Egyre fiatalabbak használják szülői felügyelet nélkül az internetet Lengyelországban
Az internetkutató társaság (PBI) és a Gemius online kutatóintézet felmérése szerint a 38 milliós országban 1,3 millió gyermek naponta internetezik. A 7-14 éves korosztálynak több mint fele tartozik ebbe a csoportba, csaknem 80 százalékuk hetente többször használja a világhálót. Ugrásszerűen nőtt a felnőtt tartalmak iránti érdeklődés is, mert 2011-ben már csaknem egymillió gyereket vonzottak.
A világháló veszélyeit felmérő alapítvány, a Kid Protect kutatói kimutatták, hogy a lengyel gyermekek csaknem 80 százalékának volt része negatív élményben az interneten. Több mint felük egyebek közt zsarolás vagy kibertámadás áldozatául esett, de nagy részük nem értesítette erről sem a szüleit, sem más ismerős felnőttet.
A bántalmazott gyermekeket és családtagjaikat támogató alapítvány (Dzieci Niczyje) pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy már a legkisebbek is gyakran látogatják a világhálót. A becslések szerint az óvodások (4-6 évesek) harmada hetente legalább egyszer csaknem egy órát internetezik.
A gyermekek aktív résztvevői a virtuális világnak, hiszen már a tíz éven aluliak is gyakran saját okostelefonnal vagy számítógéppel rendelkeznek. Ezért fontos a megfelelő felvilágosítás - figyelmeztettek a kutatók. Mint hozzáfűzték: a gyermekek is számítanak szüleik támogatására. Ennek ellenére a megkérdezett gyerekek több mint fele nem emlékezett arra, hogy bármikor is a felnőtt családtagokkal közösen internetezett volna.
A felmérések szerint csaknem minden szülő tisztában van a világhálón ólálkodó veszélyekkel, de harmaduk sosem világosította fel gyermekét a biztonságos internethasználat szabályairól. A 3-14 éves korosztály szülei közül csak minden harmadik használ szűrőprogramokat a felnőtt tartalmak letiltásához.
Kapcsolódó cikkek
- Az amerikai rendőrök felhatalmazás nélkül kutathatnak a mobiltelefonokban
- Bejelentkezés: egy érintéssel vagy egy mondattal? - Még mindig korai temetni a jelszavakat (2. rész)
- Bejelentkezés: egy érintéssel vagy egy mondattal? - Még mindig korai temetni a jelszavakat (1. rész)
- Safer Internet Day 2012: Netezzünk együtt… biztonságosan!
- Oktatóközpontot alakít ki a médiahatóság a nethasználó fiataloknak
- A brit gyerekek csaknem fele használja a Facebookot
- Megtízszereződött Csehországban az internetes gyermekzaklatás
- Telenor a gyermekeket érő internetes erőszak ellen
- Netezzünk együtt… biztonságosan! Safer Internet Day (SID) 2012
- Határozatlan időre felfüggesztette a kongresszus az internetes kalózkodás elleni törvényalkotást
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Téli szünet nyelvleckékkel? Ezért éri meg napi 20 percet rászánni
A téli szünet elsősorban a pihenésről és a feltöltődésről szól, de rendszeres, rövid, intenzív tanulás beiktatásával a diákok könnyen szinten tarthatják a tudásukat, különösen az idegen nyelvek területén.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.
Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében
A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával. Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.
Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.
Karácsony a virtuális térben
A mesterséges intelligencia része a mindennapoknak, legyen szó munkavégzésről, oktatásról, tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyról. Az ünnepet is képes tökéletesen reprodukálni a technológia, általa olyan hangulatot, enteriőrt lehet előállítani, amire mindenki vágyik.