Hibrid nyomtatóval készülhet helyettesítő porcszövet
Nagy lépést tettek előre amerikai kutatók a háromdimenziós szövetek nyomtatása terén egy új hibrid printer megalkotásával, amely leegyszerűsíti a beültethető porcok gyártását.
A Biofabrication című szakfolyóiratban ismertetett nyomtatóval már készültek olyan porcszerkezetek, amelyeket sérült embereknek ültethetnek be, hogy például az ízületekben segítsenek visszaépíteni a porcszövetet.
A szerkezet erősségét a szintetikus anyagok biztosították, míg az alkalmazott természetes gélek olyan környezetet szolgáltattak, amely támogatta a sejtek növekedését. Az így létrehozott porcszerkezet mechanikai stabilitása nagyobb, mint azoké, amelyeket kizárólag tintasugaras nyomtatóval állítanak elő gélek felhasználásával. Azt is megmutatták a kutatók, hogy a létrehozott porcszerkezet megtartja funkcionális jellemzőit a laboratóriumban és élő rendszerekben egyaránt.
Az új módszer kulcsa az electrospinning készülék alkalmazása, amely elektromos áram felhasználásával igen finom szálakat képez egy polimeroldatból. Ezzel az eljárással jól szabályozható, hogy a kialakuló szerkezet porózus legyen, ez ugyanis segíti, hogy a sejtek összeépüljenek a környező szövetekkel - idézte a tanulmányt a ScienceDaily című tudományos portál.
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121121210109.htm
Kapcsolódó cikkek
- Elhunyt Kiss Sándor, az első romániai személyi számítógép főprogramozója
- Stampede szuperszámítógép Intel Xeon és Intel Xeon Phi processzorokkal
- 100 gigabites adat-összeköttetés Genf és Budapest között
- Újra működik a világ legöregebb digitális számítógépe
- A Jupiternél tizenháromszor nagyobb bolygót fedeztek fel
- Vérnyomásmérőkkel kötötték össze a vállalatirányítási rendszert
- Táncoló robotok segítenek az autista gyerekeknek a tanulásban
- Szívinfarktust gyógyító nanotechnológia
- Okostelefonokra épülő Fujitsu megoldás segít a vakok számára az eligazodásban
- Gumiszalagként viselkedő elektronikát hoztak létre
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Skarlátvörös színben emelkedik ki a mezőnyből a Sony okostelefonja
A Sony örömmel jelenti be, hogy zászlóshajó okostelefonja mostantól már „skarlátvörös” színben, a vörös új, lenyűgöző árnyalatában is elérhető. Az új „skarlátvörös” Xperia 1 VI rendelkezik az összes olyan forradalmi technológiával, amelyek a teljes jelenlegi színpalettában páratlan felhasználói élményt nyújtanak, míg elegáns kialakítását még inkább kiemeli és tökéletesíti a szemet gyönyörködtető skarlátvörös színű, előkelő matt felület.
Bemutatták az első ultraalacsony bemeneti késleltetésű Bluetooth-technológiát
Az LG Electronics (LG) a Razerrel és a MediaTekkel együttműködve bemutatta a világ első Bluetooth-technológiával működő ultraalacsony bemeneti késleltetéssel rendelkező (Bluetooth Ultra-Low Latency, BT ULL) játékkontrollerét. A 2024-es LG webOS Summit keretében megtartott eseményen a forradalmi 1 milliszekundumos input lag technológiát egy LG webOS okostelevízió és egy Razer Bluetooth játékvezérlő segítségével prezentálták.
A Samsung a Musée d'Orsay-val együttműködve bemutatja a The Frame TV-ken elérhető exkluzív kollekcióját
A Samsung és a Musée d'Orsay egyedülálló együttműködésének köszönhetően a The Frame TV felhasználók a párizsi múzeum 25 remekművét jeleníthetik meg otthonukban.
Az ABB bemutatja legújabb okosotthon-termékét
Az ABB bejelentette a OneTouch érintőképernyős kezelőpanel piacra dobását, amely zökkenőmentesen integrálja egyetlen eszközbe az okosotthon- és a kaputelefon felügyeleti rendszereket.
Megújul az ÁHK-mutató – könnyebb lesz a mobiltarifák összehasonlítása
Az NMHH 2015. január óta publikálja minden hónap elején a legjelentősebb hazai szolgáltatók kínálatában aktuálisan elérhető lakossági mobil- és vezetékestelefon-díjcsomagok átlagos havi költségeit, azaz az ÁHK-értékeket. Az nmhh.hu/ahk címen elérhető oldal segít eligazodni a sokféle – a különböző tarifák mellett egyre változatosabb szolgáltatásokat nyújtó – telefondíjcsomag között, és azzal, hogy megkönnyíti a választást, növeli a fogyasztói tudatosságot is a telefonszolgáltatások piacán.