A japán cégek felhagynak a chipgyártással

Zsigó József, 2001. október 9. 20:14
Az 1990-es években volt ilyen bizonytalan a félvezetők piaca: a veszteséggel küzdő öt nagy japán IT konglomerátum profitfigyelmeztetést adott ki, és bizonytalan helyzetükből a chipgyártás megszüntetésével remélnek kiutat találni.
Valójában nem mondható, hogy a processzorok gyártása túlságosan nagy súlyt képviselne e cégek portfoliójában, de a bizonytalan értékesítés és az árak vad ingadozása kiszámíthatatlanná teszi a nyereséget. Inkább az egyéb hardverekre, szoftverfejlesztésre és a szolgáltatások arányának növelésére kívánnak összpontosítani. A Mitsubishit kivéve mindegyik cég 800 millió dolláros veszteséget lesz kénytelen lenyelni jövő márciusig.

Csökkent a cégek részvényeinek az ára is, legnagyobb mértékben (57%) a világ harmadik legnagyobb chipgyártójának, NEC-nek, 45 százalékkal a Toshibának, a Fujitsunak és a Mitsubishinek, és „mindössze” 22 százalékkal a főleg elektronikai berendezéseket gyártó Hitachinak.

A japán óriások összehangolják az átstrukturálást, és kooperációt keresnek egymással a nehéz időszak átvészelésére. Nagy példaképük az IBM, amely szervergyártó cégből szoftverszolgáltatóvá alakította magát, igaz ehhez nyolc teljes évre volt szüksége, mint azt Louis Gerstner, a cég főnöke Tokióban tartott előadásán elmondta – adja hírül a CNet.

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14