Az IBM megújítja a vállalati levelezést
Egyszerre felhő és közösségi: intelligens asszisztensként a munkák és kapcsolatok fontossága szerint rendszerezi és rangsorolja a felhasználók leveleit. A megoldás később Watson szolgáltatásaival is bővülhet.
Az IBM közösségi együttműködési megoldásával tör a vállalati levelezés átalakítására. A munkavállalók beépített analitika segítségével rangsorolhatják kritikus feladataikat, gyorsan megtalálhatják a személyeket és információkat, amelyekre éppen szükségük van és hatékonyabban végezhetik el munkájukat. A Verse felhő-, elemzési, közösségi és biztonsági platformok ötvözésével átformálhatja a munkavégzés jövőjét.
Az elmúlt 30 évben a céges levelezés jelentősen megnövelte a munkaerő hatékonyságát, de közben a szervezeti működés egyik legnagyobb tehertételévé is vált. Elemzők becslése szerint naponta 108 milliárd munkahelyi e-mail kel útra, és a beérkező e-mailek egy átlagos vállalati dolgozónak óránként 36-szor vonják el a figyelmét. Tetézi a problémát, hogy a becslések szerint e mennyiségnek csupán 14 százaléka igazán fontos. Mikor minden szervezet a hatékonyság, a közösségi munka és az együttműködés fokozására törekszik, az e-mailben zajló kommunikáció még mindig messze megelőzi a közösségi együttműködés más formáit. Az IDC elemzése szerint az e-mail továbbra is a legelterjedtebb eszköz a közös munkában. Előrejelzésük szerint a vállalati e-mail szolgáltatások árbevétele 2017-re eléri a 4,7 milliárd dollárt.
A Verse most egyetlen együttműködési környezetben kívánja integrálni a munkavállalók mindennapi érintkezésének formáit – az e-mailt, a találkozókat, a naptárakat, a fájlmegosztást, a csevegést, a közösségi oldalakon közzétett állapotfrissítéseket, a videochatet és egyebeket. Ez az első olyan üzenetkezelő rendszer, amely irányított keresést kínál, lehetővé téve, hogy a felhasználók az üzenet mappákban található tartalomtípusok közül pontosan a szükséges információkat találhassák meg.
A megoldás beépített elemzési funkciója révén olyan intelligens áttekintő nézetet ad, amelyen mindig a felhasználó aznapi legfontosabb tevékenységei láthatók. A használat során megtanulja a dolgozók egyéni preferenciáit és prioritásait, így azonnal kontextusba tudja helyezni a megtekintett projekteket, valamint képes megjeleníteni a rajtuk együttműködő személyeket és csoportokat.
Alkalmazásával egy-egy téma szakértői két kattintással megoszthatják ismereteiket bármilyen közösségi környezetben, a szervezeten belül vagy kívül. A válaszlevelek címzettjeinek szűk csoportja helyett a projektvezetők blogbejegyzés formájában az egész projektcsapattal megoszthatják a rendelkezésükre álló információkat, a fontos feladatokat pedig hozzárendelhetik az egyes csapattagokhoz, és e hozzárendeléseket követhetik is.
A rendszer felhasználói a későbbiekben az IBM mesterséges intelligenciájára épülő szolgáltatásait is igénybe vehetik kollaborációs felületeiken. A munkatársak tehát Watsontól is kérhetnek majd segítséget egy-egy témában egyszerű kérdés-válasz formájában.
A Cloud Marketplace-en keresztül a szolgáltatáshoz jövő év első negyedévétől lehet hozzájutni a „freemiumnak” titulált konstrukcióban. Az IBM Verse iOS és Android rendszerre készült mobilalkalmazásként is elérhető lesz, hogy a felhasználók útközben is ugyanahhoz, ugyanúgy hozzáférhessenek, mint asztali számítógépükön.
hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- A Lufthansa eladja az IBM-nek számítóközpontjait
- Átadták az IBM székesfehérvári oktatóközpontját
- IBM a pénzügyi vezetőkről: tények a megérzések helyett
- A Lenovo 2,3 milliárd dollárért megszerezte az IBM teljes x86-os szerver üzletágát
- Lezárult az IBM székesfehérvári szolgáltató központjának fejlesztése
- 20 éves az első okostelefon
- Közös innovációs projektet indított az IBM Magyarország és a Pannon Egyetem
- Az IBM alelnöke a Xeroxhoz igazolt
- Mobilalkalmazásokat gyárt az IBM az Apple-nek
- Okos IBM-technológiák a repülésben
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.