Végállomás: a Hold

A Puli Space csapata töretlenül halad előre

Czipperer Dia, 2013. február 8. 17:34

Egy lelkes csapat, amely mögött két és fél év munkája áll. Hisznek abban, hogy egy kicsit meg tudják mozgatni a világot, és a Holdra jutás mellett a tudomány népszerűsítése is fontos részét képezi munkájuknak. 28 ezer becsült munkaóra, több mint 30 önkéntes: nagyjából így áll össze a Puli Space csapata.

Az egyik rover már Marokkóban készül arra, hogy sivatagi körülmények között bizonyítson. A Puli felébredt hat hetes „téli álmából”, és már el is utazott Afrikába. A MARS 2013 projekt keretében a sivatagban tesztelhetik, amely adottságait illetően nem hasonlítható össze a Marssal, de jó terepnek bizonyul arra, hogy a kis rover megmutathassa, mire képes.
 

A csapat célja nem kevesebb, mint hogy ők legyenek az „első Holdraszállók” a Google által szponzorált Lunar X PRIZE (GLXP) verseny keretében, és megtegyenek több mint fél kilométert a holdjáróval. A feladat egyáltalán nem egyszerű, hiszen összesen 23 csapat versenyez azért, hogy elsők legyenek. Amelyiknek sikerül, megnyeri a 20 millió dolláros fődíjat. Bár a második helyezett sem jár rosszul: nekik is 5 millió dollár üti a markukat.
 

Sokan nem hittek benne, amikor a csapat elkezdte a munkát, most pedig már ott tartanak, hogy a kis rover Marokkóban szeli a sivatag homokját. Az ember naivan azt gondolja, hogy nem is sok az 500 méter, amit élesben teljesíteniük kell, de hogy mi munka áll mögötte, és hogyan lehet mindezt megvalósítani, az már kevesek fejében fordul meg. Egyelőre úgy néz ki, hogy a Holdra jutáshoz még sok víz lefolyik a Dunán, ugyanis a jelenlegi állás szerint az eszköz még nem „űrképes”.
 

Jelenleg a MARS 2013 szimulációs terepgyakorlaton tesztelik a prototípust - az Iteráció 2-öt -, és majd a kapott teszteredmények alapján építik meg az Iteráció 3-at. A projekt ideje alatt a küldetésirányítási központból irányítják a robotot (Mission Control Center), ahol 6 ember dolgozik együtt azért, hogy minden flottul menjen.


 

Az eszköz továbbfejlesztéséhez rengeteg munkára van még szükség. A sivatagban nem lehet olyan körülményeket teremteni, amely az űrben vár a Pulira, ezért - ahogy a szervezők fogalmaztak: „megfűtjük, megfagyasztjuk, megrázzuk, és egy kicsit megsugározzuk”. A leszállóeszköz fejlesztéséről nem is beszélve. Kevésnek tűnik az a 3 év, a mi rendelkezésre áll, hogy ezt kifejlesszék és megvalósítsák. De nem keserednek el, hiszen az is nagy eredmény, ha a fiatalokat meg tudják mozgatni a projekttel. „Ha nem jutunk el, nem hullatunk krokodilkönnyeket”.
 

Szerencsére több szponzorra is számíthatnak, akik különféle módon segítik őket munkájukban. A HungaroContol, a Telenor és az S&T is támogatja a csapatot. 

Telenor: „Az innováció viszi előre a világot”. Ahogy már az Apple korábban megfogalmazta: „azok az emberek tudják megváltoztatni a világot, akik hisznek benne”.


S&T: „Kreativitásszagot éreztem a levegőben. Fel kell nyitni a fiatalok szemét, hogy ez valójában mekkora munka”.

A csapat hisz abban, amit csinál: szerintük minden lépés, amit megtesznek, már önmagában siker, és ez hajtja őket előre.
 

Kulcsszavak: tudomány Puli Space

Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái

A Red Bull Basement kezdeményezés a bolygó ifjú koponyáinak ad lehetőséget, hogy kibontakoztassák ötleteiket, ezzel pozitív hatást gyakorolva világunkra. Az egyetemista versenyzők idén a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatják kiemelkedő innovációik megvalósítása érdekében.

2024. október 2. 19:34

Országos kutatásból netezési körkép: a magyarok többségének élete elképzelhetetlen net nélkül

Rengeteget internetezünk, leginkább okostelefonon, és minden második fiatal napi 2-3 órát tölt el chateléssel – derül ki a Yettel országos, reprezentatív kutatásából. Bár minél fiatalabb valaki, annál valószínűbb, hogy gyakrabban használja mobilon az internetet, de még az X generáció 85 százaléka is naponta többször felmegy a netre. A legnépszerűbb közösségi platform továbbra is a Facebook, de a Z generációsok körében a TikTok és az Instagram is hódít.

2024. szeptember 29. 15:24

Éppen most robban a hazai előfizetéses e-kereskedelem

Idén nyáron a hazai webshopok 4 százaléka kínált valamilyen terméket előfizetéses formában, azonban az adatok szerint ez az arány két-három éven belül várhatóan 23 százalékra nő. Az, hogy közel ötszörösére nőhet az előfizetéses vásárlást kínáló webáruházak száma, jól mutatja a piacon zajló jelentős változásokat – ismertette a Visa támogatásával készült friss kutatásának* eredményeit a Shoprenter.

2024. szeptember 24. 15:10

Ezek a MI legnagyobb veszélyei az oktatásban

Két szemeszteren keresztül kísérelték meg matematikai kurzusaikon ChatGPT-szerű mesterséges intelligencia használatát a Corvinus oktatói: diákjaik mindvégig szabadon használhatták feladataik elkészítéséhez, sőt, vizsgáikhoz is a MI-t. Az eredmény a két oktatót is meglepte: csökkent a hallgatók motivációja és a csoport általános tudásszintje, valamint jobban kiéleződtek a hallgatók közötti társadalmi egyenlőtlenségek is. 

2024. szeptember 17. 11:37

Techóriások özönlöttek a Városligetbe

Az AI Summit 2024 grandiózus eseményként vonzotta a mesterséges intelligencia iránt érdeklődőket a Városligetbe szeptember 9-én és 10-én. Az Indamedia kiadó által szervezett konferenciára a jegyek már az indulást megelőző napokban elfogytak – a rendezvény két napjára közel 3000-ren léptek be. Itt az AI-t gyakorlatilag minden aspektusból megközelítették, és olyan nemzetközi technológiai nagyágyúk is képviseltették magukat, mint a Microsoft, az Amazon, a Google, de még a Financial Times is.

2024. szeptember 13. 17:00

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59