75. születésnap - fantasztikus eredménnyel

Széll Zoltán, 2000. március 19. 16:45
A Bell Laboratórium mérnökei ezen idő alatt 40 ezer szabadalmat jelentettek be. Ezek között található a tranzisztor, a digitális hálózat, a digitális jelfeldolgozás, a lézerek, az optikai kommunikációs rendszerek, a kommunikációs műholdak, a mobiltelefonok, a hangtárcsázás és a modemek. A jubileumra a világon először több terabit sávszélességű adatátvitelt valósítottak meg több száz kilométer távolságra, üvegszálas kábelen keresztül.
A felfedezések közül a legnagyobb horderejű a tranzisztor felfedezése volt 1948-ban, amely az elektronika, ezen belül a mikro-, majd nanoelektronika szédületes, semmi máshoz nem hasonlítható fejlődését elindította. A három felfedező munkáját a Svéd Királyi Akadémia Nobel-díjjal ismerte el. Ma a Bell Laboratórium 25 államban 30 ezer személyt foglalkoztat. Ezzel a legnagyobb kutató-fejlesztő szervezet a világon az elektronika és kommunikáció területén. A 75. éves jubileumot a Bell Laboratórium az elmúlt hetekben fantasztikus eredménnyel ünnepelte. A cég tudósai a világon először valósítottak meg több terabit sávszélességű adatátvitelt több száz kilométer távolságra, üvegszálas kábelen keresztül.

A kutatók 300 km távolságra továbbítottak 3,28 terabit adatot egy másodperc alatt. A kísérlethez a Lucent optikai kábelét használták. A bemutatóhoz 300 km kábelt feszítettek ki, amelyben 40 hullámhosszon (más-más szín), egyenként 40 gigabit adatot továbbítottak a hagyományos C-fénysávban, és 40 gigabit adatot másodpercenként 42 csatornán keresztül a hosszú hullámú L sávban. A hatalmas mennyiségű adat átviteléhez a nagy átviteli sűrűséget biztosító DWDM (Dense Wavelenght Division Multiplexing = multiplexelt osztott hullámhossz) technológiát használták, amely több hullámhosszt kombinál egy kábelben az elosztott Raman erősítéssel. Ez utóbbi egy technika, amely lehetővé teszi a jelek erősítését a kábel egész hosszában, azaz mindaddig, amíg a fotonok a kábelben utaznak. A Bell Laboratórium tudósainak 3,28 terabit/mp eredménye mérföldkövet jelent a szuper nagy kapacitású, nagy távolságú adatátvitelben.

Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat

Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.

2024. november 22. 14:58

A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán

A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

2024. november 22. 13:17

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai

Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.

2024. november 22. 10:15

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36