Rádióhullám-álló irattárcák

MTI Sajtóadatbank, 2006. július 20. 10:56
Két évvel ezelőtt döntött az USA kormányzata, hogy az amerikai útleveleket rádiófrekvenciás azonosító (RFID) áramkörrel látja el, s bár az elképzelést szakmai fórumokon sokat támadták, a sajtó és a közvélemény csak több millió ilyen útlevél forgalomba hozatala után ébredt rá a lehetséges következményekre, s ma már kaphatók az észrevétlen lekérdezést akadályozó, árnyékolt irattárcák.
Az RFID áramkörök néhány kilobitnyi információt tárolnak, és ezt kis hatótávolságú rádióadóként sugározzák, ha lekérdező jelet kapnak. A technológia - bár nem olcsó - nagyszerűen használható boltokban az áru árának és a lejárati idejének automatikus azonosítására.

Amikor Amerikában 2004-ben ugyanazon a héten engedélyezte az Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) a betegazonosítás új módszereként a bőr alá ültethető RFID chipet, és fogadta el a belügyminisztérium (US Department of Homeland Security) az útlevelek ilyetén elektronizálását, a magánszféra feltétlen hívei megkongatták a vészharangot.

Az egyik ellenérv az volt, hogy a hatóságok felesleges veszélynek teszik ki az amerikai állampolgárokat, mert ha valaki megfelelő "olvasó" készülékkel rendelkezik, a tömegben távolról is azonnal meg tudja mondani, kinek a zsebében lapul amerikai útlevél. Egy német javaslat úgy egészítette volna ki a rendszert, hogy annak használata a személy közreműködését igényelje, de az amerikai hatóságok kezdettől ellenezték ezt a megoldást, és egy 2005-ös próbaüzemet követően az amerikai belügyminisztérium a szokásos évi 7 millió útlevelet RFID-vel ellátva adja ki.

A CNN hírtelevízió számos szakértőt szólaltatott meg az utóbbi időben az útlevelek révén lehetségessé vált, észrevétlen távazonosítási módszerekkel kapcsolatban.

Úgy látszik, ha valaki meg akarja őrizni inkognitóját, egyetlen megoldás marad számára: a rádiófrekvenciák ellen leárnyékolt irattárca, amelyen keresztül nem jut át az RFID rendszer rádiójele. Szerencsére már sok ilyen kapható - egész új iparág van kibontakozóban - olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.
Kulcsszavak: RFID

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14