Skócia az interneten már független
Skócia elnyerte függetlenségét - igaz, egyelőre csak az interneten. A skót kormányfő, Alex Salmond az év elején jelentette be hivatalosan, hogy Skócia 2014-ben népszavazást tart függetlenné válásáról.
Bannockburn után Anglia gyakorlatilag végleg lemondott Skócia katonai erővel történő meghódításáról, és a két királyság hivatalosan csak 1707-ben, a londoni és az edinburghi parlament által kölcsönösen szentesített uniótörvények alapján egyesült.
A skót kormány által meghirdetett népszavazáson ennek a három évszázados uniónak a sorsáról kell majd dönteni.
Egy jelképes lépés azonban máris történt a skót önállósodás felé. A Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi brit tömeglap értesülése szerint ugyanis a brit kormány lehetővé kívánja tenni, hogy a Skóciában bejegyzett internetes honlapok címe a .scot fölrajzi helymegjelöléssel végződhessen a Nagy-Britanniában általánosan honos, az Egyesült Királyság (United Kingdom) angol nevére utaló .uk helyett.
Skóciai kampányszervetek évek óta szorgalmazták, hogy a tartománynak saját világhálós domain neve lehessen, és a Mail egyik bennfentes forrása szerint a londoni kormányilletékesek erre most rábólintottak.
A lap úgy tudja, hogy ez a döntés nem aratott osztatlan sikert a kormányzó brit Konzervatív Párton belül sem, sokan úgy vélik ugyanis, hogy David Cameron miniszterelnök ezzel a skót elszakadást pártoló erőket segíti.
Kormányzati források szerint azonban Skócia nem részesül kivételezett bánásmódban, mivel tervek vannak arra is, hogy Nagy-Britannia harmadik "alkotóeleme", Wales is saját domain végződéseket használhasson. Ennek formája lehetne .wales, vagy akár .cymru, ami a walesi nyelvben a tartomány nevét jelenti.
Boris Johnson, London polgármestere szeretné elérni, hogy a brit fővárosnak is külön, .london internetes címvégződése lehessen, és a Mail on Sunday forrásai szerint a brit kormány ezt sem ellenzi.
Kapcsolódó cikkek
- Okostelefonozni tudnak, cipőfűzőt kötni nem
- Az amerikaiak leginkább az ágyban szeretnek játszani
- Hotline: A jogellenes tartalmakról már telefonon is tehetők bejelentések
- Irányelvek médiamunkásoknak a közösségi oldalak használatáról
- Szlovákia lakosságának több mint a fele használja a közösségi oldalakat
- Internet Fiesta péntektől a könyvtárakban
- Interneten lehet szavazni az új miskolci villamosok színére
- Adatözönvíz, multitask, multiscreen - Több monitoron hatékonyabban lehet dolgozni? (2. rész)
- Adatözönvíz, multitask, multiscreen - Több monitoron hatékonyabban lehet dolgozni? (1. rész)
- Versenyhátrány a vidéknek az internetes lefedettség hiánya
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.