CityPass a rugalmas mindennapokhoz
Egy kártya, amellyel többek között vásárolhatunk, tömegközlekedhetünk, étkezhetünk és akár még fesztiválozhatunk is. Használata egyszerű, és a hétköznapokat is megkönnyíti. A NetLock Kft. megoldásával lecsökkenthető az irattárca mérete, hiszen a CityPass széleskörű funkcionalitással áll rendelkezésre.
A CityPass egy magyar fejlesztésű kártyarendszer, amely vállalatoknak, önkormányzatoknak és egyetemeknek is hasznos megoldást nyújt. A technológiai háttérnek köszönhetően akár országos rendszerként is bevezethető. Minden olyan igény kiszolgálására képes, amely titkosítással ás adattárolással kapcsolatos.
A cég sajtótájékoztatóján mindenki maga próbálhatta ki, hogyan is működik a CityPass. Egy névre szóló, fényképpel ellátott kártyával lehetett a cafeteria utalványt levásárolni, buszjegyet rendelni és hitelesíteni. Mindezt percek alatt, néhány kattintással.
Szolnokon már sikeres próbaüzemet hajtottak végre a Magyar Telekommal karöltve a közösségi közlekedésben. A T-City Szolnok Városkártya program során 1000 kártyát osztottak ki a városlakók között. Eredetileg csak egy buszvonalon szerették volna bevezetni a rendszert, azonban a településen a buszok folyamatosan cserélődnek, így minden járatra fel kellett szerelni az elektronikus ellenőrző készülékeket. A jegyek hagyományos módon és online is megválthatók voltak.
A program sikeres volt, hiszen azóta is - már egy éve - működik a rendszer, melynek segítségével meghatározható többek között az utasok aránya (pl. nyugdíjas, diák). A rendszer teljes integrációjával akár a forgalomszámlálás és statisztikai nyomonkövetés funkcióját is képes lesz betölteni. A csalás veszélye is kikerülhető, ugyanis a kártya igénylése során jegyzői határozattal hitelesítik a vonatkozó kedvezményeket, és a későbbiekben, a megadott időpontig csak ezek vehetők igénybe a használat során.
Emellett a kártyával hűségpontokat is lehet gyűjteni - ezek bizonyos kedvezményekre jogosítják a használóját szórakozás, vásárlás, sportolás vagy kulturális programok alkalmával.
A másik jelentős város a CityPass program keretében Debrecen, ahol az egyetemisták és a campus dolgozói (kb. 4000 ember) tudják kihasználni a kártya nyújtotta előnyöket a beléptetőrendszer, étkezés során vagy éppen a könyvtár használatával. Az elektronikus úton például lehetőség van bizonyos könyvek letöltésére és kinyomtatására is: a kártya segítségével nyomonkövethető, hogy a hallgató mely kurzusokat vette fel a félév során. Ezáltal a felesleges könyvrendelés is kiküszöbölhetővé válik.
A cél ezekkel a próbálkozásokkal nem kevesebb, mint a fejlesztések révén minél több területen bevezetni - egy olyan városkártya-rendszer kialakítása, ahol mindössze egyetlen kártyára van szükség a közlekedéshez, szórakozáshoz, valamint az oktatásban és a munkahelyen. A NetLock Kft. nem piacot „generál”, hanem a piacra tör be, vagyis elsődlegesen a már meglévő rendszerekbe szeretne bekapcsolódni. A CityPass előnye pont a nyíltság, vagyis bármilyen kártyát (RFID) lehet regisztrálni, és bármely rendszerrel képes együttműködni.
A kártya 2011-ben indult útjára, egy három éves fejlesztési időszak után. Rózsahegyi Zsolt, a NetLock Kft. ügyvezetője elmondta, hogy az újdonság most abban rejlik, hogy az eddig használt szolgáltatásokat integrálták, amely világszinten is újdonságnak számít. Jelenleg többféle kártyatípus is elérhető: érintkezésmentes, illetve hibrid verzió érintkezésmentes és érintkezéses chippel.
A technológia fejlődésével pedig egyre közelebb kerül a vágyálom, vagyis, hogy Magyarországon is a legtöbb telefon lesz NFC technológiával felszerelve. Az ilyen típusú készülékek a mostani kártyával egyenértékű funkciót képesek betölteni. Tehát ha mindez a jövőben megvalósul, akkor kártyára sem lesz szükség, csak egy telefonra, amely a zsebünkben lapul.
E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI
K&H: A vállalkozások közel kétharmada tervez fejlesztést
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozás többsége, 61 százalék tervez valamilyen beruházást a következő egy év során – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Beruházási szándék szempontjából a top helyen egyértelműen az IT fejlesztések állnak, de közel minden ötödik kkv gondolkodik gépek, illetve gépjárművek beszerzésében is. Az eredményekből az is kiderül, hogy az informatikai fejlesztések nem a munkaerő kiváltása miatt várhatók, hanem éppen azoknál a cégeknél jellemző a technológiai szintlépés, ahol előre láthatóan nem csökken a dolgozók létszáma.
AGV-k: a vezeték nélküli evolúció
Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre.
A Thermaltake bemutatja első Bumblebee (dongó) színű termékét
A Thermaltake, a prémium toronyházak, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bejelentette a The Tower 200 Bumblebee Mini toronyházat, egy új színű változatot a közkedvelt The Tower sorozatban. A Tower 200 egy mini-ITX toronyház függőleges kialakítással és kivételes hűtési hatékonysággal. Bár ez a ház kompakt méretű, egy 4090-es grafikus kártya és egy 280 mm-es radiátor is elfér benne. Az új élénk sárga árnyalat hozzáadásával a The Tower 200 sorozat már hat színben kapható: fekete, Snow, Turquoise, Racing Green, Matcha Green és Bumblebee, így könnyedén kiválaszthatod a stílusodhoz illő The Tower 200-at.
Magyarországon is elkezdték blokkolni az AI robotok hozzáférését a weboldalak
Felmérésünk szerint az 1000 legolvasottabb magyar weboldal nagyjából 1%-a blokkolja a mesterséges intelligencia robotok hozzáférését tartalmaikhoz. Világszinten ez az arány már 20% felett jár, de Magyarországon is növekedés várható.
Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért
Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.