítséget nyújt majd az intézet. A leginnovatívabb üzleti szereplőket és a legjobb kutatókat összehozva egyszerre szolgálja a kutatást, az oktatást és az innovációt, tehát a tudás háromszögét - mondta.
Az Európai Bizottság elnöke kiemelte: Európának is szembesülnie kell a gazdaság lassulásával és az új, sokszor kemény kihívásokkal. Ezeket a kihívásokat azonban lehetőségekké lehet formálni, ha az európai tudásalapot használjuk. Az EITI jó alapot szolgáltathat erre.
Rodi Kraca-Cagaropulu, az Európai Parlament alelnöke beszédében azt hangsúlyozta, hogy az EITI előtt nem volt olyan európai kezdeményezés, amely a tudásháromszög minden területét megcélozta volna.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint a cél az, hogy a kutatás-fejlesztés európai együttműködését Magyarországról szervezzék, a mainál hatékonyabb módon. Ebben az intézetben kell majd eldönteni, melyek a közös prioritások, és mely célokhoz kérnek majd közvetlenül erőforrásokat az EU-tól.
"Hatalmas erő, döntően szervező és intellektuális erő jön majd létre Budapesten, de ez nem csorbítja egyetlen nemzet tudományos-kutatási önállóságát sem" - jelentette ki a kormányfő.
Ján Figel, az Európai Bizottság oktatásért, képzésért, kultúráért és ifjúságért felelős biztosa ugyancsak az új intézménynek az európai versenyképességre gyakorolt jótékony hatását emelte ki. Hozzátette: az új intézmény mindenekelőtt a megújuló energiaforrásokkal, a korszerű informatikai és kommunikációs technológiákkal foglalkozik majd.
Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke arról beszélt, hogy az EITI az európai együttműködést, a kontinens globális versenyképességét szolgálja.
Molnár Károly, kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter szintén azt hangsúlyozta, hogy új lehetőséget teremt a kontinens versenyképességének növeléséhez az intézet, amely "új, világszínvonalú, innovációorientált modellt hoz létre".
A magyar kormány szeptember 3-ai ülésén fogadta el a hazai kötelezettségvállalás "akciótervét", mellérendelve a szükséges pénzügyi forrásokat. Ismertetése szerint Magyarország húsz évre biztosítja az EITI budapesti székhelyének bérleti díját, és öt éven át fedezi minden harmadik munkatársa fizetését.
Molnár Károly az MTI kérdésére elmondta, hogy a jövő évi költségvetésből a kormány 100 millió forintot különített el, ami elegendő a 2009-es induláshoz, a továbbiakban pedig a növekvő igény szerint biztosítja a támogatást.
Jövőre hét alkalmazottja lesz az intézménynek, 2010-ben harminc, 2011-től pedig teljes létszámmal, 60 munkatárssal működik majd az EITI, Magyarország mindig az aktuális létszám harmadának költségeit fedezi.
Brüsszelben június 18-án született döntés arról, hogy Budapesten alakulhat meg az Európai Innovációs és Technológiai Intézet, amely koordináló szerepet tölt majd be a kutatás-fejlesztésben.
Kapcsolódó cikkek
- Harmonizálja az EU a frekvenciák kiosztásának szabályait
- Az EU-Bizottság új szabályokkal könnyíti az internetes értékesítést
- Innovációs elismerés az Intellio autópálya-felügyeleti megoldására
- Informatikai inkubációs központ a Debreceni Egyetemen
- A tinik által feltöltött személyes adatok akár örökre elérhetők maradnak
- A gyengülő oktatás megöli a stratégiai fontosságú elektronikai ipart
- Magyar-amerikai tudományos és technológiai együttműködés
- Nemzetközi hálózatban működő akkreditált laboratórium segíthet a hazai ipar európai k+f integrációjában
- Felére csökkentek a roaming díjak az EU-ban
- "Mr. Bean" a hivatalos spanyol EU-elnökségi weboldalon
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.