Gyakorlati teszttervezés

forrás: Prím Online, 2020. január 27. 12:11

Az IT szakemberek jelentős szakmai fórumaként ismert British Computer Society gondozásában jelent meg Kovács Attila, az ELTE IK docense és szerzőtársa, Forgács István angol nyelvű szakkönyve a számítógépes tesztelésről.

A Practical Test Design (Gyakorlati teszttervezés) a gyakorlatban használt specifikáció alapú teszttervezési technikákat mutatja be az ISTQB terminológiájával, tárgyalva az automatizált teszttervezési módszereket is. Minden fejezet értékeli az ismertetett módszereket, példákat hoz, elméleti összefoglalást nyújt, és feladatokat is ad (megoldással). A fejezetek 3 fő téma köré csoportosulnak: 

  •     a teszttervezéshez szükséges lépések
  •     tradicionális teszttervezés
  •     automatizált teszttervezés

 

Az egész könyvet átfogja egy komplex példa. A jegyautomata programjába egy ügyes fejlesztő hibákat rejtett el. Az egyes módszerek alkalmazásánál a könyv szerzői ezeket a „beültetett” hibákat próbálták megtalálni, hogy aztán az utolsó – konklúziót megelőző – fejezetben ezek alapján hasonlítsák össze a különböző módszereket. Újdonság az automatizált teszttervezés rész, amely többek között ingyenes eszközök bemutatásával segíti az olvasókat egy olyan területen, amely egyértelműen a jövő felé tekint.

 

 

A könyv több új gondolatot tartalmaz, egyebek mellett a kockázatelemzés, a határpontok elemzése és az állapot-átmenet tesztelés területén.

 

Legfontosabb eredménye a „kombinatív tesztelés” bevezetése.

 

Számos hibát ugyanis csak úgy találunk meg, ha különböző paraméterek értékeit kombináljuk. A hagyományos módszerek túl sok tesztet eredményeznek, a tesztek száma az input paraméterek számában nemlineáris. Az új módszer úgy kombinálja a paraméterek értékeit, hogy a tesztszám lineáris marad, miközben nem csorbul a teszthalmaz megbízhatósága. A teszttervezési módszerek kizárólag gyakorlással sajátíthatók el, ezért a szerzők létrehoztak egy honlapot is, amely erre ad módot a teszttervezéssel foglalkozók számára.

 

Kovács Attila az ELTE Informatikai Kar Komputeralgebra Tanszék habilitált egyetemi docense. Kutatási területe sokrétű, az algoritmikus számelmélettől a szoftverek és tesztrendszerek skálázódásának vizsgálatáig több mindennel foglalkozik. Meghatározó szerepe volt a kar szoftvertechnológiai és informatikai biztonsági képzéseinek kidolgozásában. A vezetésével készített szakdolgozatok, diplomamunkák száma 150 körüli, végzett doktori hallgatói száma 4. Alapító és rendes tagja a Magyar Szoftvertesztelői Tanács Egyesületnek, az ISTQB magyar tagszervezetének. 2016-ban a legnagyobb közép-európai, teszteléssel foglalkozó szakkonferencia programbizottsági elnöke volt. Szerzőtársa, Forgács István a matematikai tudományok kandidátusa, a 4Test-Plus alapítója, akinek szakterülete az adatfolyam-analízis használata komplex szoftvertesztelő rendszerekben, illetve az interprocedurális adatfolyam analízis.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Az SAP AI-alapú fejlesztéseivel a gyáripar is átalakul

A termelékenység, a hatékonyság és a precizitás újabb szintje érhető el azokkal az AI-alapú fejlesztésekkel, melyeket az SAP mutatott be az ellátási láncokhoz kapcsolódó megoldásaiban a Hannover Messe kiállításon. A valós idejű adatokból származó, mesterséges intelligencia által felfejtett következtetések abban segítenek a vállalatoknak, hogy jobb döntéseket hozzanak az ellátási láncok egészében, racionalizálják a termékfejlesztést és javítsák a gyártás hatékonyságát.

2024. április 25. 16:31

Kiderült, hogy állnak a magyarok a robotokhoz

Idén is kitárta kapuit a HVG Állásbörze, ahol több mint száz munkaadóval személyesen és hibrid formában is találkozhattak azok az álláskeresők, akik ellátogattak április 17-19-e között a Papp László Budapest Sportarénába. Mindenki kedvence, a Bastion Group robotkutyája is jelen volt az eseményen, ahol hatalmas volt az érdeklődés a robotika iránt.

2024. április 25. 09:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50