Új, kisebb áramfelvételű laptopok
A technológia hasonló az Intel SpeedStep megoldásához, mindkettő az órajel csökkentésével és a processzor feszültségének visszavevésével mérsékli az áramfelvételt. Viszont az Intel nem mint elemélettartam-növelő jellemzőt, hanem mint ugyanakkora elemélettartammal magasabb órajel elérését lehetővé tévő szolgáltatásként reklámozza a SpeedStepet.
Az AMD PowerNow-jának három szintje lesz: a legmagasabb fokozatban a chip a maximális órajelen és feszültségen fut; elemmentő üzemmódban csökkentett órajelen és feszültségen, és van egy közbenső állapot is, ahol a PC felhasználója szabályozhatja be a BIOS-on keresztül a kívánt teljesítmény nagyságát. Alapesetben, ahogy a felhasználó kihúzza a falból a laptopot, a chip automatikusan visszakapcsol elemmentő üzemmódba.
Az AMD új mobil k6-2+ és K6-III+ chipjei már március végén, április végén kaphatók lesznek, a mobil K6-2+ induló órajele 500 MHz.
Mindkét processzort 0,18 mikronos technológiával gyártják, ami magasabb órajelet és alacsonyabb áramfelvételt tesz lehetővé, mint a jelenlegi K6 chipeknél használt 0,25 mikronos gyártási mód. Felépítése 100 MHz buszsebességű Super Socket 7, ez nem tér el az eddigi K6 családtól. A chipekbe már az AMD 3D Now! utasításkészletének egy fejlettebb változatát fogják beépíteni, ami már az Athlon utasításait is tartalmazza. Az AMD a k6-2+ chipet az Intel Celeron közvetlen riválisának szánja, míg a K6-III+ az Intel Pentium III-nak jelent konkurenciát.
A két chip nemcsak árában, hanem a beépített gyorsítótár méretében is különbözni fog. A K6-2+ 128 Kbyte integrált cache-t fog tartalmazni, nagyobb társa 256 Kbyte-ot. Utóbbinál lehetőség van a chipen kívüli harmadik színtű cache használatára is. Az integrált cache a K6-2+ újdonsága, a jelenlegi K6-2 processzoroknál 512 Kbyte chipen kívüli gyorsítótár van; a memória chipre integrálása nagymértékben megnöveli a teljesítményt.
Az AMD tervezi a K6-2+ chipek asztali változatának kiadását is, míg a K6-III+ processzornál az Ahtlon tölt be hasonló szerepet. Az Athlon jelenleg 550 Mhz-től 1 GHz sebességtartományig rendelhető.
Az Intel januárban jelentette be SpeedStep technológiáját 600 és 650 MHz-es Pentium III processzorainál. A SpeedStep 100-150 MHz-zel csökkenti az órajelet, míg a feszültséget 1,65 voltról 1,35-re veszi vissza.
Az Intel már készen áll 700 MHz-es mobil Pentium III-asainak kiadására is, megjelenése - az 550 MHz-es mobil Celeronnal együtt - április közepén, végén várható. Az új mobil Celeronok 466 és 500 MHz-es órajelen fognak indulni, bennük a busz sebességét 66-ról 100 MHz-re növelték, a chipre integrált cache mérete 128 Kbyte lesz. Gyártásuk 0,18 mikronos technológiával történik; ezek lesznek az első ilyen Celeronok. Az Intel minilaptopjaiba is tervezi a SpeedStep technológia felhasználását, ebben az esetben a feszültség 1,35-ről 1,1 voltra csökken.
A Compaq lesz az első nagyobb PC-gyártó, amely a mobil K6-2-n alapuló gépeket fog kínálni. A vállalat hétfőn jelenti be Prosignia családjának új vonalát, melyet a kis és középméretű vállalatok számára ajánlanak. A 12''-es Compaq Notebook 100-at 475 MHz-es AMD K6-2 fogja meghajtani.
A Hewlett-Packard szintén kínál AMD alapú laptopokat.
Az Acer Intel alapú számítógépeket szállító vállalat a következő hónapban új irányba mozdul el, új TravelMate 600 laptopjukból száműzik a flopimeghajtót, helyette CD-írót helyeznek el a fájlok cseréjéhez és mentéséhez. Alapára 2499 dollár (kb. 630 000 forint), ezért egy Pentium III 600 MHz-s processzort, 13,3 colos képernyőt, 64 MB RAM-ot és 9 GB merevlemezt kapunk.
Kapcsolódó cikkek
- Ősszel érkeznek az első négymagos noteszgép Centrino 2-k
- Az Intel az "öreg" Centrino szállításának csökkentését tervezi
- Centrino 2 lesz az Intel új noteszgépplatformja
- Az Intel a MacBook Air lapkához hasonló processzort fejleszt
- A Lenovo és a Fujitsu is beépítené a MacBook Air chipjét
- Az Intel 2011-ig megkétszerezi a noteszgép CPU-k szállítását
- Tizenöt processzor a mobil Montevina platformhoz
- Az AMD gondjai miatt termékeket halaszt el az Intel?
- Asustek: AMD-platform leépítés
- Intel Penryn mobilprocesszor árlista