Magyar–román együttműködés a Mozi+ helytelen korhatárbesorolása miatt
Nyertest hirdetett egy szegedi frekvencia közösségi jellegű használatára kiírt pályázati eljáráson a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa legutóbbi ülésén. A magyar testület kezdeményezésére a román médiafelügyelet több mint félmillió forintnak megfelelő bírságot rótt ki a Mozi+ szolgáltatójára, amiért rossz korhatár-besorolással és időpontban adta le a Logant. A tanács módosította klasszifikációs ajánlását.
A testület e heti ülésén megállapította, hogy a Szeged 100,2 MHz körzeti frekvencia közösségi jellegű használatára kiírt rádiós pályázati eljárás nyertese az egyedüli pályázó Karc FM Média Kft.
A román társhatóság, a NAC a Médiatanács jelzése után megállapította, hogy a Magyarországra sugárzó Mozi+ szolgáltatója azzal sértette meg a román jogszabályokat, hogy a Logan – Farkas című filmet idén májusban 19 órától, a 12 éven aluliaknak nem ajánlott korhatár-besorolással tette közzé a 15-ös korhatár-besorolás helyett. A román jogszabályok szerint a 15-ös korhatár-besorolással, este 23 óra és reggel 6 óra között sugározhatóak azok a műsorok, amelyek erőszakos jeleneteket tartalmaznak. A magyar jogszabályok alapján a filmet a 16 éven aluliaknak nem ajánlott besorolással, kizárólag este 21 és reggel 5 óra között adhatta volna a csatorna. A társhatóság 7500 román lej – kb. 561 ezer forint – bírságot rótt ki a csatorna szolgáltatójára.
A testület joghatóság hiányában megszüntette az Euronews szolgáltatója ellen kérelem alapján indított kiegyensúlyozottsági eljárását. A kérelmező szerint törvénybe ütközött és a nézők megtévesztését szolgálta az, hogy a csatorna a lengyelországi elnökválasztás második fordulója után, de még az eredmény megismerése előtt tényként közölte az összellenzéki jelölt győzelmét. Mivel a csatorna szolgáltatója franciaországi székhelyű, így a médiatörvény alapján nem tartozik az NMHH joghatósága alá – attól függetlenül, hogy Magyarországra és magyar nyelven is sugároz –, így a testület nem járhatott el az ügyben.
A médiatörvény változásai miatt a Médiatanács módosította a filmek és műsorok korhatár-besorolására vonatkozó klasszifikációs ajánlását. A testület kiterjesztette az ajánlást a műsorszámokban megjelenő feliratos gyorshírekre: ezt kerülni kell a 12 éven aluliaknak vagy fiatalabbaknak nem ajánlott műsorokban. Ez a megjelenítési mód ugyanis akkor is problémás, ha abban úgy adnak hírt váratlan, erőszakos, megrázó eseményekről, hogy azok tartalmuk szerint nem lépik túl az érintett műsorhoz tartozó korhatári kategóriában elfogadható mértéket. Ha pedig a feliraton szereplő információ meghaladja az érintett műsor korhatár-besorolását, akkor magát a műsorszámot magasabb kategóriába kellene sorolni. Az ajánlás emellett kiegészült új műsorszám-példákkal is, amelyek az egyes korhatári kategóriák elhatárolását segítik a kategóriaismertető szövegrészekben. A frissített klasszifikációs ajánlás napokon belül olvasható lesz az NMHH honlapján.
Kapcsolódó cikkek
- Hamarosan újra pályázható a budapesti 98,0 MHz körzeti rádiófrekvencia
- Újabb frekvenciaárverést készít elő az NMHH
- Újra pályázható lesz a Budapest 92,9 MHz frekvencia
- Közel 75 millió forintos támogatás rádiós műsorgyártásra
- Médiatanács: magyar–cseh együttműködés a Film Café és a Comedy Central médiafelügyeletében
- Túl a mélyponton a tévés reklámpiac
- Médiatanács: Tovább szólhat Cegléden a Mária Rádió
- Újra szólhat Székesfehérváron a Vörösmarty Rádió
- NMHH-piackutatás: a közösségi oldalakon találkozhatunk leginkább álhírekkel
- Közzétette az NMHH a 2019-es országgyűlési beszámolóit
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Fejlett kijelzős képességekkel erősíti meghatározó szerepét az LG a tévés piacon
Az LG Electronics (LG) az új OLED, QNED Mini LED, valamint NanoCell készülékeivel az eddigi legimpozánsabb prémium kategóriás tévépalettáját mutatja be. A sorozat 48C1 modellje elnyerte a CES legjobb innovációinak járó Best of Innovation díjat, de az online megrendezett eseményen számos további LG televízió is elismerésben részesült. Az LG prémium tévéi idén kívül-belül megújultak: az új OLED képernyő mellett bekerült a kínálatba a Quantum NanoCell színtechnológiát mini LED háttérvilágítással ötvöző, így pontosabb színvisszaadásra és nagyobb kontrasztarányra képes, továbbfejlesztett LCD panelstruktúra — azaz a QNED Mini LED —, továbbá a frissített, mesterséges intelligenciával felvértezett processzor, de megújult a webOS felhasználói felület és a dizájn is.
Több mint 25 millió tévét adott el 2020-ban a Hisense
Zászlóshajó termékét, a lézertévét helyezi előtérbe 2021-ben a kínai Hisense. A vállalat az első online megrendezett CES keretében bejelentette, hogy idén a TriChroma lézertévék széles választékát tervezi piacra dobni. A Hisense tavaly több mint 25 millió eladott készüléket tudhatott magáénak világszerte, amely után ígéretes piaci részesedést prognosztizál 2021-re is és a magyar piacon is számos újdonságot készül bemutatni idén.
Öt egészségügyi fejlesztés, amelyre érdemes figyelni 2021-ben
Az EIT Health minden évben több mint 120 olyan csapatot támogat Európa-szerte, amelyek progresszív eredményeket érnek el az egészségügyi innováció területén Európa fejlődő régióiban, többek között Magyarországon is. Öt olyan innovációt mutatunk most be, amelyek az elkövetkező években nagy hatással lehetnek majd az orvostudomány és az egészségügy jövőjére.
Több mint félmillióval kevesebb gépet kezelt tavaly a HungaroControl
Közel hatvan százalékkal esett vissza a HungaroControl légi navigációs szakemberei által kezelt repülőgépforgalom 2020-ban, a koronavírus-járvány következtében. A jelenleg elérhető optimistább előrejelzések szerint legkorábban három év múlva térhet vissza a hazai légi közlekedés a 2019-es szintre.