Az IBM peren kívül megegyezett volt alkalmazottaival

Tóth Kristóf, 2001. január 24. 22:51
Michael Ruffing és felesége, Faye Calton még 1997-ben perelte be az IBM-et, mindkettőjük volt munkaadóját, mivel szerintük a munkájuk során használt veszélyes vegyianyagok miatt született nyomorék gyermekük.
Michael Ruffling és Faye Calton az IBM East Fishkill, New York-i chipgyárának dolgozói voltak. Miután nyomorék gyerekük született, úgy döntöttek, hogy beperelik volt munkaadójukat. A házaspár azért perelte be a céget, mert szerintük a chipgyártás közben alkalmazott veszélyes vegyianyagok a felelősek azért, hogy 15 éves fiuk vak, arca pedig eltorzult.

Az 1997-ben kezdődött pereskedés részletei máig sem kerültek a nyilvánosság elé, de annyi a mostani megállapodás után kiderült, hogy az IBM nem tartja felelősnek magát az ügyben. "A legtöbb civil peres eljárás peren kívüli megállapodással ér véget az Egyesült Államokban, melynek oka a hosszadalmas és költséges eljárásban keresendő, amely legtöbbször bizonytalan eredményt sugall."

Az IBM nyilatkozatából arra lehet következtetni, hogy a mostani eljárás is rendkívül elnyúlt volna, és az eredmény pedig az utolsó pillanatig kérdéses maradt volna. Az egyedüli győztesek a jogászok lettek volna, akik óriási összegeket kapnak egy-egy ilyen esetért. A feltételezések szerint a per, amennyiben lefolytatódik, precedensértékűvé vált volna, és ez hosszúvá és költségessé tette volna azt.

Az IBM mindezek tudatában az igazságtól és álláspontjától (amelyek természetesen megegyezhetnek) függetlenül úgy döntött, hogy egy bizonyos pénzösszeget kifizet a házaspárnak és fiuknak, hogy az ügy végre lezáruljon. Az IBM minden bizonnyal el szeretné már felejteni az egész eljárást, hiszen további mintegy kétszáz hasonló jogi eset van a listáján, amire a jövőben még figyelmet kell fordítania.

Az IBM hasonló eljárásai nem kizárólag az East Fishkill-i gyárral kapcsolatban léteznek, de a cég vermonti és kaliforniai gyárához is fűződnek efféle esetek.

A chipek előállítása számos mérgező, illetve veszélyes anyag alkalmazásával jár együtt. Ilyen például az a fluort tartalmazó sav, amellyel a szilíciumszeletet kimaratják, de meg lehetne említeni több rákkeltő anyagot is.

A theregister szerint többek között ezek a veszélyes anyagok az okai annak, hogy az Intel tavaly nyáron nem kapott engedélyt a leixlipi processzorgyár 15 milliárd dollárt igénylő kibővítésére.

Kulcsszavak: IBM +céginfo jog

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59