Az orosz biztonsági szolgálat felvetette a skype, a gmail és a hotmail betiltásának lehetőségét
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) felvetette a skype, a gmail és a hotmail oroszországi betiltásának lehetőségét, s az illetékes kormánybizottság pénteken úgy döntött: a főhatóságok bevonásával alakítandó munkacsoportra bízza a kérdést, de már maga a felvetés is hatalmas felháborodást váltott ki.
A munkacsoport javaslatát a kormánybizottság október 1-re várja.
Az FSZB-t aggasztja, hogy ezek a rendszerek számára ismeretlen algoritmusokat használnak az információ kódolásához, és ezért ellenőrizetlen használatuk biztonsági kockázatot jelenthet az ország számára.
Minderről a kormánybizottság zártkörű értekezletén beszélt Alekszandr Andrejecskin, az FSZB illetékes szolgálatának vezetője, és Ilja Masszuh távközlési miniszterhelyettes hozta az elhangzottakat az újságírók tudomására. A miniszter, Igor Scsegoljev nyomban leszögezte: ilyen terv nincs, és lehet más rendszereket ajánlani, de azoknak ingyeneseknek és versenyképeseknek kell lenniük.
Mihail Fedotov, Medvegyev államfő emberi jogi tanácsadó testületének elnöke az elsők között emelt szót az elképzelés ellen. Kijelentette: semmiféle jogi alapot nem lát a betiltáshoz. "Ha nem tetszenek tudni ellenőrizni, tessék megtanulni, hogyan kell. Különben ezzel az erővel be lehet tiltani a Facebookot, a Twittert és az egész internetet is" - mondta.
Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin kormányfő sajtótitkára hangsúlyozta, hogy az FSZB felvetése szakmai jellegű, és egyáltalán nem végleges. Úgy vélte, az FSZB szempontjából a javaslat megalapozott, de más szempont is van, egyebek között más hatóságoké és a társadalomé, és mindezeket alaposan megvizsgálják majd.
Még a kormányzó Egységes Oroszország Párt parlamenti frakciója is kifejtette, hogy meg kell őrizni az egyensúlyt a biztonság és az internetfelhasználók érdekei között. Ilja Ponomarjov, aki a párt képviselőjeként a technológiai fejlődéssel foglalkozó parlamenti bizottság elnöke, kijelentette: egy tilalom teljesen értelmetlen, mert abban a pillanatban megjelenik majd az érintett szolgáltatások új változata. Hozzátette azonban, hogy például a terroristák gyakran használják a skype-ot, és a rendszer nem kívánja megosztani protokolljait az FSZB-vel.
A Memorial jogvédő szervezet szerint a három említett rendszer betiltása "jelentős lépés lenne az Észak-Koreává változás útján". Ezt Jan Racsinszkij, a szervezet egyik vezetője mondta az Interfax hírügynökségnek nyilatkozva. Racsinszkij szerint a titkosítási mánia és a megoldás totális tilalmakban való keresése a Szovjetuniótól örökölt betegség, márpedig ezek a tilalmak a bűnözőket nem fogják zavarni, és jogszerűségük erősen kétséges. Hozzátette: aggasztja, hogy az utóbbi időben egyre többször merül fel az internet ellenőrzésének kérdése.
Gleb Pavlovszkij politológus szerint a javaslat egyetlen oka: a titkosszolgálatot idegesíti, hogy az információhoz nem tud hozzájutni, a skype-ot nem tudja lehallgatni.
Kapcsolódó cikkek
- Eltávolították a Harmadik Palesztin Intifada Facebook oldalt
- A Qik bemutatta az új iPhone-ra tervezett videóalkalmazását
- Nem felelős a Google a Gmail használatában keletkezett zavarért Kínában
- Amerikából az AT&T hálózatán március 31-ig ingyen lehet telefonálni Japánba
- A Google Nelson Mandelát választotta
- A Gmail élt, él és élni fog...
- 12 órán belül mindenkinek rendben lesz a gmail-fiókja
- A Google munkában: tolódik a határidő
- Újságírás a WikiLeaks korában
- Gmail: elsőbbségi küldemények
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Most is a Debreceni Egyetem a legjobb választás
Megjelent az online általános felsőoktatási felvételi tájékoztató, melyben a Debreceni Egyetem valamennyi jövő szeptemberben induló képzése, köztük hét új mesterszak is megtalálható. A Debreceni Egyetem jövőre is az ország legszélesebb képzési kínálatával várja a felvételi előtt állókat.
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.