Vakoknak szánt okostelefon és olcsó napelemes rendszer
Kihirdették az ITU és az Intel Single Board Challenge Fejlesztői versenyének győzteseit
Az ITU (Nemzetközi Távközlési Egyesület) és az Intel bejelentette az ITU Telecom 2015 Fiatal Innovátorok Versenyének keretében meghirdetett, miniszámítógépekkel megvalósított fejlesztéseknek szánt Single Board Challenge Fejlesztői verseny két nyertesét. A győztesek ott lesznek az ITU Telecom 2015-ös konferenciáján is.
Vakoknak szánt okostelefon az egyik nyertes
A Single Board Challenge egyik nyertese, a török Ugur Can Bastik egy vakoknak és látássérülteknek szánt okostelefont fejlesztett ki egy Intel Galileo miniszámítógépre alapozva. A tactiX nevű eszköz prototípusa képes Braille-írást megjeleníteni, használója pedig például facebookozni és twitterezni is tud segítségével.
A tapintható kijelző a több mint száz különböző Braille-karakter mellett egyszerűbb grafikai alakzatokat, smiley-kat is meg tud jeleníteni, és a szövegbevitelt is lehetővé teszi. A tactiX wifin és mobilhálózaton egyaránt képes kommunikálni, ára pedig jócskán alatta van a Braille-írás megjelenítését biztosít megoldásoknak, amelyek több ezer dollárba kerülnek.
Olcsó napelemes rendszer a másik díjazott
A nigériai Ogbonnaya Bassey SolarKobo nevű startup vállalkozásának projekjével lett a verseny másik díjazottja. Ennek egyik terméke egy olyan napelemes energiaszolgáltató rendszer, amelyet ingyenesen kiépítenek a megrendelőnek, aki a rendszer használatáért havidíjat fizet. A modell előnye, hogy nem igényel tetemes összegű előzetes beruházást, ezáltal a családok és vállalkozások széles köre számára teszi elérhetővé a dízelgenerátoroknál jóval környezetbarátabb és olcsóbb energiaforrás használatát. A napelemes rendszer működésének távmonitorozását és vezérlését egy miniszámítógép teszi lehetővé a SolarKobo munkatársai számára.
A 124 jelentkező közül húszan jutottak a döntőbe. Ők mind megkapják az Inteltől a fejlesztői miniszámítógépet, köztük mikrokontrollert, mikroszámítógépet és egy szenzorcsomagot, mely segíti abban az ötletgazdákat, hogy megépítsék ötleteik prototípusát. A fenti két nyertes pedig kezdeti finanszírozást, miniszámítógépeket és segítséget kapnak az Inteltől ahhoz, hogy ötletük megvalósuljon és egy sikeres vállalkozás alapját képezze.
Ezenkívül a nyertesek lehetőséget kapnak arra is, hogy az ITU Telecom World 2015 konferencián bemutassák pályázatukat, hasznos ismerestségekre tegyenek szert és lehetőség szerint befektetőkre is találjanak. Az október 12-én kezdődő konferencián, az IKT szektor egy olyan globális rendezvény, melyen kormányzati szereplők, szabályozó hatóságok, az IKT iparág szereplői találkoznak, hogy megvitassák a legújabb iparági trendeket a társadalmi és gazdasági fejlődés érdekében.
Gordon Graylish, az Intel alelnöke és a Governments and World Ahead divízió igazgatója elmondta, hogy az Intel örömmel támogatja az olyan előremutató és társadalmat jobbító ötleteket, mint például a vakoknak a digitális kommunikáció segítése vagy a napenergia használatának terjesztése. Ezek az ötletek ambiciózusak és a csipgyártó büszke arra, hogy Intel architektúrával részt vehet ezen ötletek megvalósításában.
A fejlesztői miniszámítógépre épülő technológiák az IKT-szektorra is nagy hatással vannak, és az ITU is örömmel dolgozik együtt a hobbifejlesztők és barkácsolók egyre népesebb táborával azon, hogy a technológiában rejlő lehetőséget kihasználhassuk és ennek révén jobbá tegyük az emberek életét, – mondta Houlin Csao, az ITU főtitkára.
Kapcsolódó cikkek
- Eredményt hirdettek az első közigazgatási mobilalkalmazás-fejlesztő versenyen
- Különdíj az EU Fiatal Tudósok Versenyén
- A világ egyik vezető infokommunikációs konferenciáján mutatkozhatnak be a legjobb hazai startupok
- Intel Edison és Galileo miniszámítógépekkel oktatják a IoT-t a BME-n
- Elindult a Ki Mit Tube középdöntője
- Kutatók Éjszakája - közönség által készített robotokat vár világrekord-kísérletéhez az Ericsson
- Európa legígéretesebb cleantech startupjai a ClimateLaunchpaden
- 50 millió dollár a kvantum-számítástechnikába
- Óriási teljesítményugrást ad az új Intel-processzor
- Ki Mit Tube: eddig 14 millió megtekintés
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.