Gyerekektől tudnak igazán tanulni a számítógépező idősek
Felnőtt tanárokkal is próbát tett a Pannon Nyugdíjas Szövetség, amikor szépkorúaknak szervezett számítógépes oktatást, ám végül úgy döntöttek, jobb, ha középiskolás fiatalokra bízzák a feladatot.
A NET-Nagyik Egyesület néhány évvel később, tíz éve alakult meg, tagjainak száma száz körül van. Győrben is igen sok az internet használatát tanuló szépkorú, az ottani NET-Nagyi-képzés tizenhárom éve indult. Nagy Péter, a Pannon Nyugdíjas Szövetség győri szervezője elmondta, akkori elképzelésük az volt, hogy ne tanárok, hanem diákok legyenek az oktatók. Bevált az ötlet: a győri Jedlik Ányos Informatikai és Gépipari Középiskolában folyó képzést a másfél tucat főből álló csoportnak két diák tartja.
Nagy Péter szerint az oktatásban lassabb a tempó, mint máshol, ezért jó, hogy diákok tartják a képzést. A középiskolás fiatalok sokkal nagyobb türelemmel, beleérző képességgel foglalkoznak a nyugdíjasokkal, mint a már végzett tanárok – akikkel a szövetség szintén próbát tett. A diákok önkéntes munkában végzik az oktatást.
Győrben az előző tanév első félévében tizenkét csoport volt, ami körülbelül kétszáz nyugdíjast jelentett. A kezdő és haladó tanfolyamok mellett úgynevezett modulok közül is választhattak a nyugdíjasok, például tanulhattak fényképezést, videózást, elsajátíthatták a képalbum vagy a blogkészítést, valamint e-ügyintézésről is szerezhettek ismereteket.
Muraközi Gergely netjogász szerint az idősebbek nethez, számítógéphez közeledését jelzi az is, hogy egyre gyakrabban találják meg a kérdéseikkel a szépkorúak. Az idősebbek körében megfigyelhető változásban valószínűleg annak is része van, hogy a netes felületek sokkal könnyebben kezelhetővé váltak az éves során. Ma már inkább csak lelki, semmint technikai akadálya lehet annak, ami akadályozhatja a digitális világba való belépést. Ám ha az egyszer valakiben leomlik, akkor életkorától függetlenül képes megfelelően kezelni a netezésre használt számítógépet, illetve a világhálón található felületeket – tette hozzá.
Barát Árpád, a Pécsi Tudományegyetem tanára pedig azt hangsúlyozta a Kossuth Rádióban, hogy az alkotó tevékenység, ami szinte bármi lehet – például új ismeretek elsajátítása, természetjárás, kertészkedés, festészet –, valamint a lelki egészség között rendkívül szoros az összefüggés.
A hangfelvétel meghallgatható itt
forrás: Kossuth rádió / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- A netnyelv a téma a magyar érettségin
- Oktatással folytatódik a Digitális Közösség Program
- Megtartotta első ülését a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal
- Honlap készült az otthoni ápolás tudnivalóinak oktatására
- Különleges oktatási központ nyílt Jászfényszarun
- Számítógépre pályázhatnak a rászoruló családok gyermekei
- Program indult a középiskolások tudatosabb internethasználata érdekében
- Két magyarországi weboldal versenyez a legjobb gyermekbarát tartalom díjért
- Az internet nem felejt - oktatóprogram fiataloknak
- Az interneten is lehet csatlakozni az önkéntes mesedoktorok programhoz
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.