IVSZ: szakértői vélemény a Nemzeti Fejlesztési Terv gazdasági versenyképesség programjához

forrás Prim Online, 2003. október 2. 12:29

Az IHM felkérésére az Informatikai Vállalkozások Szövetsége véleményezte a Nemzeti Fejlesztési Terv Gazdasági Versenyképesség Operatív Programját. A szövetség EU szakértői munkacsoportja javaslatot dolgozott ki az e-gazdaság, az e-kereskedelem, az e-közigazgatás, a digitális tartalom és a szélessávú távközlési infrastruktúra fejlesztésére.
A Gazdasági Versenyképesség Operatív Program a gazdaság általános versenyképességét kívánja javítani a termelőszektor modernizációját megvalósító beruházások, a kis- és középvállalkozások technikai fejlesztése, innovációs tevékenységük, hálózatépítésük támogatásával. Célja az elektronikus gazdaság kiépítésének ösztönzése az infrastruktúra és a digitális tartalom oldaláról. Az IVSZ szakértői véleménye informatikai vonatkozásban jelentős kiegészítésekkel járul hozzá a programtervezethez.

Az e-gazdaság fejlesztése és az e-kereskedelem ösztönzése érdekében az IVSZ szerint célszerű kiegyenlíteni a támogatások mértékét az integrált üzleti rendszerek és az internetes üzleti megoldások között. Továbbá a szükséges rendszerek kiépítésén túl, olyan komplex megoldásokat kell nyújtani, amelyek a változások mellett is lehetőséget biztosítanak a versenyképesség javulásához. Különös figyelmet érdemelnek a szükséges biztonsági megoldások, hardverfejlesztések, szervezetfejlesztési és folyamatszervezési feladatok. Indokolt a kis- és középvállalkozások inkubátorházakon és vállalkozói házakon keresztül történő támogatása. Javaslatként fogalmazódott meg a programban az ágazat specifikus fejlesztésének és az üzleti megoldások hangsúlyosabb megjelenítése.

Az e-közigazgatás fejlesztésénél fontos a támogatandó közigazgatási szolgáltatások körének pontos meghatározása. Ugyanakkor az IVSZ véleménye szerint a publikus információk minőségbiztosításának kiemelt szerepe van, hiszen csak valós és aktuális adatokra támaszkodva szabad és érdemes szolgáltatásokat alapozni. A szövetség javasolja a teljes körű támogatás érdekében külön megemlíteni az új működésmód és feltételrendszer kialakítását, működőképességét meghatározó szervezetfejlesztési és folyamatszervezési feladatokat.

A digitális tartalom fejlesztése során az effektív tartalmak felkutatásában és elérhetővé tételében rejlő értékek mellett hangsúlyos a technikai korszerűsítés, a fejlett eljárások, szabványok használata, illetve a tartalomgazdák felkészítése a fejlett technológiák használatára. A digitális tartalom fejlesztésének egyik alapvető követelménye a technikai színvonal korszerűsítése, így a tartalom előállítását támogató rendszerek fejlesztése, alkalmazása, a tartalomszűrő, szerzői jogokat kezelő és személyre szabott, valamint mobileszközökkel is elérhető tartalompublikáció támogatása.

Társadalmi vonatkozásban jelentős szempont a digitális szakadék csökkentése, ezért a pályázatok elbírálásánál az IVSZ javasolja az akadálymentes használat figyelembe vételét, valamint annak a minimumnak a meghatározását, amelyet a támogatással előállított tartalmaknak el kell érniük ahhoz, hogy a fogyatékkal élők számára is elérhetővé váljanak.

A szélessávú távközlési infrastruktúra fejlesztése során az IVSZ javasolja a prioritások közé helyezni a vezeték nélküli technikák alkalmazását, hiszen a kistelepüléseken ez költséghatékonyabb megoldást jelenthet. Mivel ezeknek a technikáknak a jelenléte, beágyazottsága a magyar gazdaságba és az információtechnikai közgondolkodásba a gazdaság versenyképessége miatt nagyon fontosak, ezért kommunikációs szempontból szerencsés, ha hangsúlyosabban jelennek meg a stratégiában.

Az IVSZ igazgatója, Szekfű Balázs felhívta a figyelmet arra, hogy a Magyar Információs Társadalom Stratégia prioritásait is szükséges érvényesíteni az NFT-GV Operatív Programjában, hiszen ez a Nemzeti Információs Stratégia alapját képezi majd a jövőben, így a magyar informatikai iparág jövőjét is jelentősen befolyásolja majd az EU-csatlakozást követően.
Kulcsszavak: IVSZ közigazgatás IHM

E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI

AGV-k: a vezeték nélküli evolúció

Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre.

2024. április 22. 09:55

A Thermaltake bemutatja első Bumblebee (dongó) színű termékét

A Thermaltake, a prémium toronyházak, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bejelentette a The Tower 200 Bumblebee Mini toronyházat, egy új színű változatot a közkedvelt The Tower sorozatban. A Tower 200 egy mini-ITX toronyház függőleges kialakítással és kivételes hűtési hatékonysággal. Bár ez a ház kompakt méretű, egy 4090-es grafikus kártya és egy 280 mm-es radiátor is elfér benne. Az új élénk sárga árnyalat hozzáadásával a The Tower 200 sorozat már hat színben kapható: fekete, Snow, Turquoise, Racing Green, Matcha Green és Bumblebee, így könnyedén kiválaszthatod a stílusodhoz illő The Tower 200-at.

2024. január 2. 12:10

Magyarországon is elkezdték blokkolni az AI robotok hozzáférését a weboldalak

Felmérésünk szerint az 1000 legolvasottabb magyar weboldal nagyjából 1%-a blokkolja a mesterséges intelligencia robotok hozzáférését tartalmaikhoz. Világszinten ez az arány már 20% felett jár, de Magyarországon is növekedés várható.

2023. október 12. 16:11

Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért

Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.

2022. október 13. 12:55

Érik a forradalom az alkalmazásfejlesztésben

Az IT-szektorban tomboló munkaerőhiány nem új keletű probléma: miközben jelenleg az USA-ban közel 1 millió betöltetlen pozíció van a területen, a hazai GDP csaknem 20%-át adó digitális gazdaság a kivándorlással, a kisadózó vállalkozásokat érintő szigorításokkal és az alapfokú oktatás kapcsolódó hiányosságaival küzd. Mindezt tetézi a járvány alatt pánikszerűen felpörgő digitalizációs igény, hiszen nagyságrendileg ötször több megrendelés érkezik manapság a fejlesztő cégekhez. 

2022. október 4. 17:08

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36