Imagine Cup Academy: ontják a remek ötleteket a magyar diákok
Minden eddiginél több, 44 csapat jelentkezett a Microsoft Magyarország által szervezett fiatalok start-up ötleteit támogató képzési programba, az Imagine Cup Academy-re. A fiatal fejlesztők nem mindennapi innovatív projektekkel jelentkeztek: a speciális képstabilizátortól az egészségügyben használható okos alkalmazásokig sokféle remek ötletet vonultattak fel.
Idén több mint kétszer annyi csapat jelezte részvételi szándékát, mint a 2014-es verseny alkalmával, a csapatokban egyre több fiatal hölgy is szerepel. A rekordszámú jelentkezőből csaknem harminc társaság profilja felelt meg a nevezési feltételeknek és végül 15 csapatot választottak ki a szakemberek. Bizakodásra ad okot, hogy egyre fiatalabb korban jelenik meg a vállalkozó kedv, most a legfiatalabb csapat tagjai 13 és 14 évesek. Ők a képzéseken ugyan részt vehetnek, de a minimum 16 éves kort megkövetelő Imagine Cupon idén még nem indulhatnak. Rajtuk kívül már három, 16 évesnél idősebb középiskolás csapat azonban neki is vághat a megmérettetésnek a fiatalabb korosztály tagjai közül. A Microsoft Magyarország életében ez egy nagyon fontos mérföldkő, hiszen vállalati felelősségvállalási programjának célpontjában a fiatalok és bennük rejlő lehetőségek minél korábbi kiaknázásának támogatása áll.
A fiatal fejlesztők dúskálnak a remek és a társadalom számára is hasznos ötletekben. Van, aki a laktózérzékenyeknek fejlesztene okos alkalmazást, egy másik csapat pedig azon dolgozik, miként válthatja ki az okostelefon az otthoni digitális eszközök vezérlőit, ilyen például a vezeték nélküli egér. Meglehetősen nagy fantázia van az egyik csapat speciális képstabilizátor ötletében is, amelyik jobb minőségű videófelvételeket segítene készíteni emberek millióinak. Egy másik fiatal csapat pedig speciális közösségi hálózatot hozna létre fiataloknak, hogy hasznosan tölthessék el a szabadidejüket.
„Az Imagine Cup gyökeresen változtatta meg az életünket. Hat hónap kemény munkával és a felkészítő program segítségével elkezdhettük megvalósítani az álmainkat” – mondta el a tavalyi nyertes, a redmondi döntőn is sikert sikerre halmozó TEP vezére, Boros Ákos. A szegedi fiatalok a mozgásra serkentő ötletükkel egy tízezer dolláros díjat és egy húszezer eurós különdíjat is elhoztak a világdöntőről. Emellett befektetőt is találtak a vállalkozásukhoz. Ez minden idők legnagyobb magyar Imagine Cup sikere volt 2014-ben.
A közel három hónapos Imagine Cup Academy-n a fiatal csapatok angol üzleti kommunikációt, prezentációs technikát és a megfelelő üzleti képzést is megkapják a technológiai mentorálás mellett, így segítve őket, hogy ötletüket a gyakorlatban is meg tudják majd valósítani. A képzés végigköveti egy projekt teljes életét az ötlet megszületésétől a részletek kidolgozásán át a megvalósításig.
„A Microsoft a tehetségre, a kreativitásra Magyarország egyik legfontosabb erőforrásaként tekint. Az idei képzési szakaszban és a helyi döntőben is azon leszünk, hogy minél több magyar fejlesztőt segítsünk ötletei megvalósításában” – mondta Grósz Judit, a Microsoft Magyarország fejlesztési- és platform üzletág igazgatója.
A képzési program az Imagine Cup magyarországi döntőjével zárul, amelynek győztese képviselheti Magyarországot a verseny regionális döntőjében. A régió hat legjobb csapata pedig részt vesz majd a Microsoft globális megmérettetésén.
Kapcsolódó cikkek
- 1app mobilalkalmazás-fejlesztő verseny diákoknak
- Ingyenes otthoni Office 365 használattal bővül a Tisztaszoftver program
- Itt a Global Startup Battle
- Megvannak az Intel Global Challenge nyertesei
- Újra lesz Appra magyar! alkalmazásfejlesztő verseny
- Kiválasztották azt az öt startup céget, amelyik bemutatkozhat a bécsi versenyen
- Először jön Magyarországra az egyik legnagyobb startup verseny
- Fiatal magyar fejlesztők sikere az Imagine Cupon
- Magyar startupot díjaztak a Telekom Innovation Awards döntőjén
- Hat Infoprog versenyző kapott ösztöndíjat az SAP-tól
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.