Gazdag program várható a Kutatók a neten virtuális találkozón

forrás: Prím Online, 2015. november 7. 10:41

Az ötödszörre megrendezendő Kutatói Blog, Web- és Facebook-oldal Találkozón huszonhat kutatói és tudománynépszerűsítő blog, Facebook- és weboldal mutatkozik be november 9. és 15. között.

Az idei seregszemlén megjelenő oldalak többsége először van jelen a virtuális rendezvényen, akadnak természetesen visszatérők is - olvasható a szervezők közleményében.

Az érdeklődők megismerhetik a Pangeát (Jakab László), mely a földrajz és a földtudomány világába kalauzolja a netezőket. A tankönyvön túl (Paksa Rudolf) a két világháború közti időszak magyar és egyetemes történetével foglalkozik, történészi szemmel. Egy erdélyi parányőslénytanásznak a brémai tengerkutató intézetben átélt kalandjairól szól az Ősparányok, őstalányok (Silye Lóránd).

A Helyes blog (Ludányi Zsófia, Kovács Réka, Falyuna Nóra) az MTA Nyelvtudományi Intézetének munkatársai által készített online helyesírási tanácsadó portál keretein belül működik. Fő célkitűzése, hogy a nyelvtudomány számos területéről közöljön ismeretterjesztő írásokat, illetve az, hogy a lehető legkülönfélébb helyesírási, nyelvhelyességi, nyelvhasználati kérdésekben nyújtson eligazítást. A SzékelyData (Csala Dénes) blog Székelyfölddel, Erdéllyel, Romániával, Magyarországgal és a nagyvilággal kapcsolatos adatsorokat dolgoz fel, ezáltal különböző társadalmi, politikai, gazdasági problémákba nyújt betekintést.

 

Illusztráció - Az Osztrák Űrfórum által közzétett dátumozatlan képen tesztelik a magyar Puli holdjárót, amelyet egy Aouda.X Mars űrruhának a prototípusát viselő férfi néz a marokkói sivatagban. A Puli Space magyar fejlesztő csapat a Google Lunar X Prize nemzetközi pályázatára készített el a holdjárót. (MTI/OeWF/Katja Zanella-Kux)


A ScienceBits (Lente Gábor) küldetése a tudományos ismeretterjesztés, elsősorban a kémiatudományokhoz köthető témákban. A Dunai Szigetek (Szávoszt-Vass Dániel) a maga hat évével Magyarország egyik legrégebbi kutatói blogja. Tudományterülete szerteágazó, szinte mindent átölel, ami a folyóval kapcsolatos. A Puli Space Blog (Pacher Tibor és Molnár László) a Google Lunar XPRIZE hazai résztvevőjének blogja, témája a Hold, a magán űripar és a világűr.

Az AfrikaBlog (Biedermann Zsuzsánna) azért íródik, hogy a magyar embereknek reálisabb és pozitívabb képük alakuljon ki Afrikáról. A gyepek kutatásáról informál a Gyepi biodiverzitás blog (Török Péter). A Duplapluszjó (Gáspár Merse Előd) ismeretterjesztő blog több tudományterületet (pl. matematika, fizika, idegtudomány) érint, emellett rendszeresen jelennek meg fejtörő feladványok az oldalon. A Voyager (Jesch Dávid) a világ érdekességére próbálja felhívni a figyelmet, és kísérletet tesz arra, hogy érthető formában elmagyarázzon olyan dolgokat, amelyek a mindennapi hírekből kimaradnak.

A Csopamedia (Tamás Péter) blog igyekszik megszerettetni a természettudományokat érdekes témákkal és bőséges képi tartalommal, valamint friss információkkal szolgál a Csodák Palotájáról. A Na, mit gondolsz? (Forrai Gábor) filozófiai problémákat mutat be, melyek kedvet ébreszthetnek a filozófiai gondolkodás iránt. Az olvasás kalandja (Koós István) egyfajta olvasónapló, az irodalom, az irodalomtörténet, irodalomelmélet, illetve a filozófia témakörére fókuszál. A Névmásblog (Rákosi György) a névmások nyelvtanával foglalkozik, közérthető általános nyelvészeti szemszögből közelítve a témát.

A Timelord (Frisnyák Zsuzsa) képes történetmesélés a 19-20. századból. El Mexicano (F. Zoltán Szilárd) címmel a spanyol és újlatin nyelvtörténetről, etimológiáról követhető internetes napló. A Ködpiszkáló (Csupor Dezső és kollégái) a gyógynövényekkel, gyógyszerekkel, étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos tévhiteknek, rémhíreknek ered utána.

A Kut@tók a Neten 2015 keretében hét Facebook- és weboldal is bemutatkozik: A legújabb csillagászati felfedezéseket, űrkutatási híreket, az űrszondák és amatőrcsillagászok legfrissebb képeit osztja meg a Világegyetemünk (Nagy Dávid). Az Insurgent Dynamics (Csala Dénes) országprofilokat mutat be pozitív illetve negatív hangulatú hírjelentések szempontjából. A Puli Space (Pacher Tibor) az űrkutatás új irányaival kapcsolatos hírek forrása.

Budapest Főváros Levéltárának (Fazekasné Toma Katalin) Facebook-oldala, az intézményben folyó szakmai munkáról, levéltári anyagról, levéltári rendezvényekről, kiállításokról, konferenciákról ad tájékoztatást. A Hallabor (Csorvási Éva), mely a Debreceni Egyetem Halgazdálkodási Kutatócsoportjának oldala, a halászat, halgazdálkodás és akvakultúra tudományterületével foglalkozik.

Az angol nyelvű Sharing knowledge on demand (Ziegler Ildikó) a tudásmegosztás kölcsönösségének jegyében a kémia és gyógyszergyártás területéről közöl anyagokat. A JUNIOR kategóriában induló Antocián (Balogh Ádám és Stewart Pétert), egy kémiával foglalkozó videoblog, a budapesti Szerb Antal Gimnázium diákjai a kísérletek világát szeretnék közelebb hozni kortársaikhoz. A jubileumi találkozó felvezetéseként hét héten át jelenik meg az oldalon Tuczai Emese, tudományos újságíró elemzése a hazai természettudományos blogszféráról.

A találkozó során a látogatók szavazhatnak kedvenc oldalukra a Kutatók a neten tudománykommunikációs weblapon, ahol az esemény mellett számos hasznos információ található: tudományos hírblog, linkgyűjtemény, oktatási programok.

 

Forrás: hirado.hu

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32