Évente ötvenmilliárd tonna mesterséges esőt termel Kína
Az időjárás befolyásolásával évente ötvenmilliárd tonna csapadékot idéznek elő Kínában, ahol a jövőben ennél is több esőt akarnak fakasztani.
A kínai kormány célkitűzései szerint a mesterséges eső mennyiségét az évtized közepéig a 2011-es értékhez képest 10 százalékkal növelnék. Minden évben háromezer milliárd köbméter csapadék halad át az ország felett, ennek azonban mindössze 20 százaléka esik le a kelet-ázsiai országban. Hatékonyabb és kiterjedtebb módszerek alkalmazásával éves szinten akár a 280 milliárd köbmétert is elérheti a "pótlólagosan szerzett" eső és hó mennyisége - becsülte korábban a meteorológiai hivatal.
A csapadékképződést Kínában a felhőmagvasítás elnevezésű módszerrel befolyásolják, amelynek során rakéták, illetve repülőgépek ezüst-jodiddal, folyékony nitrogénnel vagy fagyasztott szén-dioxiddal bombázzák az eget. Ezen anyagok hatására a felhőkből kicsapódik a nedvesség, a képződő vízcseppek a gravitáció hatására a földre hullanak. Az eljárást a 2008-as pekingi olimpia és a 2010-es sanghaji világkiállítás alatt is alkalmazták, ugyanígy fontos politikai vagy sportesemények alkalmával is bevetik. A tervek között szerepel egy beavatkozást irányító nemzeti központ létrehozása is, amelynek feladata a szabályozáson túl a technológiai segítségnyújtás, a tudományos kutatás és az időjárást befolyásoló technikák tovább fejlesztése.
Az időjárás befolyásolása az országot sújtó aszály ellensúlyozása, a búzatermés garantálása miatt is kiemelkedő jelentőségű. Az új programok fontos szerepet játszhatnak a központ terveiben, amelyek alapján az éves gabonatermést 2020-ra 550 millió tonnára növelnék.
Kapcsolódó cikkek
- A földgáz jelentős szerepet fog kapni az energiamixben
- Aktívak online feljelentésben az elhagyott kínai szeretők
- Történelemóra – az elektromos autó a kezdetektől
- Idén utoljára láthatók a magyar találmányok
- Napelemes vonatok
- Áttörés az elektronikus adattárolásban az ezüst-ionos technológia
- Tűzgömb az ország felett
- 2017-re 5 milliárd mobiltulajdonos lesz
- Városfejlesztési pályázat egyetemistáknak
- Láncreakció: tudományos verseny középiskolásoknak