A Felhők Tengeréről küldte első felvételeit a NASA holdszondája
MTI Sajtóadatbank, 2009. július 7. 08:52
A Felhők Tengeréről, a Mare Nubium területéről küldte első felvételeit a NASA új holdszondája, a Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), amely fényben fürdő területeket és mélységes sötétség uralta régiókat jelenített meg a képeken.
A felvételek egy körülbelül 1400 méter széles, kráterekkel tarkított területet mutatnak. Helyenként az árnyék olyan mély, hogy a felszín topográfiai elemei teljesen homályba vesznek. A megvilágított részeken viszont Hold krátereinek és "sebhelyes" felszínének drámai képei láthatók.
"A mély árnyékok miatt a topográfiai felvételek eltúlozzák a részleteket, azt sugallva, hogy sziklás, barátságtalan terepről van szó. A valóságban a térség hasonlatos ahhoz a régióhoz, amelyeket az Apolló 16 asztronautái biztonsággal feltérképeztek 1972-ben. A felvételek lenyűgözők, a fő üzenetük azonban, hogy az LROC majdnem készen áll küldetése teljesítésére" - magyarázta Mark Robinson.
A NASA június 18-án indította útnak az űrszonda-komplexumát – az LRO-t és "partnerét", az LCROSS-t (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite). Az LRO, a Hold körül keringve, lehetséges leszállási helyeket kutat fel a jövendőbeli asztronauták számára. A felvételek alapján új topográfiai térkép készül a holdfelszínről, de a szondának fel kell mérnie a hőmérsékleti szélsőségeket éppúgy, mint a sugárzás szintjét is.
Az LCROSS-nak egyebek közt a vízjégre kell "vadásznia" a déli pólus állandóan árnyékba boruló krátereiben. A tervek szerint október 9-én először a szonda indításához használt Centaur rakéta végfokozata csapódik be. A kirepülő anyagfelhő összetételét a Hold körüli pályájáról az LRO vizsgálja, de földi teleszkópokkal és műholdakról is figyelik. Négy perccel később "öngyilkosságot" követ el, becsapódik az űrszonda is.
Kapcsolódó cikkek
- Boldogabbá teszi a nőket a technológia
- Szuperszámítógépekhez való vízhűtőrendszert fejlesztettek ki tudósok
- Jövendőmondó cégbe invesztál a Google
- Fénykommunikációs szervertechnológiát vásárolt a Microsoft
- Az abszolút humán interfész: saját magunk
- Exaflop-szuperszámítógép épül Európában
- Sharp LCD tévék: új technológia, élethűbb szinek
- Egymillió régi kötet digitalizálására készül a Google Olaszországban
- A Fujitsu építette Japán leggyorsabb szuperszámítógépét
- Orvosbiológiai kutatás szolgálatában Magyarország legerősebb tudományos számítógépe