Az ABB technológiájára épül a világ legnagyobb vízre telepített kísérleti naperőműve

Az ABB a napenergia-hasznosítás új megoldásával támogatja az energetikai forradalmat Szingapúrban

forrás: Prím Online, 2017. június 12. 10:32

A rendelkezésre álló szárazföld szűkössége Szingapúrban erősen korlátozza a napenergia hasznosításának lehetőségeit.  Az úszó napelemek alkalmazása azonban életképes alternatívát kínálhat a vízzel övezett városállam számára is. Az úszó napelemek akár 11%-kal is hatékonyabbak lehetnek, mint az értékes termőföldre telepített társaik.

Az innovatív technológiák fejlesztésében élenjáró ABB szállítja a legfontosabb elemeit annak az 1 megawatt teljesítményű úszó fotovoltaikus kísérleti rendszernek („testbed”-nek), amely mérföldkőnek számít a napenergia-hasznosítás terén.  A másfél futballpálya nagyságú telep 1 hektár területű.  A rendszerben termelt, 250 háztartás áramigényét fedező energiát az országos villamosenergia-hálózatba fogják betáplálni. 

 

 

„Nagy örömünkre szolgál, hogy technológiai ismereteinkkel és iparági szaktudásunkkal támogathatjuk ezt a fontos projektet Szingapúrban” – mondta Tarak Mehta, az ABB Energetikai Termékek divíziójának vezetője. „Ez a projekt tökéletesen összhangban áll az energetikai forradalmat támogató Next Level stratégiánk célkitűzéseivel, és fontos lépést jelent abba az irányba, hogy partnereinkkel együttműködve növeljük a megújuló energiaforrások részesedését az energiaellátásban.”

 

A nyugat-szingapúri Tengeh-víztározóra telepített kísérleti rendszerben („test-bed”) számos beszállító napenergia-hasznosítási megoldását vizsgálják. Tanulmányozzák az úszó napelemek teljesítményét és költséghatékonyságát is. Az ABB a piacvezető TRIO-50 szolár invertereit szállította a projekt egyik rendszerintegrátora, a Phoenix Solar számára. Az inverterek összteljesítménye eléri a 100 kW-ot.  A rendszer alapvető alkotóelemeinek számító inverterek a napelemekben előállított egyenáramot – a villamosenergia-hálózatokba történő betáplálás érdekében – váltakozó árammá alakítják.  Az ABB vízre telepített rendszerében a villamos áramköröket kisfeszültségű sajtolt műanyagház és biztonsági kismegszakítók védik. 

 

 

A csupán 719 km2 területű, 5,6 millió lakosságú Szingapúrban az átlagos évi napsugárzás értéke megközelíti az 1500 kWh/m2-t, így a napenergia vonzó megújuló energiaforrásnak számít.  Az úszó napelemek természetes hűtését az elemeket körülvevő víz biztosítja, ami jelentősen növeli az energiatermelés hatásfokát is. Egy tanulmányban kimutatták, hogy a napelemeket övező víz természetes hűtőhatásának köszönhetően az úszó napelemek akár 11%-kal is hatékonyabbak, mint a terepfelszínre telepített társaik. A megoldás másik kedvező, szinergikus hatása, hogy az úszó napelemek csökkentik az értékes víz párolgását is. 

 

Kulcsszavak: napenergia napelem ABB

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Minden második rendelést csomagautomatába kérnek a Vaterafutáron

A magánszemélyek közötti értékesítés hazai szintlépését mutatja, hogy a Vatera saját, a piactéren vásárolt tételek biztonságos és gyors továbbítását biztosító Vaterafutár szolgáltatásán keresztül minden második feladott csomag már valamelyik csomagautomatán keresztül jut el új tulajdonosához. A legtöbben könyvet és ruhát küldenek ezen a módon, de rengeteg zenei CD és DVD-film talál új gazdára automatán keresztül – sokan gyűjtői pénzérmét vagy háborús relikviákat is az átvétel e kényelmes módján veszik át.

2023. október 2. 12:41

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Negyvenéves magyar mikroszámítógépre fejlesztenek új játékokat

2023. szeptember 29. 18:51

Megvannak az idei Gyurós Tibor-díjazottak

2023. szeptember 20. 15:17

Diákokat, női vezetőket és roma fiatalokat is támogatnak a Morgan Stanley munkatársai

2023. szeptember 18. 13:16

Hat érmet hoztak haza a magyar diákok a Nemzetközi Informatikai Diákolimpiáról

2023. szeptember 4. 15:38