Deloitte: csökkennek az adatbiztonsági kiadások a válság nyomán
A technológia, média és telekommunikáció (tmt) ágazat globális biztonsági felmérése alapján elmondható, hogy a tmt vállalatok 2008-ban jelentősen csökkentették adatbiztonsági kiadásaikat; miközben a cégek harmada csökkentette az információtechnológiai (it) biztonságra fordított költekezését. A tavalyinál tíz százalékkal több cégnek, a megkérdezett vállalkozások közel kétharmadának vannak elmaradásai az adatvédelem területén.
A Deloitte az idén harmadik alkalommal készítette el a tmt ágazat globális biztonsági felmérését.
Bodor Kornél, a Deloitte Magyarország tmt iparági csoportjának vezetője szerint az ez évi válaszok azt mutatják, hogy a cégek a válság következményeként egyértelműen visszafogják adatbiztonsági kiadásaikat.
Bodor Kornél elmondta: azok a cégek, amelyek rendszeresen elhanyagolták az it biztonsági fejlesztéseiket, most különösen kiszolgáltatottá válhatnak az egyre kifinomultabb támadásokkal szemben.
Kifejtette: a válaszadóknak mindössze 6 százaléka fordítja teljes költségvetésének legalább hét százalékát, vagy ennél többet az it biztonságra. Az idén jelentős visszaesés tapasztalható az előző felmérés eredményeihez képest, akkor ugyanis még a megkérdezett vállalkozások 36 százaléka nyilatkozott úgy, hogy 7, vagy ennél nagyobb százalékot fordít it-költségvetéséből a biztonságra.
Bodor Kornél kiemelte: a felmérésből az is kiderül, hogy a csökkenő adatvédelmi befektetések hátráltatják az új biztonságtechnológiák bevezetését. A válaszadóknak csak 53 százaléka vallotta magát naprakésznek, vagy nagyjából naprakésznek ebből a szempontból a két évvel ezelőtti 67 százalékhoz képest - fűzte hozzá.
Ralph van Uden, a Deloitte informatikai biztonság és adatvédelem területért felelős igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy míg a közösségi oldalak és blogok számos előnnyel járnak, ezek az oldalak fokozott kihívást jelentenek a szervezetek belső biztonsági rendszerei számára.
A Deloitte felmérésének eredményei szerint a web 2.0 technológia sebezhetőségének kihasználása, valamint a közösségi viselkedés tanulmányozásán, emberi hibák kihasználásán alapuló, úgynevezett "social engineering" technikák - mint például a "csalilevelek" (pretexting) és az adathalászat (phishing) - a válaszadók több mint 80 százaléka szerint fenyegetést jelentenek egy vállalkozás információbiztonságára.
Ralph van Uden hangsúlyozta: a felmérés rámutat, hogy a felmerülő új veszélyek tükrében a tmt vállalatok bizonytalanabbá váltak a belső biztonsági kockázatok kezelésében. A két évvel ezelőtti felmérés 51 százalékához képest az idén a válaszadóknak csupán 28 százaléka vallotta magát "nagyon" vagy "kiemelkedően" magabiztosnak, ha arról kérdezték, hogy cége képes-e megfelelően kezelni a belső fenyegetettségeket. A válaszadók 41 százaléka az elmúlt egy év során legalább egy belső biztonsági szabályszegésről számolt be - ismertette az igazgató.
Kapcsolódó cikkek
- Fontos frissítések Windows rendszerekhez
- Amerikában a kiberkalózok a közösségi oldalakon támadnak
- A vírusokat nem érdekelte az áprilisi választás
- Kritikus rés a Safarin
- NEC szoftver a kalóz videómásolatok ellen
- Két kritikus frissítés a Microsoft májusi csomagjában
- Kelendő cikk a WLAN-törő
- 24 órán belül már a második támadás a Facebook-felhasználók ellen
- Kijavították a bizalmas adatokat kiszolgáltató hibát a Facebookon
- Meghekkelték az amerikai pénzügyminisztérium oldalait
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A Samsung AI-alapú újításait ismerte el a Consumer Technology Association
A Samsung legújabb termékeit és szolgáltatásait a rangos CES 2025 Innovációs Díjjal ismerte el a Consumer Technology Association (CTA) szervezet, a vállalat négy kategóriában a „Legjobb Innováció” címet is elnyerte. A díjakat két hónappal a világ egyik legnagyobb és legjelentősebb technológiai eseményét, a CES 2025 kiállítást megelőzően osztják ki, ezek az elismerések is kiemelik a Samsung elkötelezettségét a fogyasztói elektronika határainak bővítése iránt. A mesterséges intelligencia, a fenntartható tervezés, valamint az inkluzív felhasználói élmény terén megvalósított fejlesztéseivel a Samsung továbbra is mércét állít az iparágban.
A Black Friday-akciók veszélyeire figyelmeztet az NMHH
Akkor is kaphatunk drága, utánvételes csomagot, ha nem rendeltünk semmit – de nem csak ezzel a módszerrel csalhatják ki a pénzünket az év végi vásárlási szezonban. Karácsony közeledtével egyre többen választják az online rendelés kényelmét, a fogyasztói tudatosság és a kellő körültekintés azonban a virtuális térben shoppingolva is elengedhetetlen. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Hírközlés-felügyeleti Igazgatóságának szakemberei most a kockázatokra figyelmeztetve osztották meg tanácsaikat, hogy a kivételesnek mondott év végi leárazásokkal valóban jól járhassunk.
Produktivitás és szórakozás egy tökéletes csomagban
December elején Magyarországra is érkezik a HONOR MagicPad2, a HONOR legújabb tabletje, ami lenyűgözően kecses kialakításával emelkedik ki. Rendkívül vékony, 5,8 mm-es vázával és mindössze 555 g-os súlyával ideális a rohanó világban.
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen
Megérkezett az ESET otthoni kiberbiztonsági megoldások új verziója, amely olyan új funkciókkal bővült, mint az ESET Folder Guard, mellyel a felhasználók védett mappákat tudnak létrehozni, vagy a Dark Web Vizsgálat, amely képes riasztani, ha a személyes adataink felbukkannak a dark webes piactereken, fórumokon. Ez az új személyazonosságvédelmi modul mostantól globálisan elérhető.