A világhálóra költözött Kodak-Forte kiállítás
A levéltár által rendezett tárlat idén július és október között volt látható a Váci Értéktár épületében, de a zárást követően is elérhetővé akartuk tenni az itt összegyűjtött fotós" kincseket" - tette hozzá az igazgató.
A kiállítás történetére és jelentőségére utalva Horváth Ferenc elmondta: a legendás váci gyár nemcsak a város, de az ország életében is jelentős szerepet játszott, és mind kultúr-, mind ipartörténeti vonatkozásai fontosak. Magyarország egyetlen fotótermékeket gyártó vállalatának filmjeit, fotópapírját milliók használták az országban, hétköznapi emberek és művészek egyaránt, és sokan érezték úgy: Forte-papírra nagyítani élmény. A Forte-fotópapírok külföldön is elismertek voltak, 2004-től azonban megkezdődött a lassú haldoklás, majd a felszámolás. Mire a gyár a szabadságával élhetett volna, már nemcsak a gazdasági körülmények változtak meg, hanem gyakorlatilag megszűnt a tömeges filmalapú fényképezés is" - mutatott rá a levéltár vezetője.
A kiállítás célja részben az volt, hogy a város levéltára bemutassa a fennmaradt dokumentumokat, még fellelhető relikviákat. Bár a Forte iratanyaga a legteljesebb és legváltozatosabb a levéltárban őrzött vállalati irategyüttesek közül, és több doboznyi fénykép és negatív is volt köztük, felhívást tettek közzé, kérve egykori kodakos-fortés dolgozókat emlékeik közreadására – mesélte Horváth Ferenc. Fontosnak tartottuk, hogy megmozgassuk a város lakóit, akik érzelmileg is erősen kötődtek a gyárhoz." Mint az intézmény vezetője beszámolt róla, a kiállítás anyagának gyűjtése során derült ki, mennyi Kodak- és Forte-relikvia rejlik az egykori fortés családok fiókjaiban. Fényképalbumok, eredeti csomagolásban megőrzött Forte-szatyor, Forte-sapka, Forte-póló, fortés csecsebecsék, oklevelek és kitüntetések kerültek elő. A kiállítás létrehozásakor a cél nem a teljesség volt, hanem hogy felelevenítsék a gyár legfontosabb mozzanatait a kezdetektől a megszűnés szomorú pillanatáig, egyúttal érzékelhetővé tegyék a város és a gyár nem mindennapi kapcsolatát is - hívta fel a figyelmet a levéltár vezetője.
A virtuális kiállítás - a valóságoshoz hasonlóan - három színre tagolódik: A Kodak és a Forte gyár története képekben, Fekete István: Egy gyár végnapjai című dokumentumsorozata, valamint Forte forever - Fotóművészet Forte-papíron. Ez utóbbiban Balla András, Bánkúti András, Benkő Imre, Bozsó András, Csontó Lajos, Demeter Ádám, Fekete István, Hajdú József, Haris László, Horváth M. Judit, Illés Barna, Kerekes Gábor, Kóczán Gábor, Kovács Melinda, Lugosi Lugó László, Mucsy Szilvia, Nagy Tamás, Rónai Gergő, Stalter György, Szamódy Zsolt és Telek Balázs fotóiról készített áttekintő képek láthatók.
A fotóművészeti rész összeállítását a totalPLAN Egyesület és a kriXkraX Produkciós Iroda művészei végezték.
Kapcsolódó cikkek
- IMAGES: iPad-fotóalkalmazás és album a Sanomától
- Győri üvegművész a brit üvegművészeti társaság online kiállításán
- Kreativ Magyarország kiállítas a Műegyetemen
- Kiállításon az első magyar műhold ikerpéldánya
- Több mint kétezer fotót tesz közkinccsé a Völgységi Múzeum
- Iskolai osztályok fotói versengenek a Facebookon
- Amatőr fotósok is pályázhatnak az Év Esküvőfotósa címre
- "Négy Évszak a Balatonon" fotópályázat indul a Balatoniwiven
- Adobe Photoshop Lightroom 4 nyilvános bétaverzió
- LemonDay: Változás napról napra
Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
Susan Meiselas nyerte az Outstanding Contribution to Photography díjat
Susan Meiselas kapja a Sony World Photography Awards 2025 rangos Outstanding Contribution to Photography díját, az elmúlt öt évtizedben a médiára gyakorolt hatásának elismeréseként. A mélyen elkötelezett megközelítése miatt ünnepelt Meiselas erőteljes munkásságot hozott létre, és a dokumentarista fotográfiáról alkotott elképzeléseit az emberek közösségükben való éleslátó ábrázolásával bővítette.
Innovatív technológiával és szakértelemmel inspirálja a Sony a jövő generációját
Nagy sikerrel rendezték meg a Sony és a Down Alapítvány közös nyári táborát, melynek keretében a részt vevő értelmi fogyatékossággal élő gyerekek és fiatalok megtanulhatták a Sony által rendelkezésre bocsátott fényképezőgépek és kamerák alapszintű használatát. Az együttműködés még tovább folytatódik idén egy vidéki fotós túrával és egy kiállítással.
Kisebb, könnyebb és gyorsabb az új Sony objektív
A Sony bejelentette az FE 85mm F1.4 GM II (SEL85F14GM2) prímobjektívet, amely a nagy felbontást és lenyűgöző bokeh hatást kivételes módon, kompakt házban ötvözi a gyors autofókusszal (AF). A második generációs objektív megörökli a bokeh hatás és a felbontás magas szintű kombinációját, amely az első generációs típusnál már komoly elismerésnek örvendett, és ráadásként a legújabb technológiákat is alkalmazza.