100 GHz-es graféncsip az IBM-től
A kék óriás mérnökei egy mindössze 1 atom vastagságú grafénréteget helyeztek el egy hagyományos szilíciumlapkán. A kutatóknak korábban maximálisan 26 GHz-et sikerült elérniük, mert bár a grafén elméletileg igen nagy teljesítményre képes, rendkívül érzékenyen reagál a környezetre, a többi alkatrésztől elszigetelő komponensek viszont jelentősen lelassították működését. Erre talált megoldást az IBM, ugyanis egy olyan vékony polimerréteggel sikerült elszigetelniük a grafénlapot a kapu fémelektródáitól, amely az eddigi megoldásoknál kevésbé zavaró.
Nagy előnye az IBM felfedezésének, hogy bebizonyította, a graféntechnológia jól ötvözhető a meglévő szilíciumalapú félvezetőipari eljárásokkal, ráadásul ily módon stabil és megbízható csipeket lehet előállítani. Fontos megjegyezni, hogy a grafén tulajdonságaiból fakadóan az ilyen lapkák nem alkalmasak a számítógépekben szükséges digitális jelfeldolgozásra, azaz a közeljövőben legalábbis nem fogják felváltani a szilíciumalapú CPU-kat. Annál jobban alkalmazhatóak lesznek viszont a tranzisztorok már most nagy teljesítményű analóg csipekben, amelyeket elsősorban jelfeldolgozásra és -erősítésre használnak. Ezekben manapság többnyire gallium-arzenid áramkörök találhatók.
Kapcsolódó cikkek
- Szuperszámítógépekhez való vízhűtőrendszert fejlesztettek ki tudósok
- Jövendőmondó cégbe invesztál a Google
- Fénykommunikációs szervertechnológiát vásárolt a Microsoft
- Az abszolút humán interfész: saját magunk
- Virtuális workshop a szuperportálról
- Exaflop-szuperszámítógép épül Európában
- Sharp LCD tévék: új technológia, élethűbb szinek
- Egymillió régi kötet digitalizálására készül a Google Olaszországban
- A Fujitsu építette Japán leggyorsabb szuperszámítógépét
- Orvosbiológiai kutatás szolgálatában Magyarország legerősebb tudományos számítógépe
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.