Kérdőív a KKV-k üzleti folyamat alapú vezérléséről
A KKV-k üzleti folyamat alapú vezérléséről szóló könyv megszületéséhez nyújthatnak hasznos segítséget azok a kis- és középvállalati vezetők, akik kitöltik a kutatás alapjául szolgáló kérdőívet. Az eddig kitöltött kérdőívekből kinyerhető következtetések is letölthetők a http://tfodor.hu/files/felmeres_rovid_osszefoglalasa.pdf címről.
A könyv szerzője - Fodor Tamás - az egyik fejezetben azt szeretné bemutatni, hogy a hazai kkv-k hogyan állnak ezen a téren, s ennek felmérését szolgálja az online kérdőíves felmérés. Azoknak, akik segítik munkájában a szerzőt, - egyfajta ellenszolgáltatásként - némi szaktanácsadást kínál: letölthetik azt az online dokumentumot, amely 130 kulcs teljesítmény-mutatót (KPI) foglal össze, és egy másikat is, amely hét menedzsment eszközt (Hasonlósági-, Fa-, Mátrix diagram, Gondolati térkép, SWOT analízis, Szisztematikus probléma megoldás, PDPC készítés) mutat be.
Kapcsolódó cikkek
- Öldöklő verseny a kínai okostelefon-piacon
- A fővárosiak támogatják az UBER-t
- Hogyan viselkednek a magyar facebookozók?
- Európa a felesleges kommunikáció csökkentését kéri
- A UPC nyerte el az Élményvezérek díjat
- A fiatalok nem a szóból, hanem a képből értenek
- Magasról indított a GKI konjuktúraindex
- Színlelni boldog szeretőt
- Jövőálló szerverek a Delltől
- Új multifunkcionális készülékek a Samsungtól
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.