Tulajdonjogi védelem: Vízjel a fotós szeméből

Széles Csongor, 2008. február 13. 12:09

A Canon a fotós íriszéből kialakított vízjellel szeretné levédeni a felvételeket, ha ez megvalósul, akkor a tulajdonjogi védelem újabb szintre lép.

A Canon az Egyesült Államokban 2008/0025574 számmal szabadalmaztatott egy "olyan képalkotó szerkezetet, amely a fotóstól származó megbízható biológiai információ segítségével biztosítja a tulajdonjog védelmét.

Sajnos ma már ezzel is komolyan kell számolni. Botrányok mindig vannak, vegyük például Rebekka Gudleifsdóttir esetét: a Flikr-en megosztott fotóit ellopták és a gazdag, igényes válogatásáról híres iStockphoto fotóbazár oldalon megpróbálták eladni. Az ilyen esetek hallatán nem csoda a fotósok felháborodása és tanácstalansága. A hamisítványok ellen már évszázadok óta küzd az emberiség. Gondoljunk a festőkre, vagy emlékezzünk vissza, hogy anno az eredeti printeket dombornyomású pecséttel látták el, ezzel garantálva a fénykép eredetiségét.

Digitális korunkban a vízjel jelenti az egyetlen védelmet a tolvajok ellen, a Photoshop vagy más képszerkesztő szoftver segítségével könnyen rávarázsolhatjuk digitális védjegyünket, ám a jövő a "láthatatlan" vízjelben rejlik, az elektronikus vagy digitális vízjelben, amelyet a fájlba ágyaznak be - annak ellenére, hogy jelenleg még nem annyira elterjedt, mint a rámontírozott vízjel, de egyre nagyobb népszerűségnek örvend a fotósok körében. A Digimarc és a hozzá hasonló cégek egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a digitális vízjel népszerűsítésére, mert szerintük így hatékonyabban védhetőek a fotósok és más szerzők adatai. A fényképezőgép-gyártók szintén nagy fontosságot tulajdonítanak az ügynek, hiszen a Rebekka Gudleifsdóttir-éhoz hasonló esetek komolyan sürgetik a praktikus és életképes megoldások kidolgozását.

A Canon szabványa ezt igyekszik megvalósítani, a digitális vízjel új korszakát: a metaadatok között rögzíti a fotós szivárványhártyáját. A használata is pofonegyszerű:

·    állítsuk REG módra a felvételmód tárcsát
·    REG1 és REG5 között öt felhasználót képes rögzíteni a rendszer
·    nézzünk bele a keresőbe
·    a képernyőn ellenőrizzük a középponttól mért értéket
·    nyomjuk le a kioldógombot
·    a szivárványhártyáról elkészül a kép, amelyet a felvétel mentésekor azonnal rögzít a fényképezőgép
·    lehet tovább fotózni

A további beágyazott információt később is hozzáadhatjuk. A további metaadatokat a fotózás után kollektíve rendeli hozzá a fényképezőgép a felvételekhez. A kollektív címkézés előnye, hogy nem ront a fényképezőgép sorozat-felvételi sebességén.

Kulcsszavak: jog fotó

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50