Kézi élességállítású objektívek autófókuszos tükörreflexesekhez?
A legtöbb kézi élességállítású objektívben nincs beépített központi feldolgozó egység, azaz CPU. Az újabb Nikon SLR fényképezőgépekben megtalálható, automatikus expozíciós funkciók többsége azonban ilyen technológiával készült objektíveket igényel. A Nikon azonban kínál három olyan kézi élességállítású objektívet, melyek rendelkeznek CPU-val. Ezek a következők: a 45 mm f/2.8 P, a PC micro 85 mm F2.8D és az 500 mm F4.
F50, F55, F60, F65, F75, F80, D50, D70, D70s, D80, D90, D100
Bár ezekhez a gépekhez csatlakoztathatók kézi élességállítású objektívek, az expozíciót sajnos nem segíti fénymérő funkció. Ezeket a fényképezőgépeket ilyen esetben manuális expozíciós módban, külön fénymérővel célszerű használni.
D40, D40X, D60, D3000 és D5000
Teljes automatikus élességállítás csak akkor használható, ha AF-S objektív van a gépre szerelve. Nem AF-S objektívek is használhatók, de akkor az élességállítást kézzel kell végrehajtani, a beépített elektronikus távolságmérő segítségével. Ezekkel a modellekkel kézi élességállítású objektívek is használhatók, de akkor beépített fénymérés nem áll rendelkezésre. A megfelelő expozíció kiválasztásához külső fénymérőt célszerű igénybe venni. Ha szeretne többet tudni a Nikon AF objektíveken található jelölésekről és azok jelentéseiről, kattintson ide.
F70, F90, F90x, F100, F4, F5, D1 sorozat
Az F70, az F90/F90x, az F100, az F4, az F5, a D1, a D1X és a D1H modelleken használható kézi élességállítású objektív, de az expozíciós módok és fénymérési lehetőségek korlátozottan állnak rendelkezésre. Vegye figyelembe, hogy egyes modellek esetében szükség lehet egy egyéni módbeállítás aktiválására, ha kézi élességállítású objektíveket szeretne használni. További információért olvassa el a fényképezőgép használati útmutatóját.
F6, D2 sorozat, D3 sorozat, D200, D300 sorozat, D700
Az objektívadatok (gyújtótávolság és maximális rekesz) „Nem-CPU objektív” menüpontban történő megadásával egyes kézi élességállítású objektívekkel is használhatja a CPU funkciók egy részét.
Ha az objektív gyújtótávolságát a fényképezőgép menüjében kiválasztja, akkor:
• Külön megvásárolható vakukkal használható az automatikus motoros zoom funkció.
• A gyújtótávolság (csillaggal jelölve) szerepel a visszajátszott kép adatait megjelenítő listában.
Ha az objektív maximális rekeszét a fényképezőgép menüjében kiválasztja, akkor:
• A rekeszérték megjelenik a felső funkciókijelzőn és a keresőben
• A vakuteljesítmény a rekeszérték változásainak megfelelően módosul
• A rekeszérték (csillaggal jelölve) szerepel a visszajátszott kép adatait megjelenítő listában. Ha mind a gyújtótávolságot, mind a maximális rekeszt kiválasztja, akkor:
• Használhat színes mátrix mérést (vegye figyelembe, hogy egyes objektíveknél esetleg középre súlyozott vagy célpont-fénymérést kell alkalmaznia a pontos eredmény eléréséhez)
• Javul a középre súlyozott vagy célpont-fénymérés, a digitális tükörreflexes fényképezőgépekhez használt i-TTL kiegyenlített derítővakuzás, valamint a többérzékelős kiegyenlített derítővakuzás pontossága.
Kapcsolódó cikkek
- Nikon D800 36 megapixellel
- A Canon belép a filmiparba
- Nikon Coolpix AW100 – Kalandra fel!
- TIPA-díjas a Nikon D7000 és COOLPIX P300
- Elérhető árú gyors objektív: AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G
- ME-1: a Nikon első saját külső mikrofonja
- Megérkezett a Nikon D5100
- Késik a Nikon 3D My PictureTown szolgáltatása
- Frissülő Nikon WT-4 és Thumbnail Selector
- Nikon D90, D5000 és Coolpix S8100, P100 frissítések
Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony új szintre emeli a zoomobjektívek világát
A Sony legújabb újdonsága, az FE 50-150mm F2 GM, a világ első olyan teleobjektívje, amely 150 mm-es gyújtótávolságot és állandó F2 rekeszértéket kínál. Az objektív 50 mm-es normál látószögű kezdőpontjától egészen 150 mm-ig zoomolható, mindezt rendkívül nagy fényerő mellett. A kiváló optikai teljesítmény és a nagy fényerejű rekesznyílás ötvözete a csúcskategóriás fix objektívek képminőségéhez hasonlítható. Ez a sokoldalúság lehetővé teszi, hogy egyetlen objektívvel lefedjük a különféle fotós és videós helyzeteket, témákat.
Kihirdették a Sony World Photography Awards 2025 nyerteseit
A Sony World Photography Awards bejelentette a 18. alkalommal megrendezett verseny győzteseit a londoni díjátadó gálán, ahol a szakma legnagyobbjai ünnepelték az idei nyerteseket és kiemelkedő munkáikat.
6 kreatív tipp a tavaszi fotók tökéletesítéséhez
A tavasz a megújulás időszaka, amikor a természet újjászületik, a fények szelídebbek lesznek, és minden tele van élettel. Ha szeretnéd egyedi módon megörökíteni ezt a gyönyörű évszakot, íme néhány fotózási tipp, amelyeket a HONOR neked válogatott össze:
Itt vannak a Sony fotópályázatának díjazottjai
A Sony World Photography Awards ma tette közzé a 2025-ös nyílt verseny 10 kategóriagyőztesét és a shortlistre került fotósokat. Az immár 18. alkalommal megrendezett verseny célja, hogy a pályázók egy különleges pillanatot örökítsenek meg fényképeiken, és ezzel egy szélesebb összefüggésre hívják fel a figyelmet. A résztvevőket arra kérték, hogy küldjék el 2024-ből a legjobb fotóikat. A nyertes és a shortlistes képek az elmúlt év leglenyűgözőbb fotói közé tartoznak.
Rendhagyó helyszínen ünnepeltek a természetfotózás mesterei
Az ország egyik legnagyobb természetfotós szervezete és a természetfotózás, valamint természetvédelem hazai szakemberei egy különleges helyszínen ünnepeltek. 2025. február 27-én este került megrendezésre a Varázslatos Magyarország 16. díjátadó ünnepsége és természetfotó kiállításának megnyitója a Fővárosi Állat- és Növénykert Biodómjában. Idén a magyar természetfotó nagydíját Potyó Imre vehette át.