EU: az internet "hadszíntérré" válhat
A Magyarország soros EU-elnökségéhez kapcsolódó tanácskozáson neves szakértők fejtették ki véleményüket a kibernetikai biztonság témakörében. Az Európai Unió és a NATO tagországait, illetve a magyar közigazgatás illetékes szerveit és a tudományos életet képviselő szakmai közönség áttekintette a virtuális tér biztonságát érintő kihívásokat és kockázatokat. A hétfői eseményt Hende Csaba honvédelmi miniszter nyitotta meg, előadást tartott mások mellett Iklódy Gábor, a NATO új típusú biztonsági kihívásokért felelős főtitkár-helyettese.
A szakértők rámutattak: a virtuális térrel kapcsolatos visszaélések egy-két évtizede még a bűnözés (például az adatlopás, a szellemi tulajdon elleni bűncselekmények) kategóriájába voltak sorolhatóak, mostanra viszont a számítógépes hálózatok zavartalan működése már nemzetbiztonsági kérdéssé vált. Ezt bizonyították az Észtországot és illetve Grúziát ért 2007-es, illetve 2008-as számítógépes támadások. A tanácskozáson elhangzott, hogy a számítógépes hálózatok biztonsága nélkül már egyáltalán nem lehet biztonságról beszélni.
A résztvevők szerint gondot jelent, hogy hiányzik a virtuális tér biztonságával kapcsolatos megfelelő jogi szabályozás, és nincsen általánosan elfogadott internetes "viselkedési kódex" sem.
Több előadó egyetértett: a számítógépes hálózatok biztonságának fokozásához - mivel globális, államhatárokat nem ismerő kihívásról van szó - elengedhetetlen a széles körű nemzetközi együttműködés. Egyes szakértők az Európai Unió és a NATO együttműködésének javítását szorgalmazták a számítógépes biztonság terén.
A magyar EU-elnökség háttéranyaga szerint a modern társadalmak nagyon sok tekintetben függnek a számítógépektől és a számítógépes rendszerektől: a közlekedés, a távközlés, a közművek vagy a közigazgatás működése elképzelhetetlen a megfelelő informatikai háttér nélkül. A polgári vagy katonai célú informatikai rendszerek zavartalan működése, a bennük tárolt adatok biztonsága - összefoglaló néven a cyber-biztonság - nemzetbiztonsági jelentőségű kérdés.
Kapcsolódó cikkek
- Két és fél év szabadságvesztést kapott a Marriottot zsaroló magyar hacker
- Az Anonymus csoport megtámadta a szlovák kormány weboldalait is
- Több órára leálltak a lengyel közigazgatási szervek honlapjai
- Az Európai Bizottság helyteleníti a fájlcserélők elleni kemény amerikai fellépést
- Az FBI lecsapott a Megauploadra, az Anonymous válaszul az FBI-t támadta
- Lekapcsolták a legnagyobb magyar kalózszervereket
- Feladta magát a Facebookon támadó "Spamkirály"
- Intenzíven zajlik a vaterás csalás felderítése
- Oroszország nem csatlakozik a számítógépes bűnözésről szóló Budapesti Konvencióhoz
- Megbénították az internetet Mianmarban
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.