Hogyan törték fel a genetikai kódot?

Harmat Lajos, 2000. június 28. 22:46
Az emberi kromoszómalánc kiolvasásához szükség van egy olyan, genetikailag módosított baktériumra, amelybe be van ültetve az emberi genetikai kód néhány szegmense, továbbá szükség van számítógépekre és robotokra. Ezek után el lehet tölteni éveket a kromoszómalánc darabokra törésével és a próbálgatással, hogyan is lehetne azt ismét összerakni.
A tudósok közvetlen módon, minden részletre kiterjedően szeretnék a kód 3,12 milliárd betűjét kiolvasni az ún. pásztázó „tunneling” mikroszkóp segítségével, hogy képet kapjanak a DNS-ről. A módszer azonban pontosabban és folyamatában tökéletesebben végezhető robotok és kifinomult vegyi eljárások segítségével, amelyek 500 betűs csomagokat képesek kiolvasni. Más szóval, a probléma, hogy hogyan olvassuk el a láncot, leszűkült a kérdésre, hogyan törjük olyan apró darabokra, amelyeket azután kezelni tudunk, utána pedig hogyan illesszük azokat össze a megfelelő sorrendben. A versenyző tudóscsoportok munkatervének kialakításakor úgy látszott, különböző technológiai elképzelések fognak összecsapni; az egyik módszert dr. Craig Venter alkalmazta a Celera Genomicsnél, a másikat dr. John Sulston a Sanger Centre-nél, Cambridge-ben, mindkét hely a Humán Kromoszómalánc Projekt egy-egy együttműködési központját alkotja. A valóságban mindketten azonos megközelítést alkalmaztak, az egyetlen valódi különbség abban volt, hogy dr. Venter kihagyott egy lépcsőfokot, mivel fel tudta használni az interneten nyilvánosságra hozott és szétküldött projekt visszaérkező adatait.

Mindkét csoport az emberi DNA manipulációját baktériumban való tenyésztéssel oldotta meg. A belőle vett nagy részeket mesterséges kromoszómába ültették, kis darabjait pedig a plazmidoknak nevezett kis DNA-gyűrűkbe. Mindkét esetben a baktérium egy-egy petricsészében növekedett úgy, hogy az emberi DNA nagyszámú klónja (másolata) álljon rendelkezésre a részletes tanulmányozásra.

A kromoszómalánc darabokra törésével baktérium-könyvtárat lehet létrehozni, ehhez a kutatócsoportok az úgynevezett „shotgun” (vadászpuska) megközelítést alkalmazták, egy olyan technikát, amelyet a kétszeres Nobel-díjas Laureate Fred Sanger fejlesztett ki, amikor 1977-ben egy egyszerű vírus genetikus kódjának 5375 betűjét kiolvasta. Az eljárásban a kromoszómalánc nagyszámú másolatát véletlenszerűen olyan kis darabokra törik, amelyek már olvasható méretűek. Ezután a darabokat összehasonlítják, átfedéseket keresnek és az egész kódot újra összeállítják.

Mivel az eljárás véletlenszerű, folyamatosan egyre nehezebb a réseket kitölteni. Ez az oka, hogy a feldolgozott anyag jellemző összeállítása, a kromoszómalánc 85%-a, nem teljesen önkényes; azt jeleníti meg, ahogyan a tudósok még megfelelőbb módszerek után kutatnak a rések kitöltésére. A lényeges különbség az általánosan használt és az egyéni módszerek között, hogy egy- vagy kétlépéses „shotgun” eljárást használnak. Az emberi genetikai kód olyan hatalmas méretű, hogy a nagyközönség bevonható egy közbülső lépés során, amikor a kromoszómalánc nagyobb léptékű összeállítása folyik.

A kromoszómalánc 3 milliárd betűjének néhány másolatát véletlenszerűen apró darabokra vágják, ezek mérete 40-200 ezer betű közé esik. Mindegyiket behelyezik egy mesterségesen kialakított baktérium-kromoszómába, amit bevisznek egy baktériumba, hogy több másolatot kapjanak. E kis daraboknak ismerik az azonosítóit, így az átfedésbe kerülő darabok azonosíthatók és a kromoszómalánc összeállítható. Az eljárás végén megkapják a kész térképet. Mindez az ismert puzzle játékhoz hasonlítható. Ez a térkép úgy készül, hogy a kis darabokat mindkét végükön azonosítják, és úgy helyezik be. A térkép minden nagyobb darabját tovább törik kisebb darabokra, körülbelül 2 ezer betű méretűre, mindegyikük, amelyet a plazmidba helyezéssel lemásoltak, egy DNA-darab, amit a baktérium le tud másolni. Ezek a darabok azután sorrendbe állíthatók mindkét végükkel, a térkép használatával újra összeállítható a kromoszómalánc. A kihívást az jelentette, vajon a részek egymásra találnak-e újból. Ehhez szereztek egy szuper-számítógépet és egy intelligens programot, amely a kód 500 milliószor ezerbillió (tíz a tizenkilencediken) számú betűjét állította sorrendbe szeptember óta.

A kutatók szerint eljött az ideje, hogy a pipetták és kémcsövek mellé a robotok is felsorakozzanak a gyakorlat eszközeiként. Sőt, a vita jelenleg arról is folyik, e térképet részletesen közzétegyék-e az interneten.

Kulcsszavak: géntérkép kutatás

Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat

Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.

2024. november 22. 14:58

A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán

A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

2024. november 22. 13:17

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai

Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.

2024. november 22. 10:15

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36