Csökkent tavaly a mikroblogolók száma Kínában
Egy év alatt csaknem egytizedével esett vissza a mikroblogolók száma Kínában, aminek hátterében elemzések szerint a használatra vonatkozó szabályok szigorodása és az internetes megszólalásra lehetőséget adó platformok számának bővülése, a közöttük folyó verseny erősödése állhat.
A mikroblogokat - amelyek továbbra is a társadalmi véleménynyilvánítás első számú terepének számítanak - az elemzés szerint két fő okból hagyják hátra mind nagyobb számban a kínaiak. Egyik ezek közül, hogy az internetes pletykák letörésére és a világhálón keringő információáramlat szabályozására a kínai kormány tavaly tisztogató kampányt kezdeményezett. Ennek részeként megszigorodtak a mikroblogolókra vonatkozó szabályozások, vagyis a hamis állítást közlőket ősz óta akár bíróság elé is állíthatják. A hatóságok 2013 végéig több ezer honlapot zártak be, tucatnyi korábban hangos "véleményvezért" hallgattattak el, számos befolyásos személyiség blogjait, mikroblogjait függesztették fel.
A CNNIC tanulmánya ugyanakkor nem a kampányt, hanem az erősödő versenyt tartja az első számú oknak, amely miatt a blogolás visszaszorult. Az országban mind nagyobb népszerűségnek örvendenek az azonnali információközlést lehetővé tevő csevegőprogramok. Ezek felhasználóinak száma 532 milliót tett ki tavaly év végén, csaknem 65 millióval többet, mint egy évvel korábban - írja a jelentés.
A központ adatai szerint a kínai internetezők tábora is tovább növekedett. Számuk a 618 milliót is meghaladta december végével bezáróan, fél év alatt csaknem 5 százalékot bővülve.
Kapcsolódó cikkek
- Akkor most mi van jogilag a kommentekkel?
- Elndult a Hello90, a kilencven után születettek blogja
- Újra elérhető Kínában a Reuters és a The Wall Street Journal kínai nyelvű oldala
- Gyermekfigyelő karóramobilt dobtak piacra Kínában
- Megállíthatatlanok a mikroblogok
- Újabb internetes szigorítások várhatók Kínában
- Több mint 600 millió internetező van már Kínában
- Havonta átlagosan több mint egymillióval nő a mobilhasználók száma Kínában
- Google-vezér: a szólásszabadság és a szabad internet segítené a kínai reformokat
- Aktívak online feljelentésben az elhagyott kínai szeretők