Pécs: drónoktól az energiahatékony városokig
Az intelligens városi (smart city) alkalmazkodás feltételeinek megteremtése érdekében a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Karán megalapították a Smart City Technologies kutatócsoportot, mely jelenleg a Szentágothai János Kutatóközpontban működik.
Az éghajlatváltozás rengeteg ágazatra negatív hatást gyakorol – veszélybe kerülhet az energia- és a vízellátás, de a közlekedés és az épületek is potenciálisan növekvő kockázatokat hordoznak – ami a sűrűn lakott területek esetén különösen nagy kihívást jelent a városlakóknak. Ezért elengedhetetlen, hogy a felsőoktatásban olyan szakembereket képezzenek, akik a változások különböző fázisaiban is meg tudják őrizni a települések működőképességét. Ennek pedig az a legfontosabb kritériuma, hogy olyan szaktudás álljon rendelkezésre, amelynek segítségével a jövő mérnökei a szükséges beavatkozások és beruházások megtervezésével és kivitelezésével képessé válnak a települések minden részterületét koordináltan működtetni és az ott működő rendszereket komplexen átlátni.
A Smart City Technologies kutatócsoport portfóliója ennek megfelelően roppant szerteágazó: a kutatások keretében vizsgálják az energiahatékonyság növelésének lehetőségeit mind az alacsony energiafelhasználású épületekben, mind a városi energetikai hálózatokban. A csoport informatikai szekciója kutatja az autonóm rendszerek elméleti és gyakorlati megvalósíthatóságának kérdéseit – mely keretében jelenleg drónokkal megoldható autonóm navigálással, monitorozással és felderítéssel foglalkoznak. Emellett az épületinformációs modellek (BIM) felhasználási lehetőségeinek kutatása, a termékek és folyamatok életciklus-elemzése, a hulladékgazdálkodási alternatívák vizsgálata és a városok a klímaváltozásokhoz történő alkalmazkodásának elősegítése is része a kutatócsoport által megalkotott palettának.
Az átfogó kutatási tevékenységüknek köszönhetően a csoport tagjai szolgáltatásaikat a legkülönbözőbb területeken tudták alkalmazni az elmúlt két évben. A többi között részt vettek a pécsi erőmű vízforgalom-optimalizálásában és a biomassza-kazán üzemviteli zavarainak megoldásában, a szigetvári szennyvíztisztító telep modellezésében, a PTE Szentágothai János Kutatóközpont energetikai tervezésében, valamint az IT Services Hungary pécsi telephelyének bővítésénél az építőipari munkálatok számítógépes (BIM alapú) előkészítésében és az épületgépészeti rendszerek koordinációjában.
Forrás: hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- Nem lehet neten becsületet sérteni Indiában
- Tévézés az okoseszközök korában
- Átláthatóvá teszi a városi utazási szokásokat a Xerox fejlesztése
- Tovább élhetnek az okostelefon-tulajdonosok
- Intelligens városi szolgáltatásokat vezetnek be Nyíregyházán
- Ausztráliában a gyerekek kétharmadának van okostelefonja
- Öngyilkosságra figyelmeztet az okostelefon app
- Pörgeti a fiatalokat az ingyenes wifi Havannában
- A Riporterek Határok Nélkül elérhetővé tett az interneten cenzúrázott oldalakat
- Újra itt az Internet Fiesta
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ötödször is Családbarát Munkahely a Bridgestone
A Bridgestone Tatabánya 2024-ben ismét elnyerte a Családbarát Munkahely címet „Vállalati értékvállalásunk a mindennapokban is jelen van” című pályázatával. A vállalatnál megvalósuló változatos programok és kezdeményezések célja, hogy hozzájáruljanak a kollégák munkahelyi, családi és magánélete közötti egészséges egyensúly megteremtéséhez.
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
Ez most Magyarország 10 legjobb munkáltatója a dolgozói vélemények alapján
A Munkahelyeink.hu nemzetközi karrierplatform közzétette a legnépszerűbb munkaadók rangsorát. A Top Employers Hungary lista jelenleg az egyetlen független rangsor, amely kizárólag a munkavállalók értékeléseire épül. Az idei toplistát a Coloplast Hungary, a Yettel Magyarország és a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary vezeti.