Infravörös térképet készít a világűrről a NASA új műholdja
MTI Sajtóadatbank, 2009. december 15. 10:11
Aszteroidák, üstökösök és más ritka égi jelenségek után fog kutatni a világűrben az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA hétfőn felbocsátott új műholdja, a WISE, amely minden korábbinál részletesebb térképet készít a kozmoszról.
A NASA szakértői szerint a 320 millió dolláros kutatási program keretében a műhold minden korábbinál részletesebben lesz képes feltérképezni a világűrt, be tud majd tekinteni a legtávolabbi galaxisokba is. A WISE a Föld felett 500 kilométeres magasságban keringve 10 hónapon keresztül gyűjti majd az adatokat az olyan különleges, gyengén látható égi jelenségekről, mint a csillagközi porfelhők, a barna törpecsillagok vagy a csillagok és bolygók közti sötét terek.
A műhold egyebek között meghatározza mintegy 200 ezer aszteroida helyzetét és méretét, fontos információval ellátva a tudósokat arról, hogy mennyi nagy és veszélyes kisbolygó mozog a Föld közelében. Ugyancsak mélyülni fognak az ismeretek a csillagok létrejöttéről és a csillagrendszerek, köztük a Tejút fejlődéséről.
Utoljára 26 évvel ezelőtt készültek infravörös felvételek az univerzumról - mondta el Edward Wright, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kutatója, a WISE projekt egyik vezetője. A technológia azóta olyan nagy fejlődésen ment keresztül, hogy a régi infravörös fotók szinte impresszionista festményeknek tűnnek a mostani felvételekhez képest. A WISE összesen csaknem másfél millió fotót készít a világűrről, miközben küldetése során, a Föld pólusai felett áthaladva másfélszer fogja letapogatni az égboltot.
Kapcsolódó cikkek
- Szuperszámítógépekhez való vízhűtőrendszert fejlesztettek ki tudósok
- Jövendőmondó cégbe invesztál a Google
- Fénykommunikációs szervertechnológiát vásárolt a Microsoft
- Az abszolút humán interfész: saját magunk
- Exaflop-szuperszámítógép épül Európában
- Orosz hordozórakéta állított pályára egy amerikai műholdat
- Sharp LCD tévék: új technológia, élethűbb szinek
- Egymillió régi kötet digitalizálására készül a Google Olaszországban
- A Fujitsu építette Japán leggyorsabb szuperszámítógépét
- Orvosbiológiai kutatás szolgálatában Magyarország legerősebb tudományos számítógépe