A digitális patológia nyugdíjba küldi a mikroszkópot?
A GE Healthcare, a Pittsburgi Orvostudományi Egyetem és az Omnyx LLC szakemberei olyan digitális rendszerek kifejlesztésén dolgoznak, amelyek lehetővé teszik a patológusok számára a szövetmintákról és betegéletútról készült digitális szkennerképek készítését. Az új technológiával 13%-os laboratóriumi hatékonyságnövekedés érhető el.
A digitális technológia átformálja az orvostudományt, ám a legtöbb a patológus a mai napig hagyományos mikroszkópon végzi munkáját. A tárgyasztalra helyezik a szövetmintákat, a szemlencsén keresztül bevizsgálják, majd a látottakat hangfelismerő rendszerre rögzítik vagy egy adminisztratív asszisztensnek lediktálják. Mindez rendkívül időigényes.
A GE mérnökei a Pittsburgi Orvostudományi Egyetem és az Omnyx LLC szakembereivel közösen most olyan digitális rendszerek kifejlesztésén dolgoznak, amelyek az Ipari Internetre kapcsolódva segíti a patológusok munkáját.
Három évvel ezelőtt Ian Cree, a Warwich Orvosi Egyetem patológus professzora és csapata olyan készüléket kezdtek tesztelni, ami lehetővé teszi számukra a szövetmintákról és betegéletútról készült digitális szkennerképek készítését, amihez egyéni vonalkód is tartozik, és mindez egy egységes adatbázisba feltölthető.
Az Omnyx Integrated Digital Pathology névre keresztelt rendszernek köszönhetően a szövetminták megőrzése és nyomon követése jóval inkább leegyszerűsödik, a patológusok pedig a képek alapján végzik az analízist és segítik a diagnózis felállítását.
A patológus egér segítségével mozgathatja a bevizsgálandó szövetmintákat. Forrás: GE Healthcare
A technológia segítségével egy-egy patológus 150 tárgylemez elemzését képes végrehajtani, ami 13%-os laboratóriumi hatékonyságnövekedést jelent.
„A digitális patológia mindent megjelenít a képernyőn, beleértve a papírmunkát is” – teszi hozzá Cree. „Minden összeköttetésben áll egymással, így anélkül is konzultálhatok a kollégákkal, hogy ki kellene lépnem a folyosóra. Ez az eljárás sokkal gyorsabb és jobb mindenki számára, beleértve a pácienst is.”
Az Omnyx első olyan rendszer, amely nagy felbontású fényképezőgéppel készíti a szkennermintákat és egy digitális archívumban tárolja azokat. A patológusok valós időben is hozzáférnek az archívumhoz és kikereshetik a kívánt mintákat. Az Ipari Internet segítségével pedig, amely az összekapcsolhatóság és adatelemzés erejét aknázza ki, nem kizárt, hogy a jövő orvosai a kórházi falakon túllépve globális „patológus hálózatokat” hozhatnak létre.
Az orvosok a munkaállomásuknál ülve is hozzáférhetnek a beteg képeihez és dokumentumaihoz. Forrás: GE Healthcare
A rendszer mérete tetszőlegesen növelhető a szimpla laboratóriumtól akár egy önálló kórházi részlegig, sőt, akár teljes egészségügyi hálózat is létrehozható. Az orvosok közösen konzultálhatnak, tárgylemezeket oszthatnak meg egymással és a specialistákkal, így olyan még konzekvensebbé válhat a mérési folyamat, javulhat a pontosság és a diagnózis is gyorsabban felállítható, nem beszélve arról, hogy így könnyebb kikérni másodlagos szakvéleményt is.
A rendszer képes lehet az adatbázisban tárolt minták elemzésére és rejtett összefüggéseket ismerhet fel. Az orvosok továbbá molekuláris és genomtesztek során tapasztalt új felfedezéseiket is közzétehetik, így az új technológiákkal a patológia még betegközpontúbbá válhat.
Kapcsolódó cikkek
- Csúcstechnológiás géppel térképezik fel az emberi génkészletet Budapesten
- Az unalmas feladatokat is ellátja az új gyártórobot
- Twitterrel azonosíthatók az egészségi kockázatok
- Kibernetikus agyforradalom - hol ér véget az ember és hol kezdődik a gép?
- Informatikai megoldás cukorbetegeknek
- Agybalátó sisak az agyi működészavarok leküzdéséhez
- Vírusmodellezés szuperszámítógéppel
- Chipetnyi erő a GE mérnökeitől
- 3D-nyomtatóval készítik el koponyapótlását egy betört fejű kínai férfinak
- Okoskancsó a GE műhelyéből