Felhőben: az informatikai vezetők éves találkozója
Az angol CIO (Chief Information Officer, magyarul informatikai igazgató) szóból és a 2011-es évből összerakott CIO'11 konferenciára az idén március 24-25-én kerül sor Egerszalókon. A rendezvény középpontjában a vállalati felhasználók életét várhatóan a következő időszakban felforgató számítási felhő alapú szolgáltatások és a mobil eszközök – okostelefonok és táblagépek – állnak, de a témák között szerepel az is, hogy az informatikai vezetők miként tudnak a néhány évvel ezelőtti költségvetés töredékéből innovációra költeni.
Egy, a közelmúltban megjelent 2011-es nemzetközi kutatás szerint a növekvő igények mellett az idei vállalati informatikai költségvetés általában változatlan szinten marad. Optimista volt tehát az a korábbi feltételezés, mely szerint a válság végén az informatikai vezetők visszatérhetnek a 2008 előtti költségvetési szintekre, mivel a döntéshozóknak ugyanúgy meg kell fontolniuk minden fillér elköltését. A Figyelő és a Bitport által szervezett március 24-25-i CIO’11 Konferencia és Kiállítás idei mottója ezért „Szabadulás a bilincsektől” amely arra reflektál, hogy manapság a vállalatok informatikai vezetőinek a legszorultabb helyzetekből kell szemkápráztató ügyességgel kivágniuk magukat, akárcsak a Budapesten született Harry Houdini szabadulóművésznek a múlt század elején.
Az informatikai vezetőknek napjainkban a néhány évvel ezelőttihez képest felére vágott költségvetésből kell a korábbi infrastruktúrát fenntartaniuk és új szolgáltatásokkal előállniuk. A Gartner kutatása alapján a többség csak 2014-re várja a válságot megelőző IT-büdzsék visszatértét. A megkérdezett vezetők bíznak abban, hogy az idei évben már elérhető annyi újfajta megoldás, amennyiből könnyen kiválaszthatnak egy, az eddigi informatikai módszert leváltó technológiát. A legtöbben a felhő és a szoftverszolgáltatások irányába mozdulnának, ezek ugyanis (jól megtervezve) olcsóbb alternatívát nyújthatnak az eddig használt rendszerek üzemeltetésére és foltozgatására.
Többek között az előbbi témák állnak a CIO’11 Konferencia és Kiállítás középpontjában is. Az informatikai és üzleti vezetőknek szóló kétnapos rendezvényen a legnagyobb hazai vállalatok és szervezetek vezetői, valamint az IT szektor meghatározó képviselői előadások és kerekasztal-beszélgetések során vitatják meg napjaink vállalati informatikájának legizgalmasabb kérdéseit. Az rendezvény nyitónapjára a Fujitsu meghívására Magyarországra érkezik a EuroCloud Europe iparági szervezet alelnöke, Bernd Becker, aki a számítástechnika világát a következő években várhatóan felforgató cloud computing (felhő alapú számítástechnika, azaz az online, igény szerint használatba vehető informatikai szolgáltatások) modell alapjait mutatja be, és arról is beszámol, hogy milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy az európai vállalatok az amerikai cégekhez hasonló mértékben vegyék igénybe a szoftverszolgáltatásokat.
Az adattároló megoldásairól ismert NetApp stratégiai tanácsadója, Matt Watts az adatközpontok napjainkban zajló evolúciójáról tart majd előadást és arra is kitér, mindennek milyen hatása lesz a vállalati informatikára és a vállalatok üzleti eredményességére. Kozák Tamás, a VMware magyarországi képviselője az aktuális virtualizációs trendekről ad útmutatást, míg Kovács András, a Magyar Telekom vállalati üzletágának (T-Systems) üzletfejlesztési igazgatója a mobil eszközök, így az okostelefonok és a táblagépek vállalati felhasználásainak lehetőségeit mutatja be. Ezt követően a legfrissebb nemzetközi és hazai CIO felmérések eredményeit ismerteti Ninausz Péter, a Gartner piacelemző cég hazai képviselője.
A második napi plenáris előadásai között Józsa Erika, a Sanofi Aventis/Chinoin Zrt. CIO-ja az informatikai kockázatkezelés módszereiről és hazai gyakorlatáról beszél, Dobay Róbert, a Menedzsmentor ügyvezetője az üzleti vezetők erősségeinek fejlesztéséről, míg Székely Zoltán, a KPMG partnere azokról a területekről ad számot, amelyeken az IT az üzlet más területei számára adhat példát. Dobó Mátyás, a Peer Applications Kft. ügyvezetője a növekvő számú üzleti mobilalkalmazásokat mutatja majd be, így többek között azt, hogy milyen okostelefonos platformra, milyen területeken érdemes használni, fejleszteni a mobilalkalmazásokat. Arató Bence, a BI Consulting Kft. ügyvezetője egy speciális területen, az üzleti intelligencia alkalmazások terén szemlélteti, hogy milyen változásokat hozhat a táblagépek, okostelefonok széleskörű elterjedése a vállalati környezetben.
A konferencia részletes programja a www.cio11.hu oldalon található.
Kapcsolódó cikkek
- Hirsch Gábor a Microsoftnál
- IDC konferencia az IT-biztonságról
- Új műszaki vezérigazgató-helyettes a Telenornál
- Két konferencia az online kereskedelemről
- Mobilkonferencia: élmény veled élni
- Csütörtökön jön a BI Évkönyv bemutató konferencia
- Szervezeti változások a Toshiba budapesti irodájánál
- A Telenor műszaki vezérigazgató-helyettese a pakisztáni leányvállalatnál folytatja karrierjét
- A török miniszterelnök nyitja meg - Angela Merkel társaságában - február 28-án a CeBIT-et
- 60 ezer feletti látogatószámmal zárt a Mobile World Congress
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.