Nyilvántartás készül a digitalizált kulturális javakról

MTI Sajtóadatbank, 2008. április 28. 10:29

Az év végére elkészülhet a közgyűjtemények digitalizált anyagának nyilvántartása, az adatbázis létrehozásának egyik célja, hogy a könyvtárakban, levéltárakban, múzeumokban folyó digitalizálási munka összehangoltabbá váljon.

Jelenleg ugyanis a nemzet kulturális vagyonát őrző intézményekben kevéssé összehangolt, szigetszerű digitalizálási munka folyik. Így például az Egri csillagok című regényt már vélhetően legalább tízszer digitalizálták különböző helyeken, míg Gárdonyi Géza más munkáit egyszer sem - mondta Dippold Péter, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgató-helyettese a XV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, pénteken.

Kifejtette: a munka első fázisa az állapotfelmérés, amelynek alapján a tervek szerint az évégre elkészül az Országos Digitalizálási Kataszter. A digitalizált anyagok feltérképezésével párhuzamosan a közgyűjteményi szakmának az OSZK koordinálásával ki kell dolgoznia a nemzetközi szabványokhoz igazodó technikai szabályokat és rendezni kell a jogi környezetet is.

A 2013-ig tartó munka legfőbb szempontja, hogy a gyűjteményekben felhalmozott vagyon minél jobban hasznosuljon, hogy az információkhoz egy gyors és minőségi szolgáltatás, az úgynevezett Egységes Oktatási és Kulturális Felület (EKOF) révén a lehető legszélesebb kör hozzáférhessen.

Hozzátette: 2007-től kezdve hét éven át összesen 3,25 milliárd forint fordítható a kulturális értékek digitalizálására az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, a cél a közgyűjteményi vagyon átfedésektől mentes és sokoldalú felhasználást biztosító digitalizálása, megőrzése és publikálása.

"A hatalmas anyag digitalizálására nagyságrendekkel több pénz sem lenne elég, de nem is lenne túl sok értelme" - mondta Dippold Péter. Válogatni kell, elsősorban oktatási célra használható tartalmat kell előállítani, amelyet össze lehet kapcsolni a nemzetközi adatbázisokkal.

A költséghatékonyság is fontos szempont, magát a digitalizálási munkát ezért pályázat útján gazdasági társaságokkal érdemes elvégeztetni, mert így sokkal olcsóbb, mint minden egyes közgyűjteményt felszerelni a szükséges berendezésekkel és betanítani a munkatársakat - jegyezte meg az OSZK főigazgató-helyettese.

Kulcsszavak: könyv e-könyv könyvtár

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

A Philips Monitors E1 terméksorozat három új, többcélú modellel bővül

A Philips Monitors E1 sorozata ebben a hónapban három új modellel bővül. Az irodai felhasználók és távmunkában dolgozók számára szükséges összes alapvető funkcióval ellátott új modellek segítenek a felhasználóknak a kapcsolattartásban és növelik a termelékenységüket, mindezt versenyképes áron. 

2024. március 28. 13:27

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Még szélesebb körben elérhetők a Galaxy AI funkciók a One UI 6.1 frissítéssel

Még több Galaxy felhasználó léphet be a mobil AI új korszakába: a One UI 6.1 frissítéssel korábbi készülékeken is elérhetővé válnak a Galaxy AI funkciók március 28-tól. A Galaxy S23 széria, az S23 FE, a Z Fold5 és a Z Flip5 készülékek, valamint a Tab S9 termékcsalád tagjain is elérhetők lesznek azok a lehetőségek, melyeket az idén bemutatott Galaxy S24 széria felhasználói már kipróbálhattak.

2024. március 27. 19:13

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05