Nanocsodák Mozgásban: konferencia, kiállítás és roadshow
A terület legnagyobb szakmai rendezvénye, a EuroNanoForum 2011 várhatóan több mint 700 szakembert vonz Budapestre Európa összes országából 2011. május 30. és június 1. között. A fórumhoz számos rendezvény kapcsolódik, amelyek közül az MTA MFA vállalkozott a „nanokiállítás” létrehozásában való együttműködésre. A szakmai munka elvégzésén túl az MFA egy elektronmikroszkópot is adományoz a Csodák Palotája számára a mikro- és nano- mérettartomány láthatóvá tételére.
A kiállítás a technológiát olyan közérthető, játékos, interaktív eszközök segítségével hozza kézzel fogható közelségbe, mint például az eszköz-elképzelésekre kiírt „Nanodemo” pályázaton díjnyertes - az úgynevezett lótusz-effektuson alapuló szuper-víztaszító nanoszerkezetet bemutató - labirintus játék. A látogatók bepillanthatnak a lepkeszárnyak színének kialakulásába, megnézhetik, hogyan változnak az ismert anyagok tulajdonságai a méret függvényében, megérthetik, hogy mi a különbség a hagyományos és a szilárdtest (LED) világítás között. A Csodák Palotájában a május végén nyíló időszaki kiállításhoz látványos videók, és az Öveges teremben tartott nanotechnológiai kísérletbemutatók is kapcsolódnak majd.
„Játékos módon szeretnénk elsősorban a középiskolások figyelmét felhívni a nanotudományokra, hiszen ez az a generáció, amely a nanotechnológia kiaknázásában és eredményeinek felhasználásában leginkább érintett lesz. Talán még nem késő egy országjáró kiállítással felkelteni a fiatalok természettudományos érdeklődését, hogy a gazdasági fejlődésünket meghatározó, kritikussá vált mérnökhiányt középtávon orvosolhassuk” – mutatott rá Dr. Bársony István professzor, az MTA MFA igazgatója.
A Csodák Palotájában kipróbált játékok, bemutatók az időszaki kiállítást követően egy, az Appaloosa Communication Group Kft. koncepcióterve alapján átalakított csuklósbuszba kerülnek, amely várhatóan októbertől egy mozgó interaktív kiállítás formájában elindul bejárni a vidéki településeket, házhoz viszi a ”nanocsodákat”. A kiállítás nem csak a nanotechnológiának, hanem a területen érintett cégeknek is lendületet adhat, ezért a szervezők továbbra is várják gyártók, illetve szponzorok jelentkezését kísérletek, jelenségek és termékeik bemutatására, valamint a busz kialakításának és működtetésének támogatására.
Kapcsolódó cikkek
- 1 Pbyte-ra nőtt a NIIFI tudományos adattároló szolgáltatásának összkapacitása
- Az űr- és az autóipar eszközeinek tesztelésére is alkalmas a magyar laboratórium
- Távérzékelési központot nyit az ENSZ a gyöngyösi főiskolán
- Körbejárni Stonehenge-t a Google segítségével
- MTA MFA: siker lett a nanogyémánt
- Egyedülálló laboratóriumokat mutattak be az Eötvös Loránd Tudományegyetemen
- Kitüntetések az informatika szakmában
- Új generációs internetes kutatások a Budapesti Műszaki Egyetemen
- Nanocsodák mozgásban: elindult az akadémiai nanobusz
- Informatikai konferencia a Kaposvári Egyetemen
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.
Szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt a Médiatanács
A román társhatósághoz fordult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egy, a Mozi+ csatornán közvetített akciófilm korhatár-besorolásával kapcsolatban, mert a médiaszolgáltató által választott korhatári kategória és sugárzási időpont nem felelt meg a magyar követelményeknek. A Médiatanács október 29-i ülésén szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt, emellett állampolgári bejelentések nyomán vizsgált meg több műsorszámot.